Peugeot Sport İpek Yolu Rallisi’ni Kazanarak Büyük Bir Başarıya İmza Attı

By on 25 Temmuz 2017

Peugeot Sport ekibi, Rusya’da başlayarak Çin’e kadar uzanan 9.599 km uzunluğundaki dünyanın en zorlu mücadelelerinden biri olan İpek Yolu Rallisi’ni 2016 ve 2017 yıllarında üst üste iki kez kazanarak büyük bir başarıya imza Attı. 2017 rallisi süresince liderliği elinde tutan başarılı ekip kürsüye yedi kere 1. ve 2.,iki kere ise 1., 2. ve 3. sırada çıktı.

Rallinin ikinci haftası boyunca liderliği bırakmayan Cyril Despres/David Castera 2017 İpek Yolu Rallisi’ni 1. olarak tamamladı. Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret ikilisi ise 4. etapta devrilen ve hasar alan araçlarını tamir etmek zorunda kalarak çok fazla vakit kaybetti ve Stéphanetoplamda beş etap kazanarak ralliyi 5. sırada tamamladı.

Peugeot DKR, Güney Amerika’daki ilk gövde gösterisinin ardından Çin’de performansını bir kez daha gösterdi. Peugeot Sport ekiplerinin 2017 İpek Yolu Rallisi boyunca sergilemiş olduğu performans Peugeot yarış otomobilinin hızlı, dayanıklı ve güvenilir olduğunu bir kez daha kanıtladı. Kısa bir süre önce tanıtılan Peugeot DKR Maxi, ilk mücadelesinde sergilemiş olduğu performansla Peugeot Sport mühendislerinin çabalarının karşılığını verdi. Genel performansı arttıran teknik iyileştirmeler aynı zamanda sürücülerin güvenini de arttırdı.

Rusya’dan Çin’e uzanan iki haftalık zorlu mücadeleyi kazanan Peugeot Sport geçtiğimiz yıl da İpek Yolu Rallisi’nde de yine zafere Cyril Despres ile ulaşmıştı. Peugeot rüya takımı Moskova’dan, biri Loeb’ün kullandığı Peugeot DKR Maxi, diğer ikisi Ocak ayında Dakar’da podyuma çıkan güncel Peugeot DKR olmak üzere toplam üç araçla start aldı.

Yeni Peugeot DKRMaxi her iki yanda 10’ar santimetre olmak üzere daha fazla iz genişliğine sahip. Ayrıca teknik anlamda da kapsamlı bir gelişim söz konusu. İpek Yolu Rallisi için geliştirilen araç önümüzdeki yıl Paris Dakar Rallisi’nde de yarışacak. Yeni Peugeot DKR Maxi ile İpek Yolu Rallisi’nde yarışan Sébastien Loeb etkileyici bir performans sergileyerek yarışın liderliğini ele aldı ve ilk hafta boyunca kazandığı dört etapla bu liderliği sürdürdü. 1 saatten daha uzun bir sürelik avantajla yarışı lider olarak sürdüren Sébastien Loeb’ün, Urumqi’den sonraki etapta kayalık bir nehir geçişi esnasında araç devrildi. Loeb ve ekip arkadaşı ağır hasar alan aracı tamir etmek için çok fazla zaman harcadı. Tamirat esnasında parmağını burkan Loeb yarışa veda etmek zorunda kaldı.

Loeb’ün yarışa veda etmesiyle lider olan Cyril Despres hatasız bir sürüş gerçekleştirerek finişe ulaştı. Cyril Despres yarış boyunca iki sorunla karşı karşıya kaldı. Yarışın ilk haftasında bir çukura sıkışan Cyril Despres ve takım arkadaşı yarışın bitimine uç gün kalan ise bir de kuma saplandı. Ancak bütün bu küçük sorunlar zafere giden yola engel olamadı. Böylece Cyril Despres böylece iki yıl üst üste İpek Yolu Rallisi’ni kazanan isim olarak tarihe geçti.

Dakar tarihinin en başarılı isimlerinden biri olan ve bu yıl ki Dakar Rallisi’ni kazanan Stéphane Peterhansel rallinin ilk haftasında yaşadığı kaza sonucu 2 saat zaman kaybetti ve böylece İpek Yolu Rallisi’ndeki zafer şansını da yitirmiş oldu. Mücadeleyi bırakmayan Stéphane Peterhansel, İpek Yolu Rallisi’nde en iyi tur zamanına imza atarak ralliyi 5. sırada tamamlamayı başardı.

İpek Yolu Rallisi, Team Peugeot Total’in Dakar Rallisi hazırlık sürecinin önemli bir parçasıydı. Ekip dünyanın en önemli dayanıklılık sınavı öncesi çok sayıda teknik ve lojistik çözümünü test etti.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir