Prestijli, Çevik: Yeni BMW X3

By on 05 Haziran 2018

BMW X3, 2003 yılında ilk kez piyasaya sunulduğunda premium orta ölçekli otomobiller segmentindeki ilk Spor Aktivite Aracıydı (SAV) ve o tarihten itibaren birçok modele ilham kaynağı oldu.

Piyasaya sunulan üçüncü nesli de çok sayıda yenilikle bir kez daha standartları belirliyor. Gelişmiş tasarım dili, etkileyici seviyedeki lüks donanımı, geniş iç hacmi ve BMW’ye özgü dinamik performansıyla başarılı BMW X3’ün yeni nesli de bu kategoride en üst seviyeye sahip olma iddiasını sürdürürken bildiğimiz güçlü yönlerinin üzerinde yükseliyor

2018x3bmw20-1000x562

TASARIM-DONANIM
BMW’nin premium kompakt SUV sınıfında yoluna emin adımlarla devam eden temsilcisi X3 2018 model yılıyla birlikte üçüncü jenerasyonuyla sokaklara çıktı.

Yapılan geliştirmeler sonucu çok daha kaslı bir yapıya sahip olduğunu gördüğümüz X3’ün bu yapısını altıgen şeklindeki hava girişleri, büyük egzoz çıkışları ve spoyler tamamlıyor. BMW fabrikasından römork bağlantısıyla çıkan ilk seri olduğu söylenen bu jenerasyonda kullanıcılar sunulan ekstra donanımlarla aracın bu karakterini güçlendirebilme ayrıcalığına da sahip olacak. Standartta 18 inçlik jantlarla birlikte gelen X3’ün M versiyonunda opsiyon olarak bu seçeneği 20 inç‘e kadar büyütmek mümkün. Dışarıda öne çıkan son seçenekteyse BMW’nin yine ilk kez Luxury pakette sunduğu farklı renk tonlu ön ve arka tampon karşımıza çıkıyor.

X3’ün içerisine girdiğimizde BMW geliştiricilerinin konsola ciddi anlamda odaklandığını çok net bir şekilde görebiliyoruz. 10,25 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekrandan başlayan bu değişim head-up display ile devam ederken kullanıcılar artık Apple Watch ve Samsung Gear (S2 ve S3) gibi akıllı saatlerini de araca entegre edebiliyor. X3’in kokpitinde gözümüze; uzunluğu artırılmış panoramik sunroof, üç bölgeli otomatik klima, altı farklı ambiyans aydınlatması ve uzaktan üç boyutlu çevre izleme gibi yenilikler takılıyor. Elektronik destek üniteleri bazında da oldukça zengin olan X3’te; kendi kendine durma ve gitme fonksiyonlu aktif hız sabitleyici, aktif kör nokta uyarı, yaya algılama, trafik asistanı, hız limiti uyarısı (navigasyon sistemi gerekli) ve trafik asistanı gibi parçalar öne çıkıyor.

PHOTO_20180530_153906

Yeni BMW X3, teknik altyapısında önemli oranda iyileştirilmiş özelliklerini destekleyen çok daha kaslı bir yapıyı barındırıyor. Dış bölümüne bakıldığında çizgiler her açıdan birbirini tamamlarken; altıgen şeklindeki hava girişleri, karanlıkta daha iyi bir görüş sağlayan değişken aydınlatma kontrolü özellikli adaptif LED farlar ve markaya özgü L formlu üç boyutlu tam LED stop lambaları özellikle gece sürüşlerinde ortaya fark edilir bir karakter ortaya koymuş. BMW’nin ilk kez Luxury pakette sunduğu farklı renk tonlu ön ve arka tampon opsiyonu da kullanıcılarının kendi karakterlerini oluşturmasına da olanak tanıyor.

2018x3bmw19-1000x562

BMW X3’ün içerisine girdiğimizde yenilikçi tasarım dilinin yanında, malzeme kalitesi ve lüks algısının önemli oranda artırılışı göze çarpıyor. Sürücü odaklı olarak tasarlanan konsolda 10,25 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekrandan başlayan değişim head-up display ile devam ediyor.
BMW 5 Serisi ve 7 Serisi’nden tanıdığımız harekete duyarlı kumanda teknolojisinin de yer aldığı sistemde fonksiyonların el hareketleriyle kontrol edilebilir olması da kullanıcı deneyiminde fark yaratanlar arasında. BMW X3’ün kokpitinde uzunluğu artırılmış panoramik sunroof, altı farklı ambiyans aydınlatması ve uzaktan üç boyutlu çevre izleme gibi yenilikler de yer alıyor.

2018x3bmw13-1000x562

BMW’nin geliştirdiği ve uzun yıllardır modellerinde büyük bir tecrübeyle yer verdiği xDrive dört tekerlekten çekiş sistemi, yeni BMW X3’de daha da iyileştirilmiş bir halde. Her türlü zemin ve koşulda maksimum güç ve tork’un en doğru şekilde yere iletilmesini sağlayan xDrive, bu değerleri gerektiğinde ön gerektiğinde kara tekerlere aktarır. Sistemin dinamik şasi kontrolüyle birlikte virajların da en az kayıpla alınmasını olanak tanıyor.

2018x3bmw17-1000x562

Sahip olduğu teknolojiyle BMW X3, günümüz gerekliliklerini yakalayarak yeni jenerasyonuyla birlikte otonom sürüşe bir adım daha yaklaşıyor. İlk adımda 5 Serisi ve BMW 7 Serisi’nde sunulan yarı otonom sürüş odaklı tüm sistemlerin barındıran BMW X3, buna ek olarak “Sürüş Asistanı Plus” paketini opsiyonel olarak barındırıyor.

Direksiyon ve şerit kontrol asistanı başta olmak üzere konfor ve güvenlik odaklı parçalarla sürücüyü destekleyen bu yapı içerisinde şerit değiştirme asistanı, çarpışma önleme, şeritte tutma yardımı, öncelik uyarısı, yanlış yön uyarısı ve karşıdan gelen trafik uyarısı gibi önemli parçalar birbirini tamamlıyor.
Elektronik destek üniteleri bazında da oldukça zengin olan yeni BMW X3’te; kendi kendine durma ve gitme fonksiyonlu aktif hız sabitleyici, aktif kör nokta uyarı, yaya algılama, trafik asistanı, hız limiti uyarısı ve trafik asistanı gibi parçalar öne çıkıyor.

2018x3bmw6-1000x562

Yarı otonom sürüş ekosistemi içerisinde de aktif şekilde görev alan bu asistanların deneyimi BMW Connected ve Connected+ hizmetiyle bir üstü noktaya taşınıyor. Kullanıcıların kişisel mobilite planlaması yapabilmesine olanak sağlayan bu ekosistem; randevuları düzenleme, yola ne zaman çıkılması gerektiğine dair tavsiye, şehir içi park bilgisi ve akıllı telefonları üzerinden Uzak 3D Görünümü gibi destekler sunlmuş.

MOTOR-PERFORMANS
BMW’nin xDrive adıyla kullanıcılarla buluşturduğu dört tekerlekten çekiş sisteminin iyileştirilmiş versiyonuyla birlikte gelen yeni X3 20 santimetrelik yükseklik artışıyla kum ve kar gibi zeminlerde de artık çok daha iyi bir performans vadediyor. M de dahil olmak üzere tüm versiyonlarında sekiz ileri sport otomatik şanzımanla gelen X3’ün dizel versiyonları 190 beygir güç 400 Nm tork ve 265 beygir güç ve 620 Nm tork arasında değişiklik gösteriyor.

Ortalama 5,5 litre civarında bir tüketim vadeden bu versiyonlar 0’dan yüze hızlanmalarını 5,8 ve 8 saniyede tamamlayabiliyor. M40i adıyla X3 jenerasyonları arasına adını ilk kez yazdıran M versiyonu BMW’ye göre sınıfının en iyi hızlanan otomobili olarak karşımıza çıkıyor. 3.0 litrelik twinPower turbo sıralı altı silindir motordan gücünü alan bu versiyon 355 beygirlik güç ve 500 Nm torkuyla 0’dan 100’e 4,8 saniyede çıkabiliyor. Süspansiyonlarından frenlerine, egzozlarından donanımlarına tamamen M parçalarını barındıran M40i saatte maksimum 250 kilometre hıza erişebiliyor.

Yeni jenerasyonuyla birlikte 14 yıllık serüveninde ilk kez M rozetini takan BMW X3’te M Sport xLine ve Luxury line olmak üzere üç farklı donanım seviyesi yer alıyor. Geniş çaplı özelliklerle bezenen donanımlardaki zenginlik, motor seçenekleriyle de devam ediyor. Sınıfının en seri otomobili konumunda ise M rozeti yer alıyor. 3.0 litrelik twinPower turbo sıralı altı silindir motordan gücünü alan X3 M40i, 360 beygirlik güç ve 500 Nm torkuyla 0’dan 100’e 4,9 saniyede çıkabiliyor. Dizel versiyonlar ise (Test aracımızın kalbinde yer alan) 190 beygir güç 400 Nm tork ve 265 beygir güç ve 620 Nm tork arasında değişiklik gösteriyor!

PHOTO_20180530_173653-01

GÜVENLİK
Güvenlik konusunda rakiplerine oranla bir üst basamakta olan yeni 3 serisi, üstün güvenlik ekipmanlarıyla göz dolduruyor! Yeni BMW X3 Serisi 2012 Euro NCAP çarpışma testinde 5 üzerinden 5 yıldız alan otomobilde yer alan diğer güvenlik önlemleri arasında, şerit ikaz uyarısı, trafik işaretlerini tanıma özelliği, adaptif farları, ABS, EBD, ESP gibi birçok güvenlik ekipmanlarına sahip…

FİYAT
Test aracımız olan Yeni BMW X3 xDrive20d First Edition M’in anahtar teslim satış fiyatı 470 bin TL’dir. Yeni nesil X3’ün başlangıç fiyatı 323 bin TL’den başladığını da ifade etmek isteriz.

VİDEO

YORUM FARKI
Bence SUV segmentinin en nadide parçası olmaya aday olan BMW ailesinin yeni üyesi X3’ü kullanırken SUV bir araçtan ziyade sanki 320 modelini test etmiş hissi bende uyandı!

Bunun belki de en önemli nedeni X3’in geniş aks mesafesi sebebiyle mükemmel yol tutuş özelliği…
Gerek malzeme kalitesindeki kusursuzluğu, iç mekanındaki ferahlığı ve arkada oturan yolcular için sınıfının en üstün diz mesafe aralığı, gerekse de vites geçişlerindeki ahengi anlatmaya inanın kelimeler yetmez.

IMG_20180530_094437

Bunu en iyi anlamanız için X3’in kokpitine geçmeniz gerekecek! 2.0 litrelik dizel xDrive modelini test ettiğimde anladım ki bir de 2.0i xDrive modelinin performansını daha çok merak ediyorum! Dolayısıyla X3 hem konfor hem de performansı ile benden tam not aldı.

Şimdiden bu keyifli SUV’ı alacaklara kazasız sürüşler dilerim…

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir