Porsche Panamera Ailesinin En Güçlüsü Üyesi: Turbo S E-Hybrid

By on 26 Şubat 2017

Porsche’nin 2017 Panamera ailesindeki gelişme son sürat devam ediyor. Yeni nesil Panamera yelpazesinin ilk hibrit üyesi olan 4 E-Hybrid‘i geçtiğimiz ekim ayında karşımıza çıkartan Porsche ekibi bugün Cenevre Otomobil Fuarı‘nda ilk kez kullanıcılarla buluşturmayı planladığı Panamera Turbo S E-Hybrid ile organizasyon öncesi son hazırlıklarını da yapmaya başladığının sinyallerini verdi. Tüketim değerleriyle adeta standart bir otomobili andıran Turbo S E-Hybrid aynı zamanda Panamera ürün gamındaki en güçlü model olarak zirvenin en tepesine oturuyor.

panameraturbos9-1000x562

Donanım
Porsche, Turbo S E-Hybrid’i iki farklı aks mesafesine sahip versiyonla birlikte sunuyor. Bunlardan birinicisi standart Panamera ile aynı ölçülere sahipken ikinci versiyon tüm Panamera ailesinden 150 milimetre daha uzun bir yapıya sahip. Tasarım bazında 2017 Panamera ailesinin tüm karakterini yansıtan Turbo S E-Hybrid’in standart donanımında bir hayli tatmin edici ekipmanlara yer verildiğini görüyoruz. Baktığımızda araçta Porsche’nin dinamik sport şasi kontrol sistemi, seramik performans fren sistemi, tork iletim sistemi, hıza duyarlı direksiyon destek sistemi, aktif süspansiyon yönetim sistemi ve 21 inçlik özel tasarım jant takımı gibi donanımların standart olarak sunulduğunu görüyoruz. Aks mesafesi uzun olan versiyonda ise ek olarak ani manevralar ve dönüş çapı küçük olan yerlerde araca daha yetenekli bir hareket sağlayan aktif arka aks yapısı da standart olarak sunuluyor.

panameraturbos2-1000x562

Motor 
Dört tekerlekten çekiş altyapı sistemini 918 Spyder modelinden alan Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid’in içten yanmalı motor kolunda 550 beygir güç üreten 4.0 litre hacimli sekiz silindire sahip güç ünitesi görev yapıyor. Elektrikli motor tarafında da 136 beygir güç üreten bir üniteye sahip olan model, bu iki motorun bir araya gelmesiyle birlikte 686 beygir güce ve 850 Nm tork değerine sahip bir canavara dönüşüyor. Porsche’nin açıkladığı değerler bazında Turbo S E-Hybrid’in elektrik ve içten yanmalı motorlu ortak tüketim değeri 100 kilometrede 2,9 litre olarak veriliyor ki bu değer standart 4 E-Hybrid modelinden sadece 0,4 litre daha fazla. Genel performans değerlerine baktığımızda bu değerin fazlasıyla kabul edilebilir olduğunu da söyleyebiliriz. Tabiki işin içerisinde dünyanın en seri hızlanan otomobilini üreten bir marka olunca aracın bu değerleri de ayrı bir ilgimizi çekiyor. Baktığımız zaman Panamera Turbo S E-Hybrid’ın 3,4 saniyelik bir 0-100 değerinin olduğunu görüyoruz. Bu değer de 0’dan 100’e 4,6 saniyede ulaşan 4 E-Hybrid’in zamanından 1,2 saniye daha iyi. Aracın maksimum sürat değeriyse saatte 310 kilometre olarak kayıtlarımıza geçiyor.

panameraturbos6-1000x562

Araç bir hibrit model olduğu için elektrik motor performansına ve sürelerine ayrı bir parantez açalım istedik. Günümüzde tamamen elektrikli otomobillere geçiş sürecinde köprü görevi gören bu modellerin yeni versiyonları geldikleri son noktayı görmemize yardımcı oluyor. Turbo S E-Hybrid’in sadece elektrik motoruyla 136 beygir güce sahip olduğunu belirtmiştik. Aracın elektrik sisteminin batarya ayağında 14.1 kWh‘lık lityum-iyon ünite kullanılıyor. Bu bataryayı 230V-10A bağlantı ile 6 saatte tam dolu hale getirmek mümkün. Opsiyonel olarak sunulan 7.2 kW‘lık 230V-32A şarj ünitesi kullanıldığındaysa bu şarj süresi 2,4 saate kadar düşebiliyor ki bu değerin de standart modelden neredeyse 1,5 saatlik bir oranda daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Panamera Turbo S E-Hybrid sadece elektrik modunda kullanıldığındaysa standart 4 E-Hybrid’te olduğu gibi 50 kilometrelik bir menzil değeri sunuyor. Fiyat bilgisi henüz paylaşılmayan Panamera Turbo S E-Hybrid Cenevre Otomobil Fuarı’nda kullanıcılarla buluşmasının ardından Temmuz ayı içerisinde Avrupa pazarında satışa sunulacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir