Pick-Up Pazarının Kutup Yıldızı: Yeni Amarok V6

By on 02 Aralık 2016

Volkswagen Ticari Araç’ın altı yıl önce satışa sunduğu, dünya çapında büyük beğeni kazanan pick up modeli Amarok, değişen üstün motoru ve tamamen yenilenen iç tasarımıyla fanatiklerinin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Yeni Amarok, 3 litrelik V6 motoru ile daha az yakıt tüketimi ve düşük devirlerde bile yüksek çekiş sunarken, benzersiz off-road özelliği, yenilenen iç tasarımı ve 8 ileri otomatik şanzımanıyla da pick-up segmentinde benzersiz şıklık ve konfor yaşatacağa benziyor! Bizde oto sevdası olarak yeni yüzüyle Amarok’u sizler adına test ettik değerlendirdik…
img_20161128_112823-01-1600x1200

TASARIM
Pick-Up segmentinde benzersiz şıklık ve konforu bir arada yaşatmaya kararlı gözüken yeni Amarok tasarım anlamında da rakiplerinin bir adım ötesine geçmiş duruyor. Motorun sunduğu dinamizme uygun olarak geliştirilen aracın dış tasarımı, tamamen Volkswagen DNA’sına sahip bir arazi aracı kişiliğine kavuşturulmuş desek abartmış olmayız!
Bununla birlikte Yeni Amarok’ta yeniden tasarlanan ve tüm tampon boyunca uzanan ön ızgarası, krom kaplamalarıyla daha güçlü bir görünüme kavuşturulurken, köşeli olarak yeniden tasarlanan sis farları da araca daha sert ve dinamik bir ifade kazandırarak güçlü karakterine yerinde bir katkıda bulunulmuş…

2017-yeni-volkswagen-amarok-v6-6

KONFOR
Yenilenen Amarok’un dış tasarımında değişiklikler yapan Volkwagen mühendisleri aracın iç tasarımına da sihirli tasarımsal dokunuşlarda bulunarak aracı sınıfının bir adım ötesine taşımışlar!
Bunu yazarken inanın abartmıyoruz. Zira aracın kokpit bölümüne adım attığınız andan itibaren kendinizi pick-up bir araçtan ziyade konforlu bir otomobile binmiş hissi uyanıyor. Gerek iç tasarımın güzelliği gerekse de malzeme kalitesinin artış göstermesi ile Yeni Amarok konforlu bir arazi aracı kimliğine bürünmüş…
Yeni Amarok’taki en büyük değişikliklerden biri de iç tasarımda yapılmış. Yeni Amarok’ta ön konsol, hem malzeme kalitesinin yüksekliği hem de fonksiyonel tasarımıyla tamamen yenilenmiş. Geniş görüş açısı ve yüksek malzeme kalitesi ile ile sınıfının standartlarının üzerinde bir şıklık sunan ön konsol, bilgi ve eğlence sistemi “Composition Media” ile kullanım kolaylığı ve benzersiz bir konfor sağlamış.
Aracın orta konsoluya yerleştirilen 6.33 inç dokunmatik ekrana sahip olan “Composition Media” sistemi USB, AUX-in ve SD kart girişi, CD çalar ve bluetooth gibi pek çok kaynaktan müzik dinleme imkanı sunuyor.
Standart olarak sunulan teknolojik yenilikleriyle de rakiplerinden farklılaşan Yeni Amarok’ta, akıllı telefonların araçtaki radyo-eğlence sistemleri ile entegrasyonunu sağlayan “App Connect” sayesinde, telefondaki uygulamalar radyo ekranından kontrol edilebiliyor. Buna paralel olarak “Elektronik ses güçlendirici” sayesinde sürücünün ön konsolda yer alan mikrofonla arka koltuktaki yolcularla yüksek hızlarda bile rahat konuşmasını sağlanarak “Sesli Kontrol” özelliği sayesinde ise telefon arama komutları sesli olarak kontrol edilmiş.
Tüm bunların dışında hız sabitleyici, Klimatronik klima, Bluetooth, Eve geliş-evden çıkış fonksiyonu, Otomatik start-stop sistemi ve fren enerjisi geri kazanımı, Otomatik yokuş iniş asistanı gibi özellikler de test aracımızda standart olarak sunulan konfor paketi arasında yer alıyor.

img_20161128_112710-01-1600x1200

PERFORMANS
Türkiye pazarında kendi segmentinde ilk olan 3 litre hacimli turbo dizel V6 motor 224 PS güç üretirken 550 Nm muhteşem bir tork değeri sağlıyor! Dolayısıyla test süremiz boyunca bu güçlü ve ekonomik V6 motor araca hem asfalt hem de off-road koşullarında yüksek performans, düşük yakıt tüketimi ve yüksek çekiş gücü kazandırmış.
Gelelim bu güçlü arazi aracının yakıt sarfiyatına… Şehir içine kısa süre zarfında test ettiğimiz Yeni nesil Amarok 100 km’de bizlere 7.9 litre sunarak neredeyse sınıfının en az yakıt değerine ulaştı. 8 ileri otomatik kavramalı şanzımanın da bu değere ulaşmasındaki katkısı elbette ki tartışılmaz bir gerçek!

GÜVENLİK
Üst düzey güvenlik ekipmanları ile zenginleştirilen Yeni Amarok’ta, standart olarak sunulan “İkincil Çarpışma Önleme Asistanı” olası bir ikinci çarpışmayı önleme amacıyla ilk çarpışmadan sonra aracı frenliyor. İki bağımsız sensör sayesinde çarpışmanın derecesini algılıyor ve çarpışma yeterince kuvvetliyse aracı frenliyor ve hızını 10 km/s’ ye kadar düşürüyor. Frenleme esnasında sürücü aracın kontrolünü istediği zaman devralabiliyor.
Araçta yer alan güvenlik ekipmanlarından bazıları ise şöyle: ABS (Kilitlenmeyi önleyici fren sistemi), ASR (Anti patinaj sistemi), EDL (Elektronik diferansiyel kilidi), ESP (Viraj dengeleme sistemi), Off-road ABS fren sistemi, Sürücü ve ön yolcu hava yastığı, Sürücü ve ön yolcu yan ve perde hava yastığı, Seçilebilir 4×4, geri görüş kamerası…

img_20161128_112727-01-1600x1200

FİYAT
Test aracımız olan Yeni Amarok 3.0 V6 TDI 224 PS Otomatik anahtar teslim satış fiyatı 146.200 TL’dir. Malum bu fiyatlar kampanya sürecinde olduğu için yaşanan ÖTV zamlarının sonucu aracın fiyatları üzerine tam yansımadı! Yani önümüzdeki günler aracın fiyat politikası olarak neyi gösterir kestirmek şimdiden güç… Ayrıca diğer Amarok modellerinin başlangıç fiyatı ise 100 bin TL seviyesinden başlamaktadır.

2017-yeni-volkswagen-amarok-v6-motor-9

YORUM FARKI
Volkwagen ticari araçların gerek tasarımı gerekse de konfor özellikleri son yıllarda gözle görülür bir değişim ve gelişim içerisine girdi. Yazı içinde de bahsettiğim gibi VW otomobillerde uygulanan yeni nesil tasarım genlerinin bir benzerini marka ticari araçlarında da uygulamaya başladı ve bunda da oldukça başarılı sonuçlar elde ediyor. Yeni nesil Amarok’ta bu değişimden nasibini alarak tüketicisinin karşısına çıkan bir model olsa gerek. Zamanlama olarak biraz şanssız bir dönemde piyasaya çıksa da (yaşanan ÖTV zamları ve ardından Amerika seçimleriyle birlikte gelen küresel döviz kurlarının ülkemizde de inanılmaz bir şekilde dalgalanması) başarılı bir satış grafiği izliyor. Bunda elbette ki aracın yenilenen V6 performans ve ekonomiyi bir arada sunan motoru ve tasarımsal değişikliğini es geçmemek gerekir diye düşünüyorum. Ben aracı 2 gün gibi çok kısa zaman zarfında test etmeye çalıştım. Keşke marka bu süreyi biraz daha uzatsa da tamamen araca adapte olabilsek! Bunu da bir dip not olarak markanın dikkatlerine sunmak isterim. Ancak bu süre zarfında bile olsa dahi Amarok’un iç mekan kalitesine, performansına hayran kaldım diyebilirim. Bir önceli halefine oranla gözle görülür değişikliklere gidilen Amarok bence sınıfının lideri olmaya aday bir pick-up… Şimdiden bu aracı tercih edeceklere kazasız maksimum keyifli sürüşler dilerim.
Kalın sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir