Peugeot’dan Cenevre Otomobil Fuarı’nda 2 yeni konsept araç…

By on 17 Şubat 2012

Cenevre Otomobil Fuarı’nda Peugeot 208’in dünya prömiyerini yapacak olan Peugeot, XY Concept ve GTi Concept olmak üzere de iki yeni konsept otomobil sunacak. Peugeot’nun şehir otomobilleri segmentindeki yükselişinin ifadesi olan bu konsept araçlar, yeniden doğuşu simgeleyen Peugeot 208’in farklı dünyalardaki yorumlarını teşkil ediyorlar. XY Concept, farklılık ve rafinelik arayan şehirlilere yönelik, GTi ise efsanenin yeniden doğuşu…

XY Concept ve GTi Concept, malzemeler ve renkler üzerine ayrıcalıklı bir çalışmanın ürünleri.

İlk defa 208’de kullanılan ve özellikle karizmatik bir görünüm sunan araçların ön tasarımlarına, Full-LED farlar ve son nesil flat-guide gündüz farları imzasını atıyor. Hem gündüz hem de gece görülebilen, sert bakışlar!

Aynı Full-LED teknolojisinden yararlanan ön sinyal lambaları, farları çevreleyerek bu konsept araçlara adeta birer gözbebeği oluyorlar ve Peugeot’nun simgesi olarak teknolojik ve keskin bir bakış sağlıyorlar. Bu keskinlik, tasarım unsurlarının karosere benzersiz şekilde entegre oluşuyla devam ediyor. Çamurluklar ve alt spoilerler tekerlekleri mükemmel bir şekilde sarıyorlar.

XY Concept, şık şehirli

84 kW (115 bg) güç üreten 1.6 e-HDi motora ve 6 vitesli manuel vites kutusuna sahip olan XY Concept, yolcularını bir rafinelik dünyasına taşıyor. Hem karoserin hem de iç mekanın rengi olan erguvan, bu rafineliğin imzası niteliğinde.

XY Concept’in Pulsion olarak adlandırılan erguvan rengi, mesafeye ve bakış açısına göre farklılık gösteriyor. Bu dönüşme yeteneği, 16 kat boya ve cilanın son derece hassas bir şekilde uygulanmasına dayanan ve eşi bulunmayan bir yöntem sayesinde elde ediliyor.

İç mekanda, yer yer erguvan renginde, farklı tonların üst üste geldiği üst dikişli deri kısımlar bulunuyor: Gösterge paneli, kolçaklar, direksiyon simidi, vites kolunun körüğü ve yanları, koltuk biyeleri… Panoramik cam tavanın döşemesi ise siyah deri ile kaplı.

Sürücü, aracına binince sedef grisi renginde deri bir koltuğa yerleşiyor. İç malzemenin işlenmesindeki hassasiyet, ayrıcalıklı direksiyonda devam ediyor. Deri direksiyonun erguvan rengi mikro çizikleri ve alt kısmında krom bir ara parçası bulunuyor. Panoramik cam tavanın getirdiği doğal ışık içinde yüzen beyaz ortam aydınlatmalı iç mekan, kapı kıvrımlarının, direksiyonun ve havalandırma süslerinin “tüfek namlusu” şeklindeki estetik işlenişi ile tamamlanıyor. Bütün bunlar, ince kontrastlar sergiliyorlar.

İç mekan rafine olmakla kalmıyor, aynı zamanda ergonomik özelliğiyle de sürücünün hizmetine sunuluyor. Böylece sürücü, gözlerini yoldan ayırmadan, parlak alüminyum fonlu ve beyaz LED aydınlatmalı yüksek konumlandırılmış göstergelerden faydalanabiliyor. Sürücü, parmaklarının ucuyla veya direksiyondaki kumandalar vasıtasıyla, dokunmatik ekranı yönlendirerek telefonunda kayıtlı olan en sevdiği parçaları dinleyebiliyor, navigasyon üzerinde arzu ettiği güzergahı seçebiliyor.

Ayrıcalıklı bir tasarıma sahip ve çift desenli 18” jantları olan XY Concept, Pulsion rengi ve çok sayıda kendine has özellikleri ile şık karakterini yansıtıyor.  

GTi Concept, efsanenin yeniden doğuşu

İlk olarak görsel duyulara hitap ederek keşfedilen GTi Concept, zengin, çok derin kırmızı boyası ve siyah yansımaları ile karoserin tamamını kaplıyor. Biraz daha yaklaşıldığında, motor kapağı ve tavanda boya ve cila katmanlarının altında yer alan dama motifli örgü dikkat çekiyor.

Bütün motorsporları meraklılarının çok iyi bildiği damalı bayraktan esinlenen bu motif, ön ızgarayı da süslüyor. Ön ızgara kirişi ve arka tamponun alt bölümü, siyah lake renkleriyle belirgin bir kontrast sergileyerek öne çıkıyorlar.

Kırmızı renkli dokunuşlar, GTi Concept’in iç ve dış tasarımı ile bütünleşiyor. Pırlanta kesimi parlak 18” jantlar, çift krom egzoz borusunun iç yüzleri ve ön ızgara üzerinde yer alan Peugeot Markası’nın gömülü harfleri kırmızıyla süslenmişler. Arka cam uzantısı üzerine uygulanan parlak alüminyum GTi Concept logosu ise şanlı atası, efsanevi 205 GTi’yi hatırlatıyor.

İç mekanda, sportif desenli deri direksiyonun üst dikişleri ve orta noktası, vites kolunun yanları, koltukların üst çift dikişleri, son derece teknolojik olan gösterge çerçevelerinin LED’li geri-aydınlatması, kırmızıyla süslenen sportif bir ambiyans yaratıyorlar.

Dış kısımda Napa deri, orta kısımda kabartmalı tartan motifli kumaş ve kafalığı deri olmak üzere üç farklı malzemeden oluşan koltuklar, altı düzleştirilmiş direksiyon simidi ile tamamlanıyor. Direksiyonda, alüminyum çerçeve içine yerleştirilmiş olan GTi Concept imzası dikkat çekiyor.

Bu sportif atmosferi mükemmelleştirmek için, gösterge panelinin şeridi de gri üst dikişli alcantara olarak tasarlandı. Tavan tamamen siyah, pedallar ise alüminyum. Son olarak, gösterge paneli ve havalandırmalar, kırmızı ile siyahı ince bir renk karışımı halinde bir araya getiriyorlar. Kapının alüminyum kıvrımları ise damalı motif ile kaplı.

GTi Concept’e ancak RCZ’in 200 beygirlik motoru yakışırdı. 6 ileri manuel vites kutusuyla donatılmış 1.6 THP motor, daha önce eşi görülmemiş hisler yaratan bir makinenin kumandalarını sürücüye teslim ediyor.

Direksiyonun küçük olması sayesinde, sürücü otomobille bütünleşiyor. Hız, devir, hararet gibi bilgiler yüksek konumlandırılmış göstergeler sayesinde sürücünün görüş ekseninde yer alıyor. Parlak alüminyum bir fona sahip olan göstergelerin okunuşları son derece net.

Kompakt yapı ve hafiflikten sonuna kadar faydalanan GTi Concept, mükemmel ve keskin bir sürüş karakteristiği sunuyor. Önde ve arkada 36 mm artırılmış olan tekerlek izleri ile tavan spoileri bu sürüş karakteristiğini destekliyor. Önde 302 mm arkada 249 mm çaplı dört diskle donatılan kırmızı kaliperli frenler GTi Concept’e optimum fren mesafesini sağlar.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir