Peugeot Sport İmzası İle Yüksek Performans: RCZ R!

By on 22 Nisan 2014

Peugeot, RCZ R, Peugeot’nun bilgi birikiminin sembolü olan sportif coupe modeli RCZ’nin “supercharged” versiyonunu temsil ediyor. 270 hp gücündeki 1,6 l silindir hacimli yeni motoru, sadece 145g/km düzeyindeki düşük CO2 emisyon seviyesiyle RCZ R’i benzeri görülmemiş bir performans ve verimlilik düzeyine taşıyor. Bu motor ile uyumlu olarak, Torsen kilitli diferansiyelle eşleşen özel yürüyen aksamı  yüksek verimlilik düzeyi ile birlikte dinamik sürüş performansı vaat ediyor. Yeni Peugeot RCZ R, Nisan ayı itibariyle Türkiye pazarına sunuldu.

“Yeni RCZ’nin güçlü tasarımı, sportif model meraklılarına yönelik bu R versiyonun son derece dinamik performansı ve 270 hp gücü ile daha da yüceltildi. ”

Xavier Peugeot, Peugeot Ürün Direktörü

“Yarış için geliştirilen RCZ Peugeot Sport modelinin sportif başarıları ve otomobil severlerde uyandırdığı tutku cevapsız kalamazdı. Yeni RCZ’nin daha sportif ve daha yüksek performanslı bir seri versiyonunun Peugeot Sport tarafından geliştirileceği belliydi! ”

Bruno Famin, Peugeot Sport Direktörü

Benzersiz performans ve verimlilik

“Şartnamemiz iddialıydı; RCZ’nin daha yüksek, yani pistte kullanmaya dönük, fakat gündelik kullanıma da izin verecek konfor ve keyif niteliklerini aynen koruyan ve aynı zamanda referans teşkil edecek yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları sergileyen ultra performanslı bir versiyonunu geliştirmek.”

Xavier Nicolas, RCZ Ürün Müdürü

RCZ R versiyonu 270 hp / 199 kW gücüyle Peugeot tarihinin en güçlü seri üretim modeli ünvanına sahip oldu.

0’dan 100 km hıza 6 saniyeden kısa sürede ulaşarak güçlü bir ivmelenme performansı gösteren yeni versiyon spor coupe sınıfında referans oluşturacak şekilde sadece 145 g / km’lik CO2 emisyonlarıyla Peugeot’nun bu alandaki uzmanlığını bir kez daha kanıtlıyor.

Bu sonuç downsizing teknolojisine hâkimiyet, aerodinamik optimizasyon ve hafifletme çalışmaları sayesinde elde edildi.

 

“Downsizing sadece seri üretimde kullanılan güçlü bir eğilim değil, aynı zamanda motor sporlarında da görülüyor. Günümüzde ana branşlarda 1.6l’lik turbo motorlar kullanılıyor, hatta Formula 1’de bile 2014 yılında bu teknoloji kullanılmaya başlanacak! ”

Cyrille Jourdan, RCZ R Teknik Sorumlusu

Sadece 1,6 litre silindir hacmiyle 270 hp güç üreten yeni motoru THP sınıfında spesifik güç rekorunu kırdı; yaklaşık 170 hp/l ile bir seri üretim otomobil için dünyanın en iyileri arasında yerini aldı ve şimdiden Euro 6 emisyon standartlarına uyum gösteriyor.

Aerodinamik üzerinde yapılan çalışmalar yüksek hızlarda yol tuşunu arttıran yeni bir spoyler ile arkada sürükleme kuvvetini azaltmadan downforce (yere basma gücü) kuvvetinin 15 kN arttırılmasını sağlıyor.

Otomobili hafifletme arayışı da özel parçaların geliştirilmesinde öncelikle dikkate alındı. Böylece 200 hp’ik RCZ’e kıyasla 17 kg’lık bir kazanç elde edildi. RCZ R versiyonunun 1280 kg ağırlığı ile yalnızca 4.7 kg / hp’lik bir ağırlık/güç oranı sergiliyor.

Özel bir imza

RCZR_1308PC015Dış tasarım

“RCZ R için özel olarak tasarlanmış her parça yeni dinamik performansına katkıda bulunuyor ve RCZ’nin saf, asil ve zarif özgün kimliğini yüceltiyor. ”

Pierre Paul Mattei, RCZ Tasarım Sorumlusu

Siyah Mat tavan kuşakları ve koyu Titanyum maskeli Bi-xenon farlarla donatılmış  RCZ R dinamizmi  arttıran ve özgün olarak  tasarlanan sportif unsurları ile ayırt ediliyor.

Yol tutuşu ve aynı zamanda çekişi arttıran 10 mm alçaltılmış şasi ve  geniş 19 inç alüminyum alaşım jantları RCZ R’ye özgün bir stil katıyor ve  araç yere “yapışık” gibi görünüyor.

Otomobilin teknik ve sportif tasarımlı  çift renkli jantları, doğrudan alaşım içine işlenmiş R harfi ile damgalandı. Jantlar yeni büyük frenleri kapsayacak şekilde soğutmayı  maksimize etmek üzere tasarlandı;  kırmızı kaliperler Peugeot Sport imzasını taşıyor..

Kaputa entegre büyük  arka spoyler  arkadan bakıldığında silueti uzatırken, aynı zamanda daha yüksek bir ‘downforce (yere basma gücü)’ sağlıyor.  Arka difüzör RCZ R’nin arka tasarımını karakterize eden stili ile uyum gösteriyor. Performans ve ses için yeniden tasarlanan egzoz sistemi iki yanda simetrik  krom egzoz çıkışları içeriyor.

Radyatör ızgarası üzerindeki kırmızı Peugeot yazısı ve ayrıca arkada da bulunan R amblemi RCZ R’nin dış tasarımını tamamlıyor.

Kişiselleştirme ve zengin donanım gamı

Ateş Kırmızısı, İnci Siyahı, Sidobre Grisi ve Buzul Beyazı olmak üzere 4 renk seçeneği: sunulan RCZ R yarı mat ya da parlak karbon tavan,   stikerlar ve parlak siyah dikiz aynası kapaklarından  oluşan bir kişiselleştirme paketi ile de müşterinin beğenisine sunuluyor.

Yüksek güvenlik ve konfor donanımları RCZ R’de  sürüşe duyarlı Xenon farlar ve far yıkamasi  WIP Nav Plus multimedya sistemi ile tamamlanıyor.

Yoğun sürüş keyfi

Duyguları harekete geçiren kokpit

Kapı açıldığında sürücünün keyif ve duyularına adanmış, otomobilin dış görünüşüyle uyumlu bir kokpit ortaya çıkıyor. “Pilot” anında ince ve seçkin bir spor atmosfer içine giriş yapıyor.

Peugeot Sport imzalı kapı eşiğinden itibaren, aracın sportif ve özel karakteri güçlendirildi.

Kırmızı dikişler ön panelin yumuşak, teknolojik ve prestijli malzemesi ile deri direksiyonu, vites körüğünü, kapı içlerini, kolçak ve koltukları boydan boya kat ediyor.

Yeni sportif ve keskin tasarımlı koltuklar,  Yarı deri ve Alkantara karışımı bir malzeme ile kaplı ve üzerlerinde işlenmiş  “R” amblemi yer alıyor.

Kromajlı ve kırmızı kaplamalı “R” harfi, orta konsol üzerindeki yerini alıyor.  Havacılıktan esinlenen bu plaket Peugeot Sport amblemini zerafetle taşıyor.

Aracına binen pilot, RCZ R’sinin dinamik niteliklerin tadını çıkarmak için ideal ergonomik sürüş konumunu rahatlıkla bulabiliyor.

Küçük boyutlu direksiyon simidi, kısa vites kolu, kırmızı şeritli özel alüminyum topuzu ve Peugeot Sport tarafından geliştirilen – takviyeli bel destekli ve RCZ R’nin performans düzeyi ile uyumlu – yeni spor koltuklar sürüş keyfini arttırıyor..

Görme ve dokunma ile birlikte işitme duyusu da unutulmadı! Emme manifolduna yerleştirilen  özel ses sistemi (Sound System) ile yeniden tasarlanan egzoz hattı, kabin içinde de hızlanma ve vites değiştirme aşamalarında RCZ R’nin sportif karakterinden tam anlamıyla yararlanmayı sağlıyor.

Dinamik ve sportif sürüş

“Yarış ‘koşullarında’ performans ve verimlilik arayışı, deneyimli ve hırslı pilotların pistte derece yapmalarını sağlamak üzere, çekiş ünitesinin, yürüyen aksamın, frenlerin ve lastiklerin alışılmış seri üretim kriterlerinin ötesinde boyutlandırılması ve geliştirilmesi başta olmak üzere, geliştirme sürecinde çok sayıda seçimimize yön verdi. ”

RCZR_1308PC150Budar Pierre, RCZ R Proje Yöneticisi

RCZ R’nin sportif karakteri rakamlara da yansıyor : 250 km/h maksimum hıza ulaşan araç (elektronik olarak sınırlı) 0-100 km /h hızlanmasını 5.9 saniyede tamamlıyor, start aldıktan sonra 400 m mesafeyi 14,2 saniyede, 1000 metre mesafeyi 25,4 saniyede kat ediyor.

Otomobilin ara hızlanmaları da üst düzeyde: Son viteste 80 km/h’den 120 km/h hıza 6,8 saniyede ulaşıyor. 6 ileri manuel vites kutusunun özel dişli oranları aracın ivmelenme ve ara hızlanma performansını arttırıyor.

Alçaltılmış ağırlık merkezi, gelişmiş aerodinamizm ( downforce-yere basma gücü), özel yürüyen aksam ayarları (tekerlek izleri, kaster ve kamber açıları, + 0,5 inç genişletilmiş jantlar) ve 235/40 R19 ebatlı  lastikler tutunmayı maksimize ediyor ve üstün yol tutuşu sağlıyor.

Süspansiyonda yay sertliği arttırılarak yeni amortisör ayarları kullanıldı ve viraj demiri daha geride merkezlenerek araca daha fazla çeviklik kazandırıldı.

Torsen kilitli diferansiyel, yüksek motor torkunun 1900 d/d’dan itibaren maksimum ölçüde değerlendirilmesini ve bu şekilde çekişin arttırılmasını sağlıyor ve bu arada RCZ R’ye virajlarda yüksek denge ve hassas yol tutuşu özelliği kazandırıyor.

RCZ R’nin performans ve çevikliği özellikle Peugeot Sport test pilotlarının pistlerde gerçekleştirdikleri çok sayıda deneme, ayar ve onay seanslarının sonucunda elde edildi.

Test pilotlarının frenaj konusundaki talepkârlıkları doğal olarak teknik tanımın pedal sertliğinden ve dolayısıyla strokundan kazanç sağlayan ve aynı zamanda asılı olmayan kütlelerin azaltılmasına olanak veren 4 pistonlu sabit kaliperlerin benimsenmesine yol açtı.

380 mm çapında ve 32 mm kalınlığındaki diskler bir alüminyum poyra üzerine hareketli olarak monte edildi. Bu poyra, Alcon’un yarış deneyiminin sonucunda optimize edilen diskin iç hava kanalcıkları gibi, hafifletme ve soğutmaya katkıda bulunuyor.

Bunların tümü fren sistemine kusursuz bir dayanıklılık sağlıyor ve RCZ R’ye sıradışı güvenlik ve performanslar kazandırıyor; böylece 130 km/h hızla seyreden yeni versiyon, 61 m’den daha kısa mesafede durabiliyor.

Seri üretim sağlamlığı ile pist için tasarlanmış bir çekiş ünitesi

“1.6 litre silindir hacimli ve pistte sportif kullanım koşullarına dayanabilecek seri üretim bir motordan 270 hp güç ve 330 Nm tork elde etmek için, çok üst gam veya yarış dünyasından alınan yeni çözümlerin benimsenmesi gerekiyordu. Peugeot Sport bunu yapmak için gerekli tüm yetkinliğe sahiptir, Grubun Araştırma ve Geliştirme ekipleri de sürdürülebilirlik ve endüstriyel uygulama sağlamak için kendi deneyim ve uzmanlıklarını ortaya koydular. ”

Thierry Chauvet, RCZ R Çekiş Ünitesi Geliştirme sorumlusu

RCZ R versiyonu yeni direkt enjeksiyonlu 1.6 THP turbo benzinli motor ile donatıldı. Motor 199kw (270hp) maksimum gücünü 6000 d/d’da ve 330 Nm maksimum torkunu 1900 d/d ila 5500 d/d arasında üretiyor.

Bu yeni motor ‘EP6CDTR’ kapsamlı bir geliştirmeden yararlandı; bu düzeyde yüksek bir performansı elde etmek ve seri üretim motorların sağlamlığı ile sportif kullanım koşullarını karşılamak için birçok parçası değiştirildi veya tamamen yeniden geliştirildi.

Motor bloğu da  özel bir işlem ile takviye edilerek, dayanıklılığı arttırıldı. Twin-scroll turbo bu uygulama ve yüksek performans seviyesi için ideal bir boyutlandırmadan yararlanmak üzere özel olarak geliştirildi.

Yarışlardan esinlenen benzersiz tasarımlı bir çelik egzoz manifoldu ile birleşen turbo daha yüksek çalışma sıcaklıklarına dayanabiliyor.

MAHLE Motorsport ile birlikte geliştirilen ve 9,2’lik sıkıştırma oranı sağlayan yeni pistonların Formula1’de kullanılan alüminyum dövme gövdeleri,  iki jiklör yardımıyla soğutuluyor.

Biyel kolları da motorun yüksek devirlerde kullanımına dayanacak şekilde geliştirildi. Polimer kaplı yatakları daha yüksek silindir basınçlarına dayanım sağlıyorlar. Mahle tarafından 2011 yılında tanıtımı yapılan patentli silindirler dünyada ilk kez RCZ R’nin seri üretiminde uygulandı.

Günlük kullanımda konfor ve sürüş keyfi

RCZ R Peugeot Sport tarafından pistte sportif kullanım koşularını karşılayan bir yarış versiyonu olarak geliştirildi,aynı zamanda trafikte günlük kullanım için de uyumlu olmayı biliyor. Nitekim, motor-şanzıman grubunun kalibrasyonu, pistte sportif sürüş gerekleriyle gündelik kullanım koşullarını bağdaştırıyor. Sürücünün kulanım tarzını ortaya koyan gaz pedalı üzerine uygulanan baskı ve motor devrine bağlı olarak, otomobilin dinamik sürüş karakterini konfor-şehir veya spor-performans modları arasında ayarlama olanağına olanak sağlıyor.

Ayrıca düşük motor devirlerinde elde edilen tork seviyesi günlük kullanımda canlılık ve yüksek düzeyde sürüş keyfi sağlayacaktır.

Öte yandan, kokpitin kaliteli malzemeleri ve ergonomisi, üst gam donanımları ve normal kullanım koşullarında sınıfında referans olan düşük yakıt tüketimi (karma parkurda 100 km’de 6,3 l)  RCZ R’nin pist dışında da kullanımı rahat ve keyifli kolay bir spor coupe olmasını sağlıyor.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir