Rakiplerini Değil, Hayallerini Kovala

By on 10 Mayıs 2017

Geçen gün TV’de “The Voice Australia” (Türkiye’nin “O Ses”i) adlı programı izliyordum. Genç bir grup performanslarıyla 4 jüri üyesini de döndürmeyi başardı. Jürilerden biri gruba ” Neden buradasınız? En büyük arzunuz nedir?” diye sordu. Grubun Lideri de hiç düşünmeden “Rakiplerini Değil, Hayallerini Kovala” dedi . Bu kendi sözü mü değil mi bilmiyorum ama ne fark eder.

Markalaşma ve benzersizliği elde etme yolunda ilerlerken sıkça karşılaşılan bir durum başkalarının çalışmalarını takip etmektir.

Bir düşün bakalım…

Meslektaşlarının / rekabetin (işlerini nasıl yürütdükleri dahil) çalışmalarına bakıp onlara benzeme, onlar gibi olma çabası içinde misin?

Rekabet tarafından yönlendirilmek iyi bir şeydir. Şirketleri, ürünlerini ve hizmetlerini her zaman iyileştirmek için ayakta tutan şey budur. Ancak rakiplerinin ne yapıp yapmadıklarına fazla takılıp, gerçek hayallerini, gerçekten neyi hedeflemen gerektiğini gözden kaçırabilirisin. Şimdi gel hayallerin, hedefin her ne ise aşağıda yazdıklarıma bir göz at.

Hayal et: Eğer henüz yapmadıysan hayalinin imajını yarat. İşin ve hayatın için ne istediğini ayrıntılı olarak yaz. Birkaç resim ekle. Onu gerçek hale getir.

Belirle: Bu hayali gerçekleştirmeyi planladığın zaman için bir tarih belirle. Bir yıl olabilir. İki yıl. Yirmi yıl.

Fakat Bir TARİH belirle…

Unut gitsin: Yani rakiplerini unut . Bir ay boyunca (bu çok uzunsa 2 hafta olabiir) herhangi bir rakibin çalışmasına bakma, rakip hakkında herhangi bir yazı veya forum mesajını okuma. Tüm enerjini ve gayretini hayallerini gerçekleştirmek için nelerin gerekli olduğunu bulmak için harca. Kendini buna ada.

Rakiplerini Değil, Hayallerini Kovala

Özge McAree

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir