Peugeot’dan 2 Yeni Lider: Peugeot 2008 ve 208 1.2 PureTech EAT6

By on 01 Ağustos 2016

Peugeot, Türkiye pazarına Ağustos ayı itibariyle 2 yeni model ve teknoloji sunuyor. Yakıt tüketimi ve performans açısından Pazar liderliğine oynayan bu yeni modeller ile Peugeot, ürün gamını daha da güçlendiriyor. Yeni Peugeot 2008 ve Peugeot 208 ile sunulan çığır açan 3 silindirli benzinli motor teknolojileri markanın yüksek donanımlı otomobillerin daha fazla tercih edilmesini hedefleyen ürün gamını yükseltme stratejisini, ödünsüz kalite ve teknoloji arayışını ve tüm dünyada yüksek imaj algısını güçlendiriyor.

Yeni Peugeot 2008, başarılı performansını daha ileriye taşımak üzere SUV tasarımını güçlendirerek iddialı ve çekici bir görünüm ile dikkat çekiyor. Ayrıca teknolojik içerik ve yeni motor seçenekleri anlamında büyük değişikliklerden yararlanıyor. Yeni Peugeot 2008’de çamurluk korumaları, dik konumlandırılmış yeni ızgarası ve kapı çıtaları sağlamlığını vurgularken Yeni Ultimate Kırmızı gövde rengi ise gücünü ve enerjisini simgeliyor. Peugeot’ya özgü “Peugeot i-Cockpit” ise, 2008’in sezgisel, keskin, esnek ve güvenli sürüş karakterini vurguluyor. Grip Control adaptif çekiş kontrol sistemi, Yeni Peugeot 2008’in farklı zeminlerde sürüş kabiliyetini ve güvenliğini artırıyor. Yeni Peugeot 2008’de; Mirror Link sistemi üzerinde geliştirilen Mirror Screen ve Apple Carplay, geri görüş kamerası, Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi ve Otomatik Park Sistemi gibi sınıfında nadir bulunan ekipmanlar da sunuluyor. Peugeot’nun ödüllü motoru 1.2L PureTech, 110hp versiyonu ile yeni 2008’de EAT6 tam otomatik şanzımanla birleşerek üstün bir sürüş keyfi vaad ediyor. Türkiye’de Ağustos ayında satışa sunulması planlanan Yeni Peugeot 2008, 1.2 Puretech 110Hp EAT6 Tam Otomatik, 1.6 e-HDi ve ETG6 olmak üzere üç farklı motor, şanzıman seçeneği ile satışa sunulacak.

Avrupa’da Peugeot’nun en çok sattığı modeli olan Peugeot 208, Ağustos ayı itibariyle Türkiye’de  satışa sunulması planlanan EAT6 (6 kademeli Efficient Automatic Transmission) Tam Otomatik vites seçenekli 110 beygir gücündeki yeni benzinli PureTech motoru ile ürün gamını genişletiyor. Euro 6 normlarına uygun PureTech motor seçenekleri ile Peugeot 208, yakıt tüketimi ve emisyon salımları açısından sınıfının liderliğine yerleşiyor. Daha da dikkat çekici olarak, bu performans Peugeot’nun standartlarına uygun bir sürüş keyfi sağlayarak gerçekleştiriliyor. Puretech motor, manuel vitesli ve tam otomatik vitesli versiyonlarında karma parkurda 4,6 litre yakıt tüketimi ve 107 gr/km CO2 salımı gerçekleştiriyor. Bu teknolojik gelişmeler Peugeot’nun Avrupa ürün gamının CO2 emisyonu ağırlıklı ortalamasını azaltıyor ve markanın Avrupa çevre dostu markalar sıralamasında ilk üç arasında yer almasını ve PSA Grubunun da CAFE liderliğini almasını sağlıyor.

Yeni Peugeot 2008, Peugeot’nun kompakt SUV’u

2013 yılında kompakt SUV pazarına güçlü bir giriş yapan, seçkin ve dinamik karakteri tüketiciler tarafından da takdir edilen Peugeot 2008, Peugeot Markasının son dönemde önemli bir başarı göstergesi oldu.  Peugeot 2008’in satış rakamları her geçen gün artarken, dünya çapında 585.000’in üzerinde üretime ulaşıldı. Bu başarının en önemli göstergesi ise Avrupa’da kendi sınıfında en çok satanlar arasında yer alması oldu.

Yeni Peugeot 2008 başarılı performansını daha ileriye taşımak üzere SUV tasarımını güçlendirerek daha iddialı ve daha çekici bir görünüme sahip oluyor. Çamurluk korumaları, dik konumlandırılmış yeni ızgarası ve kapı çıtaları, sağlamlığını vurguluyor. Yeni Ultimate Kırmızı gövde rengi ise yeni 2008’in gücünü ve enerjisini simgeliyor.

Yeni Peugeot 2008, ürün gamına yeni katılan ‘GT Line’ donanım seviyesi ile segmentinin standartlarına yeni bir bakış açısı getiriyor. Bu yeni donanım seviyesi, yeni özellikleri ile Yeni Peugeot 2008’e daha sportif ve daha zarif bir görünüm kazandırıyor.

Yeni Peugeot 2008 dikkat çekici, benzersiz bir kontrol hissi sunuyor. Peugeot’ya özgü “Peugeot i-Cocpit” ise, 2008’in sezgisel, keskin, esnek ve güvenli sürüş karakterini vurguluyor.

Grip Control adaptif çekiş kontrol sistemi, Yeni Peugeot 2008’in farklı zeminlerde sürüş kabiliyetini ve güvenliğini artırıyor. Bu donanım Mud&Snow (Çamur ve Kar) özellikli lastiklerle birlikte sunuluyor, bu sayede kış lastiği gereksinimini de ortadan kaldırıyor.

Yeni Peugeot 2008’de; Mirror Link sistemi üzerinde geliştirilen Mirror Screen ve Apple Carplay, geri görüş kamerası, Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi ve Otomatik Park Sistemi gibi sınıfında nadir bulunan ekipmanlar da sunuluyor.

Peugeot’nun ödüllü motoru 1.2L PureTech, 110hp versiyonu ile yeni 2008’de EAT6 tam otomatik şanzımanla birleşerek üstün bir sürüş keyfi vaad ediyor.

Türkiye’de Ağustos ayında satışa sunulması planlanan Yeni Peugeot 2008, 1.2 Puretech 110Hp EAT6 Tam Otomatik, 1.6 e-HDi MT ve ETG6 olmak üzere üç farklı motor, şanzıman seçeneği ile satışa sunulacak.

Peugeot 2008, kompakt SUV

Kompakt SUV sınıfındaki Peugeot 2008, göze çarpan ve iddialı dış görünüşe sahip:

Çamurluk çıkıntıları, yeni ızgara ve kapı çıtaları, hem gövde panellerini hem de yolcuları korumak üzere tasarlandı. Dalgalı şekle sahip tavan, tavan barları ve arka spoyler, 2008’in tasarımın karakteristik özelliklerini oluşturuyor.

Bünyesinde barındırdığı teknolojiyi siyah krom farları ve 3 boyutlu aslan pençesi tasarımlı stop lambalarıyla dış tasarımına yansıtırken, iç mekanda kullanılan aydınlatma ve detaylar kaliteye verilen önemi vurguluyor.

⅓ – ⅔ oranlarında katlanabilen modüler arka koltuklar bagaj hacminin küçük bir hareketle 410 litreden 1400 litreye çıkmasını sağlıyor.

Tamamen farklı bir sürüş deneyimi vaat eden Peugeot i-Cockpit®, sürücüye sezgisel, esnek ve güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Peugeot’ya özgü Grip Control çekiş sistemi, Mud&Snow (Kar ve Çamur) sertifikalı Goodyear Vector modeli lastiklerle birlikte sunuluyorve güvenilir bir şekilde 2008’e her zemin ve her mevsim şartında hareket kabiliyeti sağlıyor.

Mirror Screen, sürücünün MirrorLinkTM veya Apple Carplay® sistemleri üzerinden uyumlu akıllı telefonunu otomobilin multimedya sistemine bağlamasına olanak tanıyor.

Teknolojik güvenlik donanımlarıyla da şehir hayatını kolaylaştıran 2008’de sunulan  Aktif Şehiriçi Güvenlik sistemi teknolojisi, duruma göre fren yaparak kazaların ciddiyetini azaltabiliyor ve hatta kazayı tamamen önleyebiliyor. Park Asistanı teknolojisi park etme kavramını otomatikleştirirken geri görüş kamerası manevraları kolaylaştırıyor.

Sıradışı çekiciliğe sahip bir SUV

Maceraya atılma hissi uyandıran güçlü bir karaktere sahip olan yeni Peugeot 2008’in ön bölümünde yeni dik konumlandırılmış ızgarası, Aslan logosuna ev sahipliği yapıyor. Keskin bir hatla tasarlanan yeni ızgaranın çerçevesi yatay bir kıvrıma sahip ve bu sayede de dinamik ve çekici bir görüntü sunuyor.

Bu tasarım yaklaşımı, ızgaradan kaputa ve tavana kadar uzanıyor ve dalga formunu tamamlıyor. Tavan barlarıyla zirvesine ulaşan dalga formu 2008’e kendine özgü bir tasarım dili kazandırıyor. Parlak krom kaplamaya sahip tavan barlarıhem gövdeye tam uyumlu hem de arka kanadı vurgulama görevine sahip.

Bagaj kapağı ve arka tampon, alçak yükleme eşiği (sadece 60 cm) elde edilmesi için özel olarak tasarlanırken tamponlardaki siyah koruma kemeri 2008’in etrafını tamamen sarıyor. Tamponlardaki koruma yaklaşımı kapı çıtaları ve çamurluk eklentileriyle destekleniyor.

Cam çerçevesi kaplamaları, tavan barları, arka kapı şekli ve spoyler gibi görselliği tamamlayan aksesuarlarda kullanılan yüksek kaliteli malzemeler, 2008’de ayrıntılara verilen önemi vurguluyor.

Gövdenin keskin çizgileri ve kıvrımları Ultimate Kırmızı ve Kristal Yeşil isimli gövde renkleriyle vurgulanırken, renk yelpazesi 5 metalik, 1 sedefli ve 1 mat olmak üzere 7 farklı alternatif sunuyor.

Markanın tasarım dili, teknolojik  aydınlatma elemanlarıyla da vurgulanıyor. Gövdenin içine gömülü ön farlarda aslan bakışı oluşturan krom ve siyah bir maske kullanılırken, arka aydınlatma elemanları 3 boyutlu aslan pençesi görünümüyle dikkat çekiyor.

2008, anlık bir hareketle ⅓ – ⅔ oranlarında katlanabilen arka koltuk sırası sayesinde 410 litreyle 1400 litre arasında değişebilen bir bagaj hacmi sunuyor. Arka koltuk sırtlığının üst kısmındaki bir düğmeye basmak, sırtlığın otomatik olarak öne doğru katlanması için yeterli. Her bir ayrıntısıyla pratiklik sunmak üzere tasarlanan bagaj zemininin altında 22 litrelik ek bir yükleme alanı daha bulunuyor.

SUV sınıfına özgü bir şekilde yolcu kabini yüksek kalitede ve zarif kumanda elemanlarıyla donatıldı. Bu sunum, yüksek teknolojili LED aydınlatma ile tamamlanıyor. Donanım seviyesine bağlı olarak sunulan sınıfında nadir bulunan özelliklerden panoramik cam tavan, özel aydınlatmasıyla ferah ve aydınlık bir yaşam alanı sunuyor.

Yolcular, LED iç mekan aydınlatması sayesinde akıllıca tasarlanmış depolama alanlarını rahatça bulabiliyor: Ön kapı içi cepleri, torpido gözü, vites kolunun arkasındaki bölüm ve bardak tutacakları, orta konsoldaki kapaklı gözler, koltuk arkası cepleri ile iç mekandaki toplam küçük eşya saklama alanı 24 litreye ulaşıyor. Bu sayede akıllı cep telefonları ve benzeri birçok günlük kullanım eşyası 2008’in iç mekanında kendine yer bulabiliyor.

Sınıf atlama stratejisi yeni donanım seviyesiyle desteklenirken, Access, Active ve Allure donanım seviyeleri GT Line ile taçlandırılıyor. Peugeot ürün gamındaki 208, 308 ve 508 gibi önemli modellerde de sunulan GT Line donanım seviyesi, 2008’e sportif bir karakter kazandırıyor.

2008 GT Line özgün ve siyah lake 17 inçlik Eridan jantlarla kendini gösteriyor. Standart versiyonlarda krom olarak tercih edilen ızgara çerçevesi, sis lambası kapakları, yan ayna kapakları ve tavan barı gibi detaylar GT Line’da siyah olarak kullanılıyor. Siyah krom ızgara kırmızı Peugeot logosuyla süslenirken, GT Line logoları ise hem ön çamurlukların üzerinde hem de bagaj kapağında gururla sergileniyor.

Kapıları açar açmaz dinamik karakterin iç mekanı da etkilediği görülüyor. Peugeot logolu eşik kaplamaları, alüminyum pedallar ve kırmızı dikişli zemin halıları hemen dikkat çekiyor. Gösterge tablosu mavi yerine artık kırmızı LED’lerle aydınlatılıyor ve dokunmatik ekran da kırmızı bir temaya sahip. Kırmızı dikişler ve detaylar iç mekanın tümünde; ön ve arka koltuklarda, kapı içi tutamaklarında, vites kolunda, el freni kolunda,  küçük çaplı direksiyonda ve emniyet kemerlerinde kullanılarak 2008’in iç mekanındaki sportiflik arttırılıyor.

Peugeot_Mehmet Akın

Kendine özgü hisleri olan bir SUV

Peugeot, kompakt SUV’unun mümkün olan en iyi sürüş deneyimini sunması için özel bir çaba harcadı. Peugeot i-Cockpit®, bu çabanın sonucundan doğarak 2008’in temel sürüş karakteristiği olan sezgisel, keskin ve güvenli sürüşü vurgulayan benzersiz bir özellik olarak doğdu.

Peugeot i-Cockpit®, sürücüye bütün temel göstergelere gözünü yoldan ayırmadan hakim olma şansı sunuyor. Böylece sürücü direksiyon başında kendini evinde gibi hissediyor ve otomobili yönlendirmek gerçek bir keyfe dönüşüyor. Bu sayede 2008, direksiyona geçme ve otomobilin tüm yeteneklerini kullanma isteği uyandırıyor.

Küçük çaplı direksiyon simidi çok daha rahat bir sürüş pozisyonu sağlayarak manevraların çok daha kolay ve az çaba harcanarak yapılmasına imkan tanıyor, şehir içindeki dönüşler ve park etmek artık çocuk oyuncağı!

Peugeot’ya özgü Peugeot i-Cockpit®, bu özellikleri sayesinde sürüşü kendine özgü bir deneyime dönüştürüyor.

Elini direksiyondan ayırmadan sol eliyle hız sabitleyici (Cruise Control) ve sınırlayıcıyı kontrol edebilen sürücü, sağ eliyle 7 inçlik dokunmatik ekranın Mirror Screen fonksiyonuyla bir telefon araması yapabiliyor.  Geri görüş kamerasının görüntüsünün de izlendiği ekranda, Park Asistanı bilgileri izlenip kontrol edilebiliyor. Grip Control çekiş sisteminin 5 modunun seçildiği kontrol düğmesi ise orta konsolda yer alıyor.

Grip Control, 2008’in sürüş alanını adaptif çekiş kontrol sistemi yardımıyla genişletiyor. Patentli bu sistem 16 cm’lik zemin yüksekliği ve M&S (Kar ve Çamur) özellikli Goodyear Vector lastiklerle birleşince, 2008’e her mevsim ve her zemin şartında hareket kabiliyeti sağlıyor.

Grip Control, ön tekerleklerin yüksek tutunma sağlayabilmesi için çekişi zemine göre ayarlıyor. Sistem sürücüyü her zaman kontrolün merkezinde tutuyor, her zeminde hareket kabiliyeti için sürücünün yapması gereken, sistemin zekasına güvenip gerekli anda gerekli modu devreye sokmak oluyor:

 • Standard mod normal yol koşullarında düşük patinaj aralığına sahip
 • Snow (kar) modu ön tekerleklerin birbirine uyumlu hızda aktarma yapmasını sağlıyor. Araç 50 km/s hızı geçtiğinde sistem otomatik olarak Standart moda geri dönüyor
 • All-Terrain modu çamur ve ıslak çimen gibi kaygan zeminlerde güvenle yolculuk etmek için kullanılıyor. Sistem kalkış anında ön aksa en yüksek tutunma için mümkün olan en yüksek torku gönderiyor. LSD (Sınırlı Kaydırmalı Diferansiyel) gibi çalışan sistem köy yolları gibi zeminler için uygun ve 80 km/s hıza kadar devrede kalabiliyor.
 • Sand (kum) modu ön tekerleklerin patinaj yapmasına izin vererek yumuşak zemin üzerinde ilerleyebilme imkanı tanıyıp batma tehlikesini en aza indirmeye çalışıyor. Bu mod 120 km/s hıza kadar kullanılabiliyor.
 • ESP Off modu sürücüye ESP ve Grip Control’ü tamamen devreden çıkartarak çekişi kendi ayarlama imkanı sunuyor ve 50 km/s hıza kadar devrede kalabiliyor.

1045 kg’dan başlayan düşük ağırlığı ve 4 farklı süspansiyon geometrisiyle Peugeot 2008, eşsiz sürüş deneyimi ve performans sunuyor. Yaylar, amortisörler, viraj çubukları, ön aks ve arka çapraz bağlantılar her motor seçeneği için özel olarak ayarlanıyor. Böylece her durumda gövde desteği tam olarak alınabiliyor.

Her motor seçeneğinin kendine has bir direksiyon elektroniği yazılımı var ve bu sayede farklı zeminlerde ve hızlarda direksiyon hakimiyeti ve güvenlik artıyor.

Yüksek teknolojili SUV

Peugeot 2008’de günlük hayatı kolaylaştıran birçok teknolojik ekipman sunuluyor: MirrorLinkTM[1] veya Apple Carplay®[2] üzerinden kumanda edilen Mirror Screen sistemi, sürücünün uyumlu akıllı cep telefonu uygulamalarını aracın dokunmatik ekranından kumanda etmesini sağlıyor. Sürücü bu sayede uygulamaları çok daha güvenli bir şekilde kullanabiliyor.

Şehirde güvenliği arttırmak için Peugeot 2008’e Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi eklenmesi sınıfında fark yaratıyor. Sistem, düşük hızlarda kaza riski algıladığında otomatik olarak fren yapabiliyor, bu sayede kazanın etkisinin azaltmaya ve hatta kazanın tamamen engellenmesine yardımcı oluyor. Bunun için ön camın üst kısmına yerleştirilmiş kısa menzilli lazer bazlı radar (LIDAR teknolojisi) aynı yönde hareket eden veya duran araçları tespit ediyor.

Eğer sürücü önlem almakta geç kalırsa ve hız 30 km/s’den düşükse sistem fren yaparak çarpışmayı önlemeye çalışıyor. Otomatik frenleme maksimum 10m/s²’lik yavaşlama sağlıyor.

Park Asistanı ise otomatik park yaparak 2008’in şehre uyumu kolaylaşıyor.  Sistem aktif hale getirildiğinde olası park yerlerinin ebatlarını ölçüyor, uygun bir yer bulduğunda haber veriyor. Bu noktadan sonra sürücünün tek yapması gereken dokunmatik ekran üzerinden nasıl park edeceğine karar vermek. Kumandayı ele alan Park Asistanı direksiyonu yönlendirerek aracı kontrol ederken, sürücüye ise sadece çevre güvenliğini ve aracın hareketini kontrol etmek düşüyor. Bu sistem ile paralel ve dikine park etmek mümkün.

Eğimli yollardaki park manevralarını gerçekleştirirken ve durup tekrar kalkarken Hill Assist (Yokuş yardım sistemi) sürücünün hayatını kolaylaştırıyor.

Aerodinamik olarak şekillendirilen gövdesi ve hafif yapı prensibi ile birleşen Peugeot 2008 SUV’un tüm  motorları düşük tüketim ve düşük emisyon değerleri konusunda yüksek başarıya sahip.

Tamamen grup bünyesinde geliştirilen yeni nesil PureTech 3 silindirli benzinli motorlar bu özelliklerinin yanında performansları ve teknolojileri ile de yüksek oranda tanınıyorlar. Benzer güçteki 4 silindirli motorlarla kıyaslandığında atmosferik beslemeli versiyon 21 kg, turbo beslemeli versiyonsa 12 kg daha hafif.

Turbo beslemeli versiyon, yüksek basınçlı direkt enjeksiyon (200 bar) ve yeni nesil yüksek performanslı turbo (240.000 rpm) ile donatıldı. Motor, hacmine göre yükse tork üretimine sahip: 110 HP güç üreten versiyon 205 Nm tork ve 130 HP güç üreten versiyon da 230 Nm tork üretebiliyor. Üstelik her ikisi de maksimum torkunu 1750 d/d’da üretiyor. Dahası PureTech motorlar 6500 d/d’ya kadar yüksek çekiş gücünü mükemmel bir akustik konforla bir arada sunabiliyor.

Bu çok yönlü 3 silindirli motor 3 farklı şanzımanla donatılabiliyor: 5 vitesli manuel, 6 vitesli manuel ya da 6 vitesli otomatik. Yeni geliştirilen EAT6 (Efficient Automatic Transmission 6 ileri) otomatik şanzıman, sahip olduğu Quickshift teknolojisi sayesinde gerçekleştirdiği hızlı ve akıcı vites değişimleriyle yüksek sürüş keyfi sunuyor. Aynı anda iç sürtünmesinin azlığı ve kilitlenebilen tork konvertörü sayesinde düşük emisyon değerlerini de beraberinde getiriyor.

Yeni 2008’in benzinli ve dizel motor gamı aşağıdaki seçenekleri içeriyor :

 • 2L PureTech 110 S&S, 6 vitesli tam otomatik şanzıman (EAT6), 4,8 l/100km, 110 g/km CO2 Sınıfının en iyisi
 • 2L PureTech 130 S&S, 6 vitesli manuel şanzıman, 4,8l/100km, 110g/km CO2 Sınıfının en iyisi
 • 6L e-HDi 92 S&S, 5 vitesli manuel şanzıman, 4,0 l/100km, 98 g/km CO2
 • 6L e-HDi 92 S&S, 6 vitesli otomatikleştirilmiş şanzıman, 3,8 l/100km, 103 g/km CO2

Yeni Peugeot 2008 kompakt SUV sınıfında fark yaratıyor. Varlığı, sağlamlık ve fark yaratma üzerine kurulu. Başta kendine özgü hisler sunan Peugeot i-Cockpit®  olmak üzere teknolojik donanımları ve eşsiz sürüş dinamikleriyle 2008, bağımlılık yaratan bir keyif.

Peugeot 2008, kompakt SUV

Kompakt SUV sınıfındaki Peugeot 2008, göze çarpan ve iddialı dış görünüşe sahip:

Çamurluk çıkıntıları, yeni ızgara ve kapı çıtaları, hem gövde panellerini hem de yolcuları korumak üzere tasarlandı. Dalgalı şekle sahip tavan, tavan barları ve arka spoyler, 2008’in tasarımın karakteristik özelliklerini oluşturuyor.

Bünyesinde barındırdığı teknolojiyi siyah krom farları ve 3 boyutlu aslan pençesi tasarımlı stop lambalarıyla dış tasarımına yansıtırken, iç mekanda kullanılan aydınlatma ve detaylar kaliteye verilen önemi vurguluyor.

⅓ – ⅔ oranlarında katlanabilen modüler arka koltuklar bagaj hacminin küçük bir hareketle 410 litreden 1400 litreye çıkmasını sağlıyor.

Tamamen farklı bir sürüş deneyimi vaat eden Peugeot i-Cockpit®, sürücüye sezgisel, esnek ve güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Peugeot’ya özgü Grip Control çekiş sistemi, Mud&Snow (Kar ve Çamur) sertifikalı Goodyear Vector modeli lastiklerle birlikte sunuluyorve güvenilir bir şekilde 2008’e her zemin ve her mevsim şartında hareket kabiliyeti sağlıyor.

Mirror Screen, sürücünün MirrorLinkTM veya Apple Carplay® sistemleri üzerinden uyumlu akıllı telefonunu otomobilin multimedya sistemine bağlamasına olanak tanıyor.

Teknolojik güvenlik donanımlarıyla da şehir hayatını kolaylaştıran 2008’de sunulan  Aktif Şehiriçi Güvenlik sistemi teknolojisi, duruma göre fren yaparak kazaların ciddiyetini azaltabiliyor ve hatta kazayı tamamen önleyebiliyor. Park Asistanı teknolojisi park etme kavramını otomatikleştirirken geri görüş kamerası manevraları kolaylaştırıyor.

Sıradışı çekiciliğe sahip bir SUV

Maceraya atılma hissi uyandıran güçlü bir karaktere sahip olan yeni Peugeot 2008’in ön bölümünde yeni dik konumlandırılmış ızgarası, Aslan logosuna ev sahipliği yapıyor. Keskin bir hatla tasarlanan yeni ızgaranın çerçevesi yatay bir kıvrıma sahip ve bu sayede de dinamik ve çekici bir görüntü sunuyor.

Bu tasarım yaklaşımı, ızgaradan kaputa ve tavana kadar uzanıyor ve dalga formunu tamamlıyor. Tavan barlarıyla zirvesine ulaşan dalga formu 2008’e kendine özgü bir tasarım dili kazandırıyor. Parlak krom kaplamaya sahip tavan barlarıhem gövdeye tam uyumlu hem de arka kanadı vurgulama görevine sahip.

Bagaj kapağı ve arka tampon, alçak yükleme eşiği (sadece 60 cm) elde edilmesi için özel olarak tasarlanırken tamponlardaki siyah koruma kemeri 2008’in etrafını tamamen sarıyor. Tamponlardaki koruma yaklaşımı kapı çıtaları ve çamurluk eklentileriyle destekleniyor.

Cam çerçevesi kaplamaları, tavan barları, arka kapı şekli ve spoyler gibi görselliği tamamlayan aksesuarlarda kullanılan yüksek kaliteli malzemeler, 2008’de ayrıntılara verilen önemi vurguluyor.

Gövdenin keskin çizgileri ve kıvrımları Ultimate Kırmızı ve Kristal Yeşil isimli gövde renkleriyle vurgulanırken, renk yelpazesi 5 metalik, 1 sedefli ve 1 mat olmak üzere 7 farklı alternatif sunuyor.

Markanın tasarım dili, teknolojik  aydınlatma elemanlarıyla da vurgulanıyor. Gövdenin içine gömülü ön farlarda aslan bakışı oluşturan krom ve siyah bir maske kullanılırken, arka aydınlatma elemanları 3 boyutlu aslan pençesi görünümüyle dikkat çekiyor.

2008, anlık bir hareketle ⅓ – ⅔ oranlarında katlanabilen arka koltuk sırası sayesinde 410 litreyle 1400 litre arasında değişebilen bir bagaj hacmi sunuyor. Arka koltuk sırtlığının üst kısmındaki bir düğmeye basmak, sırtlığın otomatik olarak öne doğru katlanması için yeterli. Her bir ayrıntısıyla pratiklik sunmak üzere tasarlanan bagaj zemininin altında 22 litrelik ek bir yükleme alanı daha bulunuyor.

SUV sınıfına özgü bir şekilde yolcu kabini yüksek kalitede ve zarif kumanda elemanlarıyla donatıldı. Bu sunum, yüksek teknolojili LED aydınlatma ile tamamlanıyor. Donanım seviyesine bağlı olarak sunulan sınıfında nadir bulunan özelliklerden panoramik cam tavan, özel aydınlatmasıyla ferah ve aydınlık bir yaşam alanı sunuyor.

Yolcular, LED iç mekan aydınlatması sayesinde akıllıca tasarlanmış depolama alanlarını rahatça bulabiliyor: Ön kapı içi cepleri, torpido gözü, vites kolunun arkasındaki bölüm ve bardak tutacakları, orta konsoldaki kapaklı gözler, koltuk arkası cepleri ile iç mekandaki toplam küçük eşya saklama alanı 24 litreye ulaşıyor. Bu sayede akıllı cep telefonları ve benzeri birçok günlük kullanım eşyası 2008’in iç mekanında kendine yer bulabiliyor.

Sınıf atlama stratejisi yeni donanım seviyesiyle desteklenirken, Access, Active ve Allure donanım seviyeleri GT Line ile taçlandırılıyor. Peugeot ürün gamındaki 208, 308 ve 508 gibi önemli modellerde de sunulan GT Line donanım seviyesi, 2008’e sportif bir karakter kazandırıyor.

2008 GT Line özgün ve siyah lake 17 inçlik Eridan jantlarla kendini gösteriyor. Standart versiyonlarda krom olarak tercih edilen ızgara çerçevesi, sis lambası kapakları, yan ayna kapakları ve tavan barı gibi detaylar GT Line’da siyah olarak kullanılıyor. Siyah krom ızgara kırmızı Peugeot logosuyla süslenirken, GT Line logoları ise hem ön çamurlukların üzerinde hem de bagaj kapağında gururla sergileniyor.

Kapıları açar açmaz dinamik karakterin iç mekanı da etkilediği görülüyor. Peugeot logolu eşik kaplamaları, alüminyum pedallar ve kırmızı dikişli zemin halıları hemen dikkat çekiyor. Gösterge tablosu mavi yerine artık kırmızı LED’lerle aydınlatılıyor ve dokunmatik ekran da kırmızı bir temaya sahip. Kırmızı dikişler ve detaylar iç mekanın tümünde; ön ve arka koltuklarda, kapı içi tutamaklarında, vites kolunda, el freni kolunda,  küçük çaplı direksiyonda ve emniyet kemerlerinde kullanılarak 2008’in iç mekanındaki sportiflik arttırılıyor.

Kendine özgü hisleri olan bir SUV

Peugeot, kompakt SUV’unun mümkün olan en iyi sürüş deneyimini sunması için özel bir çaba harcadı. Peugeot i-Cockpit®, bu çabanın sonucundan doğarak 2008’in temel sürüş karakteristiği olan sezgisel, keskin ve güvenli sürüşü vurgulayan benzersiz bir özellik olarak doğdu.

Peugeot i-Cockpit®, sürücüye bütün temel göstergelere gözünü yoldan ayırmadan hakim olma şansı sunuyor. Böylece sürücü direksiyon başında kendini evinde gibi hissediyor ve otomobili yönlendirmek gerçek bir keyfe dönüşüyor. Bu sayede 2008, direksiyona geçme ve otomobilin tüm yeteneklerini kullanma isteği uyandırıyor.

Küçük çaplı direksiyon simidi çok daha rahat bir sürüş pozisyonu sağlayarak manevraların çok daha kolay ve az çaba harcanarak yapılmasına imkan tanıyor, şehir içindeki dönüşler ve park etmek artık çocuk oyuncağı ! Peugeot’ya özgü Peugeot i-Cockpit®, bu özellikleri sayesinde sürüşü kendine özgü bir deneyime dönüştürüyor.

Elini direksiyondan ayırmadan sol eliyle hız sabitleyici (Cruise Control) ve sınırlayıcıyı kontrol edebilen sürücü, sağ eliyle 7 inçlik dokunmatik ekranın Mirror Screen fonksiyonuyla bir telefon araması yapabiliyor.  Geri görüş kamerasının görüntüsünün de izlendiği ekranda, Park Asistanı bilgileri izlenip kontrol edilebiliyor. Grip Control çekiş sisteminin 5 modunun seçildiği kontrol düğmesi ise orta konsolda yer alıyor.

Grip Control, 2008’in sürüş alanını adaptif çekiş kontrol sistemi yardımıyla genişletiyor. Patentli bu sistem 16 cm’lik zemin yüksekliği ve M&S (Kar ve Çamur) özellikli Goodyear Vector lastiklerle birleşince, 2008’e her mevsim ve her zemin şartında hareket kabiliyeti sağlıyor.

Grip Control, ön tekerleklerin yüksek tutunma sağlayabilmesi için çekişi zemine göre ayarlıyor. Sistem sürücüyü her zaman kontrolün merkezinde tutuyor, her zeminde hareket kabiliyeti için sürücünün yapması gereken, sistemin zekasına güvenip gerekli anda gerekli modu devreye sokmak oluyor:

 • Standard mod normal yol koşullarında düşük patinaj aralığına sahip
 • Snow (kar) modu ön tekerleklerin birbirine uyumlu hızda aktarma yapmasını sağlıyor. Araç 50 km/s hızı geçtiğinde sistem otomatik olarak Standart moda geri dönüyor
 • All-Terrain modu çamur ve ıslak çimen gibi kaygan zeminlerde güvenle yolculuk etmek için kullanılıyor. Sistem kalkış anında ön aksa en yüksek tutunma için mümkün olan en yüksek torku gönderiyor. LSD (Sınırlı Kaydırmalı Diferansiyel) gibi çalışan sistem köy yolları gibi zeminler için uygun ve 80 km/s hıza kadar devrede kalabiliyor.
 • Sand (kum) modu ön tekerleklerin patinaj yapmasına izin vererek yumuşak zemin üzerinde ilerleyebilme imkanı tanıyıp batma tehlikesini en aza indirmeye çalışıyor. Bu mod 120 km/s hıza kadar kullanılabiliyor.
 • ESP Off modu sürücüye ESP ve Grip Control’ü tamamen devreden çıkartarak çekişi kendi ayarlama imkanı sunuyor ve 50 km/s hıza kadar devrede kalabiliyor.

1045 kg’dan başlayan düşük ağırlığı ve 4 farklı süspansiyon geometrisiyle Peugeot 2008, eşsiz sürüş deneyimi ve performans sunuyor. Yaylar, amortisörler, viraj çubukları, ön aks ve arka çapraz bağlantılar her motor seçeneği için özel olarak ayarlanıyor. Böylece her durumda gövde desteği tam olarak alınabiliyor.

Her motor seçeneğinin kendine has bir direksiyon elektroniği yazılımı var ve bu sayede farklı zeminlerde ve hızlarda direksiyon hakimiyeti ve güvenlik artıyor.

Yüksek teknolojili SUV

Peugeot 2008’de günlük hayatı kolaylaştıran birçok teknolojik ekipman sunuluyor: MirrorLinkTM[1] veya Apple Carplay®[2] üzerinden kumanda edilen Mirror Screen sistemi, sürücünün uyumlu akıllı cep telefonu uygulamalarını aracın dokunmatik ekranından kumanda etmesini sağlıyor. Sürücü bu sayede uygulamaları çok daha güvenli bir şekilde kullanabiliyor.

Şehirde güvenliği arttırmak için Peugeot 2008’e Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi eklenmesi sınıfında fark yaratıyor. Sistem, düşük hızlarda kaza riski algıladığında otomatik olarak fren yapabiliyor, bu sayede kazanın etkisinin azaltmaya ve hatta kazanın tamamen engellenmesine yardımcı oluyor. Bunun için ön camın üst kısmına yerleştirilmiş kısa menzilli lazer bazlı radar (LIDAR teknolojisi) aynı yönde hareket eden veya duran araçları tespit ediyor.

Eğer sürücü önlem almakta geç kalırsa ve hız 30 km/s’den düşükse sistem fren yaparak çarpışmayı önlemeye çalışıyor. Otomatik frenleme maksimum 10m/s²’lik yavaşlama sağlıyor.

Park Asistanı ise otomatik park yaparak 2008’in şehre uyumu kolaylaşıyor.  Sistem aktif hale getirildiğinde olası park yerlerinin ebatlarını ölçüyor, uygun bir yer bulduğunda haber veriyor. Bu noktadan sonra sürücünün tek yapması gereken dokunmatik ekran üzerinden nasıl park edeceğine karar vermek. Kumandayı ele alan Park Asistanı direksiyonu yönlendirerek aracı kontrol ederken, sürücüye ise sadece çevre güvenliğini ve aracın hareketini kontrol etmek düşüyor. Bu sistem ile paralel ve dikine park etmek mümkün.

Eğimli yollardaki park manevralarını gerçekleştirirken ve durup tekrar kalkarken Hill Assist (Yokuş yardım sistemi) sürücünün hayatını kolaylaştırıyor.

Aerodinamik olarak şekillendirilen gövdesi ve hafif yapı prensibi ile birleşen Peugeot 2008 SUV’un tüm  motorları düşük tüketim ve düşük emisyon değerleri konusunda yüksek başarıya sahip.

Tamamen grup bünyesinde geliştirilen yeni nesil PureTech 3 silindirli benzinli motorlar bu özelliklerinin yanında performansları ve teknolojileri ile de yüksek oranda tanınıyorlar. Benzer güçteki 4 silindirli motorlarla kıyaslandığında atmosferik beslemeli versiyon 21 kg, turbo beslemeli versiyonsa 12 kg daha hafif.

Turbo beslemeli versiyon, yüksek basınçlı direkt enjeksiyon (200 bar) ve yeni nesil yüksek performanslı turbo (240.000 rpm) ile donatıldı. Motor, hacmine göre yükse tork üretimine sahip: 110 HP güç üreten versiyon 205 Nm tork ve 130 HP güç üreten versiyon da 230 Nm tork üretebiliyor. Üstelik her ikisi de maksimum torkunu 1750 d/d’da üretiyor. Dahası PureTech motorlar 6500 d/d’ya kadar yüksek çekiş gücünü mükemmel bir akustik konforla bir arada sunabiliyor.

Bu çok yönlü 3 silindirli motor 3 farklı şanzımanla donatılabiliyor: 5 vitesli manuel, 6 vitesli manuel ya da 6 vitesli otomatik. Yeni geliştirilen EAT6 (Efficient Automatic Transmission 6 ileri) otomatik şanzıman, sahip olduğu Quickshift teknolojisi sayesinde gerçekleştirdiği hızlı ve akıcı vites değişimleriyle yüksek sürüş keyfi sunuyor. Aynı anda iç sürtünmesinin azlığı ve kilitlenebilen tork konvertörü sayesinde düşük emisyon değerlerini de beraberinde getiriyor.

Yeni 2008’in Türkiye motor gamı toplam 3 seçenekten oluşuyor :

 • 2L PureTech 130 S&S, 6 vitesli manuel şanzıman, 4,8l/100km, 110g/km CO2 Sınıfının en iyisi.
 • 6L e-HDi 92 S&S, 5 vitesli manuel şanzıman, 4,0 l/100km, 98 g/km CO2
 • 6L e-HDi 92 S&S ETG6, 6 vitesli otomatikleştirilmiş şanzıman, 3,8 l/100km, 103 g/km CO2

Peugeot 208’de 1.2 PureTech 110 hp EAT6 Tam Otomatik

B segmentinin vazgeçilmez oyuncusu ve Avrupa’da Peugeot’nun en çok satılan modeli olan Peugeot 208, Ağustos ayı itibariyle Türkiye pazarına sunulacak olan EAT6 (6 kademeli Efficient Automatic Transmission) Tam Otomatik vites seçenekli 110 beygir gücündeki yeni turbo benzinli PureTech motoru ile ürün gamını genişletiyor. Euro 6 normlarına uygun PureTech motor seçenekleri ile Peugeot 208, yakıt tüketimi ve emisyon salımları açısından sınıfının liderliğine yerleşiyor. Daha da dikkat çekici olarak, bu performans Peugeot’nun standartlarına uygun bir sürüş keyfi sağlayarak gerçekleştiriliyor. Puretech motor, manuel vitesli ve tam otomatik vitesli versiyonlarında karma parkurda 4,5 litre yakıt tüketimi ve 104 gr/km CO2 salımı gerçekleştiriyor. Bu teknolojik gelişmeler Peugeot’nun Avrupa ürün gamının CO2 emisyonu ağırlıklı ortalamasını azaltıyor ve markanın Avrupa çevre dostu markalar sıralamasında ilk üç arasında yer almasını ve PSA Grubunun da CAFE liderliğini almasını sağlıyor.

Daha dinamik, sportif dış tasarım

Ön yüzde, yeni tampon daha keskin, net ve kaslı çizgiler sergiliyor. Genişletilmiş ön ızgara ve krom çıta tampon içine entegre edildi. Yüksek donanım seviyelerinde, ızgarada kullanılan yeni “Equalizer” kromaj, benzersiz bir 3D efekti veriyor. Tampon köşelerine yaklaştırılan sis farları ile birlikte bu yeni kimlik, araca daha dinamik ve sportif bir görünüm kazandırıyor.

Ön tasarımda yapılan değişikliklere ek olarak, dinamik ve sportif tasarım, araca daha keskin ve aslansı bir bakış kazandıran yeni çift renkli farlar, siyah ve krom gövde parçaları ve markanın tasarım imzası olan 3D LED’li stoplar ile vurgulanıyor.

Sürüş keyfine odaklanan kaliteli ve sade iç mekân

Yeni Peugeot 208’in içinde, lansmanından bu yana kullanıcılar tarafından beğenilen, kompakt direksiyon simidi, göz hizasında yerleştirilmiş gösterge paneli ve 7”geniş dokunmatik ekrandan oluşan Peugeot i-Cockpit dikkat çekiyor.

İkinci donanım seviyesinden itibaren standart olarak sunulan 7″ geniş dokunmatik ekran, radyo, navigasyon, telefon ve yol bilgisayarı gibi çeşitli araç fonksiyonlarına erişimi kolaylaştırıyor. Buna ek olarak, akıllı telefon ekranının araç ekranı üzerine taşınmasını ve belirli uygulamaların kullanılmasını sağlayan yeni MirrorScreen sistemini barındırıyor.

Geniş ürün yelpazesi

208 PureTech motor ailesi, atmosferik versiyonlar 1.0L PureTech 68hp ve 1.2L PureTech 82hp’nin lansmanından sonra, 1.2L PureTech 110hp turbo-kompresörlü versiyonuyla zenginleşti. Daha hızlı vites değişimleri sağlayan Quickshift teknolojisine sahip, mükemmel akıcılık ve üst düzey kullanım rahatlığını garanti eden yeni EAT6 Tam Otomatik vites kutusu ile GT Line paketinde sunulacak olan 1.2L PureTech 110hp EAT6 versiyonu segmentteki benzinli otomatik seçeneklerin referansı olarak görülüyor.

GT Line paketi, Peugeot 508 modelinden sonra, şimdi yeni 208 gamında da sunuluyor. PureTech 110hp motor seçeneğiyle 208 GT Line, efsanevi GTi’nin spor tasarımıyla tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Dış tasarımda Equalizer radyatör ızgarası, yeni 17” hafif alaşım jantlar ve siyah aynalar aracın çizgilerini biçimlendirirken, iç mekanda ise spor koltuklarla direksiyon simidi ve alüminyum pedal takımı daha dinamik bir sürüşe davet ediyor.

 1. Uluslararası Cenevre Fuarında prömiyeri yapılan Yenilenen Peugeot 208 Mars Turuncu rengiyle sergilenmişti. Bu canlı, genç ve dinamik renge, şimdi de seri üretilen bir araçta dünyada ilk kez sunulan, üretim teknolojisi ve görünüşleriyle benzersiz iki dokulu renk eklendi : Buz Gri ve İridyum Gri

Yeni nesil High-Tech donanımlar

Yenilenen Peugeot 208 lider teknolojileri ile de tüketcilere keyifli ve güvenli sürüş imkanı sunuyor.

Şehir içinde olası çarpışma riskini azaltan Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi, 30 km/s hızın altında devreye giriyor ve ihtiyaç halinde ani frenleme ile olası çarpışmaların önüne geçiyor. Ön camın üzerine takılmış olan kısa huzmeli bir lazer algılayıcı aynı yönde seyreden veya duran bir araç gibi engelleri algılayabiliyor. Sistem çarpışmayı önlemek veya çarpışma hızını azaltarak olumsuz sonuçlarını sınırlandırmak için tam güçlü frenajı otomatik olarak başlatabiliyor. Bazı durumlarda, bu sistem otomatik olarak aracı durdurmaya kadar gidebiliyor ve böylece önden giden araçla çarpışmanın önlenmesini sağlıyor.

İkinci donanım seviyesinden itibaren opsiyon olarak sunulan Geri Görüş Kamerası büyük renkli ekranı ile günlük kullanımda park manevralarını kolaylaştırıyor.

Segmentinde öne çıkan MirrorScreen fonksiyonu ise, bağlanan akıllı telefonun ekranının aracın 7″ dokunmatik ekranına yansıtılarak, ile telefon, müzik, navigasyon, vb gibi belirli mobil uygulamalara erişiliyor.  Bu sayede daha zevkli ve daha güvenli bir sürüş sağlanıyor.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir