Peugeot, Yeni Expert ile Hafif Ticari Araç Pazarında Çıtayı Yükseltiyor

By on 31 Mart 2016

Hafif ticari araç pazarına tamamen yeni bir soluk getirme iddiasıyla geliştirilen yeni Peugeot Expert aynı zamanda Peugeot’nun hafif ticari araç pazarındaki payını da artıracak. Markanın yeni genetik kodlarını bünyesinde barındıran yeni Peugeot Expert modern, çekici ve güçlü tasarımı kadar, yüksek taşıma kapasitesi ve yüksek verimlilik seviyesine sahip motorlarıyla da dikkat çekiyor. Yeni EMP2 modüler platform üzerine inşa edilen yeni Peugeot Expert düşük işletme maliyetiyle hafif ticari araç kullanıcılarının bütçesini düşünürken, zengin ekipman seviyesiyle ise konfor ve güvenliği en üst seviyede sunuyor. Kompakt, standart ve uzun olmak üzere üç farklı gövde uzunluğuna sahip olan ve Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 Yıldız alan yeni Peugeot Expert’in dünya tanıtımı Birmingham Ticari Araç Fuarı 2016’da gerçekleştirilecek.

Profesyonel verimliliği arttırmak için geliştirilen yeni platform

Yüksek yakıt ekonomisi ve düşük kullanım maliyeti

Ön bölüm, ön taşıyıcıların genişliği ve kulelerin yüksekliği kadar ön süspansiyon geometrisinin mimarisi de 1,6 litre ve 2,0 litre BlueHDi motorların kullanımına imkan tanıyor. Soğutma sistemi, hava emiş yolları, egzoz manifoldu ve elektrik mimarisi gibi temel öğeleriyle birçok modelde kullanılan bu motor başarısını kanıtlamış durumda. Her biri modern ve verimli Euro 6 BlueHDi motorların güç alternatifleri 95 HP ve 210 Nm ile başlıyor ve 180 HP ve 400 Nm’ye kadar uzanıyor. Bir önceki Peugeot Expert versiyonu ile kıyaslandığında yeni platform sayesinde motor seçeneğine bağlı olarak 100 ile 150 kg daha hafif bir yapı ortaya koyuyor. Yeni platform ve verimli motorlar rekor yakıt ekonomisi değerlerini de beraberinde getiriyor. En verimli versiyon 5,1 lt/100 km ile 133 g/km CO2 değerine sahipken, büyük bölümü stop&start teknolojisiyle donatılan Peugeot Expert ürün gamının ortalaması 5.4 lt/100 km ile 140 g/km CO2 ile sınıfının en iyi değerine imza atıyor;

  • 6 L BlueHDi 95 hp, 5 ileri manuel şanzıman, 5,5 lt/100 km, 144 g/km CO2
  • 6 L BlueHDi 115 hp S&S, 6 vitesli manuel şanzıman, 5,1 lt/100  km, 133 g/km CO2
  • 0 L BlueHDi 120 hp S&S, 6 vitesli manuel şanzıman, 5,3 lt/100 km, 139 g/km CO2
  • 0 L BlueHDi 150 hp S&S, 6 vitesli manuel şanzıman, 5,3 lt/100 km, 139 g/km CO2
  • 0 L BlueHDi 180 hp S&S, EAT6 Tam Otomatik şanzıman, 6.1 lt/100 km, 151 g/km CO2

PEUGEOT_EXPERT_2Sadece yakıt tüketimini düşürmekle kalmayan EAT6 otomatik şanzıman aynı zamanda ön koltuk sırasındaki orta yolcuya daha fazla diz mesafesi de sunuyor. Yüksek teknolojiyle donatılan BlueHDi motorlar başta FAP (Partikül Filtresi) ve SCR (Selective Catalytic Reduction) olmak üzere günümüz motor teknolojisinin en etkin ve verimli emisyon kontrol teknolojileriyle donatıldı ve Euro 6 emisyon normlarını yerine getiriyor. 22,4 lt kapasiteli AdBlue deposu 15.000 km’lik menzil sağlarken, AdBlue dolumu orta direk üzerinde yer alan ve sürücü kapısı kapalıyken görülmeyen doldurma kapağı sayesinde kolayca yapılıyor. Sınıfının en düşük yakıt tüketimi değerine sahip olan Peugeot Expert 40.000 km veya 2 yıllık bakım aralığının da katkısıyla son derece düşük kullanım maliyeti avantajı sunuyor.

PEUGEOT_EXPERT_3Güçlü, şık ve özgün tasarım

Yeni Peugeot Expert henüz ilk göz temasında Peugeot binek otomobillerinin bir üyesi olduğunu gözler önüne seriyor. Ön farlarıyla Peugeot’nun kompakt sınıf modeli 308’i andıran yeni Peugeot Expert’in yeni Peugeot 2008 SUV’da ilk kez tanıtılan yüksekte konumlandırılan ön ızgarası güçlü bir ön görünüme ve petek dokulu ızgaranın ortasında konumlandırılan kabartmalı ‘aslan’ logosu ise marka aidiyetine dikkat çekiyor. Izgaraya vurgu yapan krom çerçeve modern bir görünüm sunarken, diğer yandan ise kalite algısını arttırıyor. Yan panellerdeki oluk ile içbükey yüzeyler kadar şişkin çamurluk ağızları sportif ve dinamik görünümü destekliyor ve geniş cam alanlarla birlikte modern bir siluet sağlıyor. Ön tampona entegre darbe emici çıtalar ve geniş hava girişleri Peugeot Expert’e güçlü ve kaslı bir görünüm kazandırıyor.

Farklı kullanım ihtiyaçlarını karşılayan zengin ürün gamı

Ticari araç kullanıcıları yaptıkları işe ve taşıdıkları insanların sayısına bağlı olarak farklı ihtiyaçlara ve gereksinimlere sahip. Yeni Peugeot Expert zengin ürün çeşitliliğiyle tüm bu beklentileri ve gereksinimleri karşılıyor. Yeni EMP2 (Efficient Modular Platform 2) platformu üzerine inşa edilen yeni Peugeot Expert kompakt dış boyutlarla maksimum yükleme alanını bir arada sunabiliyor.

Yeni Peugeot Expert; kompakt, standart ve uzun olmak üzere üç farklı gövde uzunluğu ile üretiliyor. Kompakt gövde tipi 4,6 metre uzunluğu ile 5,1 m3 kargo hacmi ve 3,32 metre kargo uzunluğu sunarken, standart versiyonu 4,95 metre gövde uzunluğu sunuyor. Uzun versiyon ise 5,30 metrelik gövde uzunluğu ile 6,6 m3’e kadar kargo hacmi ve 4 metreye kadar kargo alanı uzunluğu sunuyor. Tüm gövde uzunlukları 1.400 kg yük taşıma kapasitesi ile beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Sadece 1,90 metre tavan yüksekliği ile alışveriş merkezleri ve havaalanlarındaki kapalı park alanlarına girmeyi kolaylaştıran yeni Peugeot Expert, kompakt boyutları kadar kısa ön ve arka aks uzantıları sayesinde ise park ve manevra pratikliği sunuyor.

Farklı gövde alternatifleri

Kompakt, standart ve uzun olmak üzere üç gövde uzunluğuna sahip olan Van versiyonu; Pro, Premium ve Premium Pack olmak üzere üç farklı ekipman seviyesiyle çeşitlendiriliyor. 2 veya 3 kişilik oturma düzenine sahip Van versiyonu gövde uzunluğuna bağlı olarak 4,6 m3 ile 6,6 m3 arasında değişen kargo alanına sahip. Her biri 1.400 kg yük taşıma kapasitesine sahip üç farklı gövde uzunluklarından en uzun olanı üç adet Europalet taşıyabiliyor.

  Versiyonlar
Boyutlar Kompakt Standard Uzun
Uzunluk (m) 4.60 4.95 5.30
Yükseklik (m) 1.90 1.90 1.93
Maksimum kargo uzunluğu (m) 3.32 3.67 4.02
Tekerlek arası kargo genişliği (m) 1.26 1.26 1.26
Maksimum yükleme hacmi (m3) 5.1 5.8 6.6
Maksimum yükleme kapasitesi (kg) 1400 1400 1400

Moduwork bölmeli üç kişilik bank tipi koltuklar bu sınıfta benzeri görülmemiş bir modülerlik sunuyor. Geniş ve konforlu bir yaşam alanı sunan katlanan koltuklar ön sırada üç kişinin rahat etmesini sağlarken öne doğru katlanan orta koltuğun sırtlığındaki düzenleme sayesinde mobil ofis ortamı sağlanıyor. Yine orta koltuğun altında bulunan saklama bölmesi küçük eşyaların neden olabileceği karmaşanın önüne geçiyor.

Modüler platform sayesinde sadece iki farklı dingil mesafesiyle üç farklı gövde uzunluğu elde edilebiliyor. Kompakt versiyonda 2,92 metre olan dingil mesafesi standart versiyonda 3,27 metre olarak kullanılıyor. Önde 0,88 metrelik ve arkada 0,80 (kompakt) ile 1,15 (standart) metrelik kısa aks uzantıları kadar 11,30 metrelik dönme çapı da park ve manevralarda Peugeot Expert’in kullanım kolaylığını arttırıyor.

Sayısız güvenlik donanımlarının yanı sıra yeni şasi ve güçlendirilmiş karoseriyle Peugeot Expert Aralık 2015’te Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız aldı.

PEUGEOT_EXPERT_5Üstün sürüş konforu ve dinamizmi

Yeni Peugeot Expert sunmuş olduğu ergonomi ve konfor seviyesiyle tamamen yeni bir sürüş deneyimi vaat ediyor. Gösterge panelinin konumu ve bu sınıf için oldukça dik olan direksiyon açısı sürücüye SUV benzeri yol hakimiyeti ve binek otomobil konforunu bir arada sunuyor. Kaliteli malzemelerle bezenen kokpit konforlu bir iç mekan sunarken, yüksekte konumlandırılan bilgi ve eğlence sistemiyle iklimlendirme paneli kullanım ergonomisini artıyor.

Peugeot Expert elden geçirilen EMP2 platformunun MacPherson tipi ön süspansiyonundan yararlanıyor. Elektrik destekli hidrolik direksiyon sistemi ve direksiyon kutusunun önünde konumlandırılan viraj demirleri dönüş çapını azaltırken, park ve manevraları destekliyor ve düz gidiş stabilitesini arttırıyor. Şasi ve bağlantı elemanlarında kullanılan özel filtreleme sistemleri sarsıntıları azaltırken yol tutuşu hassasiyetini artırıyor.

Yeni üçgen formlu arka aks bağlantıları geniş bagaj hacmi veya oturma alanı için alan kazandırırken 1.400 kilogramlık yükleme kapasitesini de beraberinde getiriyor. Konfor ile yol tutuş arasında ideal dengeyi kuran süspansiyon sistemi araç yüküne bağlı olmaksızın mümkün olan en üst düzey sürüş keyfini vaat ediyor.

Verimli, modern, konforlu ve güvenli

Günlük hayatı kolaylaştıran detaylar

Yeni Peugeot Expert’in yaşam alanına günlük hayatı kolaylaştıran 46 litrelik kapalı veya açık bir dizi bölme dağıtılmış durumda. Üstte 0,5 litrelik 5 adet su şişesini alabilen soğutmalı toplam 7 litrelik ve altında ise 5 litrelik olmak üzere yolcu tarafında 2 torpido gözü bulunuyor. Ayrıca torpido gözünün üstünde 5 litrelik A4 formatında kapalı bir göz daha yer alıyor. Gösterge panelinin iki yanında yer alan bardaklara 0,5 litrelik birer şişe sığarken orta konsolda ufak eşya saklama gözleri entegre edilmiş durumda. Ön kapılarda 1,5 litrelik 2 şişeyi alabilen 8 litrelik kapı cebi bulunurken, sürgülü yan kapılarda 5 litrelik saklama gözü yer alıyor. 12 Volt ve USB soketleri cep telefonu gibi mobil cihazları şarj etme imkanı sunarken, 11 inçe kadar cep telefonu veya tablet tutucuları ise aksesuar olarak sunuluyor.

Zengin konfor ve güvenlik ekipmanları

Yeni Peugeot Expert yolculukları daha konforlu, eğlenceli ve güvenli kılan son derece zengin bir ekipman seviyesiyle donatıldı. Dokunmatik ekranlı 7 inç büyüklüğündeki bilgi ve eğlence sistemi yolculukları eğlenceye dönüştürürken sesli komut sistemi ise sürüş güvenliğine katkıda bulunuyor. Aktif Güvenlik Freni, Sürüş Süresi Uyarısı Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, VisioPark 1, Grip Control gibi elektronik sürüş destek sistemleri sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Güvenlik Paketi ile birlikte devreye giren; Hız Sınırı Önermesine sahip Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarısı, Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi (AFIL), Otomatik Kısa Far Değişimi gibi sistemler sürücünün hayatını kolaylaştırırken sürüş güvenliğini destekliyor. Opsiyonel olarak sunulan eller serbest kumandalı sürgülü yan kapılar ise kullanım kolaylığı sağlarken konforu destekliyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir