Peugeot ile Engeller İstanbul’da Aşıldı!

By on 17 Haziran 2014

Engelli bireylerin sosyal yaşama entegre olmalarına destek olmak ve toplumda engelliler konusundaki farkındalığı arttırmak amacıyla 2013 yılında hayata geçirilen “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” projesi, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden gelen engelli katılımcılar ile ünlü sanatçılara ev sahipliği yaptı.

Sürdürülebilir kalkınma hedefiyle geçen yıl başlatılan “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” projesinin 2014 yılında ilk etkinliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile UNDP desteği ile 14-15 Haziran tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Keyifli bir İstanbul gezisi

Proje kapsamından düzenlenen gezi ve piknik organizasyonu sayesinde iki gün boyunca daha önce hiç gelmedikleri İstanbul’da keyifli zaman geçiren engelli sporcular, Ayasofya, Sultanahmet gibi tarihi yerleri gezerek, şehrin güzelliklerine tanıklık ettiler. İstanbul’un güzelliği karşısında oldukça etkilenen katılımcılar, bol bol fotoğraf çektirerek, bu keyifli anları ölümsüzleştirdiler.

Engelsiz_Yasam_09Engelleri birlikte aştık

Özel bir sahnenin kurulduğu Caddebostan sahilinde gerçekleşen etkinliğin ikinci ayağında ise, engelliler Graffitti sanatçılarıyla bir araya gelerek Peugeot 208 model aracı birlikte boyadılar. Üzerine graffiti uygulanan araç ve engellilerin hayallerinin çizildiği tişörtler Peugeot’nun bayilerinde sergilenerek tüm Türkiye ile buluşacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Kenan Önalan ile Engelli Bakım Hizmetleri Dairesi Başkanı Hulusi Armağan Yıldırım’ın da aralarında bulunarak destek verdikleri etkinlik süresince sosyal medyada #BirHayalimVar hashtagiyle paylaşılan gönderiler sahneye kurulan dev ekrana yansıtılırken, çekilen fotoğraflar anında basılarak katılımcılara hediye edildi.

Engelsiz_Yasam_03Her birimiz birer engelli adayıyız

Pucca, CeriLevis, Taci Kalkavan gibi sosyal medya fenomenlerinin katılımlarıyla renklenen etkinlikte, Ceyhun Yılmaz, Büşra Pekin gibi sevilen isimler de engelleri birlikte aşmak için hazır bulundular.

Etkinlik hakkında düşüncelerini dile getiren Ceyhun Yılmaz, “Bugün burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Küçüklüğümüzden itibaren yardım kelimesiyle büyütülüyoruz. Her birimiz birer engelli adayıyız. Bu nedenle yardım kelimesi sürekli bir cebimizde olması gereken bir konu” dedi. Sevilen oyuncu Büşra Pekin ise böyle bir etkinlik düzenlemelerinden dolayı Peugeot ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na teşekkür ederek, engelliler konusunda yapılacak olan çalışmalara her zaman destek olacaklarını ifade etti.

Etkinliğin ilerleyen saatlerinde katılımcıların bir kısmı karaoke yaparak sevdikleri şarkıları söylerken, bir kısmı da tasarımcılar tarafından hayallerinin resmedildiği tişörtlerin kendilerine hediye edilmesiyle mutlu anlar yaşadı. Uçurulmaya çalışılan uçurtmaların birbirine dolanması ise keyifli dakikaların yaşanmasına neden oldu.

“Peugeot ile Engelsiz Yaşam “ projesi kapsamında iki gün boyunca birbirinden farklı aktivitelerle engelleri aşmak için bir araya gelen engelliler bu güzel haftasonu programının ardından evlerine dönüş için yola çıktılar.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir