PSA Grubu Tarafından Geliştirilen Üç Silindirli Turbo PureTech Motor Ödüllendirildi

By on 22 Haziran 2015

« Engine Technology International » tarafından Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenen 17. Uluslararası Motor Ödülleri çerçevesinde, 1,0L – 1,4L silindir hacimli motorlar kategorisinde PSA Grubunun geliştirdiği ve yenilenen Peugeot 208 ve 308 modellerinde sulunan üç silindirli turbo PureTech motor « 2015 Yılın Uluslararası Motoru »  ile ödüllendirildi.

Bu ödül,  Kuzey Fransa’da Douvrin’deki “Française de Mécanique” üretim merkezinde şimdiden 100 bin adedin üzerinde üretilmiş olan Puretech motorun başarısını taçlandırıyor.

Yakıt tüketiminde ve CO2 emisyon değerlerinde ortalama %18 azalma sağlayan ve son derece performanslı PureTech motor ailesi, 2012 yılından bu yana 640 bin adet yıllık kapasite ile Trémery fabrikasında üretilen 1,0L ve 1,2L atmosferik versiyonlar ile birlikte 2014’ten bu yana « Française de Mécanique » üretim merkezinde 320 bin adet yıllık kapasite ve Çin’de Xiangyang üretim merkezinde 200 bin adet yıllık kapasite ile üretilen 1,2L Turbo versiyonları içeriyor.

PSA Grubu, PureTech turbo motorlarına olan yüksek talebi karşılamak üzere, 2015 Mart ayında Trémery fabrikasında 200 bin adetlik bir ek kapasitenin tahsis edildiğini duyurdu.

Pure Tech motor ailesi Peugeot 208,  301, 308, 2008 modellerinde kullanılıyor.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Güç Üniteleri ve Şasi Direktörü Christian Chapelle: « Km’de ortalama 110,3 gram CO2 emisyon değeri ile, PSA grubu bu alanda Avrupa’nın tartışmasız lideridir. 3 silindirli Turbo PureTech motorumuzun aldığı bu prestijli ödül Grubun mühendislik bölümünün benzinli motorlardaki bilgi ve deneyim birikimini mükâfatlandırıyor. Bu ödül, gittikçe daha düşük tüketimleri mümkün kılmak amacıyla PSA’nın Ar-Ge alanında sağladığı teknolojik ilerlemelerin gördüğü genel kabulün güzel bir ifadesini oluşturuyor» dedi.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir