Peugeot, Uluslararası Büyüme Atağına Türkiye’den Başlıyor!

By on 18 Ekim 2012

Peugeot, İstanbul Auto Show 2012’de yeni mimarisiyle göze çarpan standında, tekrar atağa geçişinde kullanacağı en önemli kozlarını sergiliyor. 2-11 Kasım tarihleri arasında TÜYAP’da düzenlenen İstanbul Auto Show 2012’de ağırlıklı olarak yeni 301 ve yeni 208 modellerine yer veren Peugeot, ürün gamında yükseliş ve uluslararası büyüme politikalarını tekrar vurguluyor. Çok kısa bir süre önce Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenen Onyx konsepti aracılığıyla süper otomobiller konusunda deneyimini bir kez daha kanıtlıyor.

Yeni Peugeot 301’in dünya prömiyeri vesilesi ile Peugeot Uluslararası Genel Müdürü Maxime Picat ve Peugeot Uluslararası Ürün Direktörü Xavier Peugeot, fuarın açılış günü olan 1 Kasım 2012 Perşembe günü saat 12:50’de Peugeot standında düzenlenecek olan Basın Toplantısı’na katılmak üzere İstanbul’da olacaklar.

Peugeot, İstanbul Auto Show 2012’de 3. Salon’da yer alan 1 789 m2’lik standında 20 adet seri üretim ve konsept otomobil sergiliyor. Bunlar arasında 4 adet yeni Peugeot 301 ve 5 adet yeni Peugeot 208 yer alıyor. Ayrıca otomobilseverlerin merakla bekledikleri efsanevi 208 GTI modeli de İstanbul Auto Show 2012’de örtüsü açılacak yeni modeller arasında yer alıyor ve stand üzerinde Peugeot’nun sportif genlerini öne çıkarıyor.

İstanbul Auto Show 2012’nin ziyaretçileri, Peugeot standında yeni RCZ ile tanışabiliyorlar.  Yeni RCZ’de, daha önce eşi görülmemiş bir ön yüz bulunuyor. Bu ön yüzün daha belirgin olan sportif karakteri, adaleli arka tarafın gücü ve çift bombeli tavanın eğrileri ile uyum içinde.

Peugeot, İstanbul Auto Show 2012 kapsamında ürün gamının tamamını tanıtma imkanı da buluyor. Peugeot standında 308, 3008, 5008, 508, 508 SW ve Yeni Partner Tepee modelleri sergileniyor.

Peugeot’dan hayal kurduran süper otomobil : Onyx Konsept

İşlevsellik, heyecan, estetik…. İstanbul Auto Show 2012 Peugeot standında Marka’nın köklü süper otomobiller geleneği çerçevesinde, Onyx ziyaretçilere hayaller kurdurmaktan geri kalmıyor.

Onyx, kasa, malzeme ve renklerinin yarattığı kontrastla insanı şaşırtıyor. Çamurluk ve kapılarda saf bakır, karoserin diğer kısımlarında ise mat karbon siyah renk hakim.

4,65 m’lik radikal ve heykelsi silueti ve 20” tekerlekleri ile Onyx bir atletin yüreğine sahip. Karbon gövde üzerine monte edilmiş olan, arkada, orta konumda yer alan 600 beygir gücüne sahip V8 hibrit HDi 3,7 l motoru, 6 ileri sekansiyel vites kutusu ve yürür aksamı en üst düzeyde yarış deneyiminden kaynaklanan titiz iş bilgisinin ürünü.

Alüminyum kemerlerle çerçeve içine alınmış olan camlı ve çift bombeli tavan, aracın karbon yapısını ve daha önce eşi görülmemiş bir kabini ortaya koyuyor. Kokpit kabini, her tarafı keçe kaplı yekpare bir mücevher kutusu niteliğinde. Böylece, araçta bulunanlar, homojen bir iç mekân ile bütünleşiyorlar. Sürücü mahallinin tasarımı ise sezgisel kullanım fikriyle yönlendirildi. Küçük direksiyon simidi ve son derece doğal bir şekilde insanın elinin altına gelen alüminyum kumandalar bunun birer örneği.

Peugeot, Onyx ile malzeme alanındaki araştırmasını sürdürüyor. Örneğin, kullanılmış gazetelerin preslenmesiyle elde edilen Newspaper Wood buna bir örnek. Torpido paneli ve orta konsol bu malzemeden yapıldı.

Uluslararası büyüme : Peugeot Türkiye’den başlayarak vites yükseltiyor

2012’nin ilk yarısında, Avrupa dışında satılan montajlı komple Peugeot araçlarının hacmi, 2011’in ilk yarıyılına kıyasla %7,5 oranında bir artışla 287.000 adete ulaştı.

Peugeot, vites yükseltmek için, İstanbul Auto Show 2012’de uluslararası büyüme stratejisinin hızlandırılmasındaki en önemli kozu olan Yeni Peugeot 301’in dünya prömiyerini yapıyor.

Yeni Peugeot 301, sürüş koşullarının bazen zorlu olduğu ve kaliteli iç mekana çok önem veren pazarlara yönelik bir model. Bu nedenle, proje süresince tasarımcıları bu iki unsur yönlendirdi. Peugeot 301’in sınıfında iç mekan genişliği ve sağlamlık açısından referans olması hedefleniyor.

Yeni Peugeot 301, 1 Kasım tarihi itibariyle Türkiye’de, ardından Orta ve Doğu Avrupa, Rusya, Ukrayna, Yunanistan, Mağrip, Orta Doğu, Körfez ve Afrika ülkeleri ile bazı Güney Amerika pazarları gibi çok sayıda başka ülkede satışa sunulacak.

Markanın tüm dünyada satış hacmi açısından zamanla en önemli modellerinden biri olacak Peugeot 301, sınıfının merkezinde konumlanıyor. Araç, satışa sunulacağı farklı pazarların beklentilerine uyarlanmış olan modern bir tasarım ve standartlar sunuyor.

Böylece, 301 hem duygulara hitap eden ve hem de dayanıklılık sergileyen güçlü karakterli tasarımı ve modern görünüşü ile, Peugeot’nun en yeni tasarım kodlarını üzerinde barındırıyor. Otomobilin tasarımı Peugeot’nun en üst kalite kriterlerinin bir araya getirilmesiyle yönlendirildi.

Yeni Peugeot 301, sıcak ülkeler, soğuk ülkeler, farklı yol koşulları gibi farklı kullanım ve yol özelliklerine uyum gösterecek şekilde geliştirildi. Boyutları sayesinde (4,44 m uzunluk ve 2,65 m dingil mesafesi), yolcularına cömert bir yaşam alanı sunuyor ve özellikle arka koltuklarda bu konuda kendi sınıfında bir rekora imza atıyor (121 mm diz mesafesi). Ayrıca, 640 litre gibi muazzam bir bagaj hacmine de sahip.

Bu araçta, son nesil benzinli ve dizel motorlar kullanıldı. Bunlar arasında, yepyeni bir motor olan 3 silindirli 1.2 l benzinli motor da bulunuyor. ESP’nin tüm seviyelerde standart olarak sunulduğu Yeni Peugeot 301, bütün bu özellikleriyle, konforlu, güvenli ve dayanıklı bir aile sedanı oluşturuyor.

Yeni Peugeot 301, 9 Ekim tarihinde çok özel bir organizasyon ile Türkiye’nin yollarına çıktı. Bu yolculuk kapsamında sunucu-oyuncu Ali Tınaz, Yeni Peugeot 301 ile birlikte 30 farklı nokta, 30 macera, 1 Peugeot konseptiyle Türkiye’yi gezdi. Ali Tınaz’ın son durağı Auto Show 2012 oldu. Haftasonlarında Peugeot standında imza dağıtacak olan Ali Tınaz, Peugeot 301 ile yaşadığı yolculuk maceralarını da ziyaretçilerle paylaşacak.

Peugeot 208 ile yeniden doğuş

Yeni Peugeot 208, Peugeot Markası için Yeniden Doğuş’u ifade ediyor. Kompakt, çevik ve performanslı 208, çağının önüne geçiyor. Kullanıcıya yaşam kolaylığı sağlayan ergonomisi ve tasarımı daha fazla modernliğe kapı açıyor. Peugeot’nun her açıdan ilham aldığı yeniden doğuş kavramını somutlaştıran 208, arzuları açığa çıkarıyor ve duyguları harekete geçiriyor. Markanın yeni tasarım kodlarını somutlaştıran Yeni Peugeot 208, 3 kapılı ve 5 kapılı olmak üzere iki farklı gövde tipine sahip.

Batı Avrupa’da yılın 2. çeyreğinde piyasaya sunulan, Marka’nın efsanevi “seri 2”’sinin varisi niteliğindeki bu model, lansmanından itibaren 120 000 adetten fazla müşteri kazanmış bulunuyor.

Yeni Peugeot 208, sürüş deneyiminde, mimaride, tasarımda, ergonomide ve çevreye saygıda yeniden doğuşu simgeliyor.

Peugeot 208 ile farklı bir sürüş deneyimi yaşanıyor. Bunu elde edebilmek için Peugeot uzmanları aracın iç mekanını tamamen yeniden yaratma cesaretini gösterdiler. Tamamen yeniden tasarlanmış olan sürüş konumu hiçbir araçta bulunmayacak hisler sunuyor. Küçük direksiyon simidi ve göz hizasındaki gösterge paneli ile birlikte 208’in kullanımı daha rahat, daha sezgisel dolayısıyla daha güvenli.

Ayrıca ön panelde konumlandırılan dokunmatik ekran ile sürücü farklı fonksiyonlara kolaylıkla erişebiliyor. Fonksiyonların tamamının dokunmatik ekran üzerinden akıllı telefonlardaki gibi kontrol edilebilmesi 208’i çağdaş kılıyor, araç ve sürücü arasında yepyeni bir doğal ilişki yaratıyor.  Radyo fonksiyonlarının grafiksel olarak gösterilmesi, USB bağlantısı ve Audio Streaming özelliği ile müzik aktarımı, Bluetooth telefon kiti ve iPod/iPhone entegrasyonu dokunmatik ekran aracılığı ile sunuluyor.

Araçlarının her biri için yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını azaltmak amacıyla tüm bilgi birikimini kullanan Peugeot, Yeni Peugeot 208 ile yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını kontrol altına alan yeni nesil 3 silindirli benzinli motor teknolojisini lanse ediyor.

Yeni Peugeot 208 GTi, efsanenin yeniden doğuşu

Yeni 208, sınıfında bir devrim yarattı, 208 GTi ise Premium kategorisinde dengeleri alt üst edecek. Güçlü dış kimlik sergileyen 3 kapılı gövde tipi, özgün havalandırma ızgaraları, LED’leri, özel 17’ jantları, malzeme ve renklerin sofistike işlenişi, benzersiz iç ambiyans ile efsanenin geri dönüşü niteliğinde olan 208 GTi, daha kontak açılmadan bile bakışları üzerlerine çekmek gibi bir özelliğe sahip. 208 GTi’nin şasisi, kısaltılmış 6 vitesli mekanik şanzımana bağlı 200 beygir gücüne sahip 1.6I THP motorun tüm kapasitesinin hayata geçirilmesine imkân verecek nitelikte. 208 GTi, Peugeot’nun ürün gamında yükseliş stratejisinin yeni ve net örneğini oluşturuyor.

Yeni Peugeot RCZ, gücün en saf hali

İstanbul Auto Show 2012’nin ziyaretçileri, Peugeot standında yeni RCZ ile tanışabilecekler. Kompakt sportif coupe tipinin yenilenmiş avantajlarını ortaya koyan yeni Peugeot RCZ, 2010 yılının baharında tanıtılmasından bu yana şimdiden 44.000 otomobil tutkunu tarafından tercih edildi.

Yeni RCZ’de, daha önce eşi görülmemiş bir ön yüz bulunuyor. Bu ön yüzün daha belirgin olan sportif karakteri, adaleli arka tarafın gücü ve çift bombeli tavanın eğrileri ile uyum içinde. Yeni gövde renkleri, yeni jantlar, yeni kemer rengi, yeni ve çok sayıda sunulan iç ambiyanslar: yeni RCZ’nin çekiciliği ve lüksü, renk ve malzeme bileşimlerinden oluşan genişletilmiş bir seçenek yelpazesiyle daha da güçleniyor. Bu, aracın hem içi hem de dışı için geçerli. Bu geniş seçenek yelpazesi, her müşteriye kendi RCZ’sini yaratma imkânı verecek. Ve doğal olarak, dinamik heyecanlar her zaman ki gibi sizi bekliyor.

İstanbul’da coşku ve heyecan açısından Peugeot ile zengin bir buluşma

Peugeot, İstanbul Auto Show 2012’de ürün gamının tamamını tanıtıyor. 508 , 508 SW, tek hacimli kompakt 5008, 3008 Crossover ve Yeni Partner Tepee. Peugeot standını ziyaret eden herkes markanın DNA’sını ve tarihini oluşturan güçlü ürünleri keşfedecek.

Fuarın açılış günü ve takip eden 4 gün boyunca Peugeot standında “L’Ecole Nationale de Cirque  de France” ın profesyonel sanatçıları tarafından özel gösteriler yapılacak. Dünya prömiyeri Auto Show 2012’de yapılan Peugeot 301ve geçtiğimiz Eylül ayında lansmanı yapılan Peugeot 208 modellerine dikkat çekmek üzere artistik gösteriler sunmak üzere 7 kişilik bir ekip Türkiye’de olacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir