Pick-Up Pazarında Savaş Yeni Toyota Hilux İle Renklendi

By on 12 Haziran 2017

İlk kez 1968 yılında Toyota’nın üretmiş olduğu ilk Pick-Up modeli olan Hilux 48 yıllık üretim serüveninden günümüze yeniden tasarlanarak çarpıcı yeni tasarımı, yüksek kaliteli iç mekânı, üst seviye sürüş konforu ve son derece geliştirilen off-road özelliklerine kavuşturuldu.

Çarpıcı tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken Hilux’u bizde sizler adına test ettik yorumladık. Gelin hep birlikte bu yakışıklı pick-up’ı daha yakından yorumlayalım!

TASARIM
Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz üzere yenilenen Hilux’un bizce en çarpıcı özelliği, tamamen elden geçirilerek yeniden dizayn edilen dış görünümü olsa gerek. Yeni Hilux’un ön tasarımına değinirsek dolgun, dikdörtgen şeklini andıran Led farları ile uyum içinde tasarlanmış olan dört bölmeli krom çıtalar ve ön tampona gömülen C şeklindeki krom geçişler aracın ön görünümüne karakteristik bir özellik kazandırmış… Bolca krom geçişlerin kullanıldığı Hilux’da dikiz aynaları ve kapı kolları da tamamen krom kaplama olarak kullanılmış.

IMG_20170602_144019

Lastik çamurluklarında kullanılan plastik kaplamalar da araca arazi havası kazandırmış! Hilux’un arka tasarımına da değinecek olursak aynen ön görünümde olduğu gibi arka görünüm de eskisine oranla tamamen değiştirilmiş. Yine krom kaplamanın hâkim olduğu arka tasarımda arka tamponlar ve kasa açış kapağı da tamamen kromla kaplanmış ve bu da aracın arka tasarımına oldukça şık bir görünüm kazandırmış! Bununla birlikte dikine yarım üçgen şeklinde tasarlanan arka stoplar da Hilux’da farklılık oluşturmuş. Sonuç olarak Hilux baştan sona tasarım anlamında en ince noktasına kadar kendine has ayrıntılar içeriyor.

toyota-Hilux-2015-exterior-tme-020-a-full_tcm-3043-466187

KONFOR
Yenilenen Toyota Hilux’ın iç tasarımı da tamamen elden geçirilip daha kaliteli malzemeler kullanılarak müşterilerinin beğenisine sunulmuş. Adeta konforlu bir otomobilde yer alan bir çok özellik Hilux’da standart olarak uygulanmış! Aracın dış tasarımında sıkça uygulanan krom geçişler Hilux’un kokpit bölümünde de başarıyla uygulanmış. Hilux’ın iç mekanında bizce en dikkat çeken yenilik tamamen dokunmatik olarak tasarlanan 7 inçlik Toyota Touch® 2 Multimedya Sistemi olsa gerek! Bu sistem sayesinde otomobilde kullanmak istediğinin bir çok özelliğe kolayca ulaşmanız mümkün… Buna paralel olarak bir başka yenilik ise led mavi tonlarında tasarlanmış olan 4.2″ renkli TFT ekran!

toyota-Hilux-2015-exterior-tme-006-a-full_tcm-3043-466159

Bu tasarımın farkını özellikle gece yolculuklarında fark edip keyif aldığımızı da ifade etmek isteriz. Hilux’ın ikili kabin bölümü ve özellikle arka diz mesafesi bizce yeterli seviyede… Araçta sunulan standart konfor özelliklerinden bazıları ise; Anahtarsız çalışma sistemi, otomatik klima, ECO sürüş göstergesi, geri görüş kamerası, soğutmalı saklama gözü, Bluetooth® kablosuz cep telefonu bağlantısı, USB girişi, hız sabitleyici, otomatik sürücü koltuğu (test aracımızda vardı) sürücü ve yolcu koltuk ısıtmaları aklımıza gelen özelliklerden bazılarını oluşturmaktadır.

MOTOR
Test aracının kalbinde yer alan 2.8 litrelik 4×4 dizel motor 177 beygirlik güç üretip bunu 1600-2400 devir aralıklarında 450 Nm’lik tork değeriyle desteklemiş! 6 ileri otomatik şanzımana sahip olan Hilux’ın boş ağırlığı 2 tonu bulan aracın haliyle yakıt sarfiyatı da doğru orantılı olarak 11 litrelere kadar çıkabiliyor. Bu tarz araziye uyumlu araçlarda ekonomikliği aramak biraz abesle iştigal olsa gerek! Yeni Hilux ile uzun yola çıktığınızda ise bu değeri 7 litrelere kadar çekebilmeniz sizin elinizde… Zira bunu da yaparken elbette ki aracın yük ağırlığına ve agresif kullanımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

toyota-Hilux-2015-exterior-tme-014-a-full_tcm-3043-466175

GÜVENLİK

Elbette ki Pick-Up bir aracın en önemli özelliği güvenlik olmalı… Toyota mühendisleri de bunun bilincinde olarak güvenlik ekipmanlarına çok önem vermişler. Bunlardan bazıları ise şunlar: 7 hava yastığı, geri görüş kamerası, Yokuş Kalkış Desteği, Eğim İniş Destek Kontrol Sistemi, Aktif Elektronik Çekiş Kontrol Sistemi (A-TRC), Aktif Elektronik Çekiş Kontrol Sistemi (A-TRC), gündüz yanan LED farlar, ABS, ESP fren sistemlerinden oluşmaktadır.

FİYAT
Test aracımız olan Toyota Hilux 4×4 Hi-Cruiser 6 OTM. anahtar teslim satış fiyatı 135.200 TL’dir.

IMG_20170602_124157_426

YORUM FARKI
Türkiye’de yılda 10 bin adet satılan lüks pick-up sınıfında önemli oyuncuların neredeyse hepsi yenilendi. Uygun fiyatları ve lüks donanımlarıyla arazi araçlarına rakip olan modeller büyük bir rekabete hazırlanıyor. Özellikle Amerika ve Asya pazarının gözde araçları Pick-up modelleri, son yıllarda ülkemizde de satış adetlerini yükseltiyor.

Kaslı görünüşleri, dört tekerlekten çekiş özellikleri ve binek otomobilleri aratmayan sürüş karakterleriyle pick-up’lar aynı zamanda hobi sahiplerinin de gözdesi. Türkiye pazarında yıllık toplam satışları 10 bin adetlere ulaşan modeller birbiri ardına yenilendi. Pazarın önemli oyuncularının tümüyle elden geçirilip, yeni özelliklere kavuşmasıyla birlikte bu sınıftaki rekabet de yükselmeye başlayacak. 2015 yılı Ekimden itibaren Türkiye’de satılmaya başlanan yeni Hilux iddialı geldi. 1968 yılından beri dünyada 16 milyon adedin üzerinde satan Toyota’nın Pick-Up modeli Hilux’un 8’inci neslinde dayanıklılık ve güvenlik özelliklerinin yanında konfor ve yüksek kalite sunulmuş.

Aldığım bilgilere göre ise Hilux, satışa sunulduğu ilk ayda 727 adetlik satışıyla, 2009 yılından bu yana 1 ayda en çok satılan pick-up olma başarısını gösterdi. Bu satış adedi ile Ekim ayında en yakın rakibinden yaklaşık iki kat fazla satış gerçekleştirerek, segmentinde yüzde 47’lik pazar payı elde etmiş! Yeni nesil Hilux bunu hak etmiş! Bunun yanında da iddialı rakiplerini de unutmamak gerek. Yani Hilux’un bu zorlu parkurda işi biraz zor.

Şimdiden Hilux müşterilerine keyfi bol sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde ilk işiniz emniyet kemerinizi takmak olsun!

HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir