Porsche’nin Tasarım Hatları İki Tekerlek Üzerinde Şekilleniyor:Porsche 618

By on 27 Mart 2017

“Başlı başına mükemmel olan bir tasarım ekstra bir süslemeye ihtiyaç duymaz. O ki saf haliyle baş başa bırakılmayı hak eden tasarımdır.” Ferdinand Porsche‘nin tasarım felsefesini bizlere çok net bir şekilde anlatan bu söz Porsche tarihinde karşımıza çıkan tüm otomobiller için geçerlidir.

İlk günden itibaren genetik kimliğimden vazgeçmeyen ve geçmişteki izlerini günümüze yansıtan otomobil üreticilerinden olan Porsche’nin bu felsefe üzerine bir motosiklet gerçekleştirdiğini bir saniyeliğine hayal etsek nasıl olur? Bu sorunun cevabını profesyonel bir tasarımcının gözünden alıyoruz. İspanyol tasarımcı Miguel Angel Bahri tarafından geliştirilmiş olan Porsche 618 elektrikli motosiklet konseptinin detayları “Porsche bir motosiklet üretseydi ortaya nasıl bir proje çıkardı?” sorusunun etkileyici cevaplarından bir tanesini veriyor.

porsche618conceptbike4-1000x562

Tasarım geliştirme sürecini Porsche’nin ikonik modeli 911’den alan Miguel, renk tercihiyle de aklımıza 918 Spyder’ı getiriyor. Geliştirdiği projede motosikletin kullanıcıların akıllı cihalarıyla tam entegrasyon sağlayabildiğini ifade eden Miguel’in motosikletin elektrikli olmasından ötürü normal şartlarda benzin deposunun konumlandırıldığı bölüme fütüristik bir yapıyla kask başta olmak üzere kullanıcıların eşyalarını koyabileceği bir göz haline getirdiğini görüyoruz.

porsche618conceptbike3-1000x562

Böyle özgün projeleri gördüğümüz zaman süper otomobil üreticilerinin bu segmentte de keyifli bir mücadeleye girmesinin de ne kadar olacağını da düşünmeden edemiyoruz. Miguel Angel Bahri’in diğer tasarımlarına buradan ulaşabilirsiniz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir