Peugeot, 2013 Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Yenilikleriyle Görücüye Çıkıyor!

By on 29 Ağustos 2013

PEUGEOT 65. Frankfurt Fuarı’ndaki standında, iddialı hedeflerinin ve ürün gamında yükseliş stratejisinin yeni kozlarını vitrine çıkarıyor. Yeni PEUGEOT 308 ile olay yaratan PEUGEOT yenilenen 3008 ve 5008 modellerini sergiliyor. Minimum CO2 salınımına sahip  özel teknoloji ile üretilmiş Euro6 uyumlu dizel BlueHDi motoru, HYbrid4 dizel hibrit modelleri, 208 HYbrid FE demo aracı ve 2008 HYbrid Air Peugeot’nun hem bugün ve hem de yarınlar için attığı teknolojik ve çevresel adımların somut halleri olarak sergileniyorlar. Ayrıca, PEUGEOT RCZ R, konsept otomobil ONYX ve yarışlarda zafer kazanmış olan iki 208 ile Peugeot, otomobil heyecanının ve sürüş keyfinin  kalbinde olduğunu ifade ediyor. Son olarak, Yeni 308’e ayrılan özel alanda sergilenen ultra-sportif konsept model 308 R Concept, seri üretim modelin saf tasarımını ve özgün kimliğini yüceltiyor.

PEUGEOT’nun Frankfurt’taki 2 900 m² ‘lik standında sergilenen 30 model ve konsept otomobil arasında, ziyaretçiler Yeni PEUGEOT 308’e ayrılmış özel alanda yeni modelin lansman ürün gamını temsil eden tam dokuz farklı versiyonla tanışabilecekler.

308_1306JBL045Yeni PEUGEOT308 : Yalın bir tasarım ve yepyeni bir sürüş keyfi için PEUGEOT i-Cockpit

Yeni PEUGEOT 308 pazarın kalbinde, Avrupa’daki toplam satışların üçte birinden fazlasını oluşturan, stratejik C segmentinde yer alıyor. Hatchback siluet ise bu segmentin %43’ünü temsil ediyor.

Peugeot’nun iddialı hedeflerini karşılamak üzere, tasarımcılar ve mühendisler çok yüksek bir kalite arayışı ile cüretkâr ve modern, yalın ve asil tasarımlı bir hatchback geliştirdiler.

Yeni modüler platform EMP2 (Efficient Modular Platform 2) yeni PEUGEOT 308’in 140 kg ağırlık kazancı ile sınıfının en hafif ve segmentin en kompakt modeli olmasını sağlarken (uzunluk 4,25 m), kısaltılmış dingil çıkıntıları son derece dinamik bir sürüş özelliğini ve geniş bir iç mekânı garanti ediyor.

Yeni PEUGEOT 308’in yüksek kaliteli döşeme ve malzemelerin kullanıldığı sade ve teknolojik iç mekânı, konsept model SR1’den esinlenilen PEUGEOT i-Cockpit ile ayırt ediliyor. Daha fazla heyecan için kompakt bir direksiyon simidinden, bilgileri rahatça okuyabilmek için göz hizasındaki gösterge panelinden, yüksek bir orta konsoldan ve sezgisel bir kullanım için 9,7’’ dokunmatik ekrandan oluşan PEUGEOT i-Cockpit rakiplerinden kesinlikle ayrılıyor.

Lansmanda mevcut kontrollü tüketimli benzinli ve HDi beş motor seçeneği ve optimize aerodinamizmi (Cx : 0,28, Scx : 0,63) 93 g/km’den itibaren CO2 emisyonlarına izin veriyor (1.6 HDi 92). 2014 ilkbaharında, aralarında yepyeni 3-silindirli benzinli turbo (1.2 e-THP) motor da olan yeni teknolojiler, BlueHDi versiyonlar- segmentte rekor 82 g/km CO2 emisyonlu versiyon dahil – ve yeni nesil 6 ileri otomatik vites kutuları PEUGEOT 308 ailesini yüksek performanslı ve tutumlu zengin motor seçenekleri ile donatacaklar.

Yeni bir sürüş deneyimi sunuluyor : PEUGEOT markasının tüm teknolojik birikimi yeni PEUGEOT 308’de hafifletilmiş yeni yürüyen aksam ve geniş boyutlu fren sistemini değerlendiren son nesil ESP ile somutlaşıyor. Yeni platformun avantajları (hafifletilmiş kütle, kısaltılmış dingil çıkıntıları, alçaltılmış ağırlık merkezi, elektrikli direksiyon) ile birleşen bu yeni nesil donanımlar yeni 308’e çeviklik, konfor ve üst düzey yol tutuşu sağlayan, referans sürüş özellikleri kazandırıyor.

Çok sayıda teknolojik sürüş yardım sistemi huzur ve güven duygusunu daha da arttırıyor: Ölü Nokta Gözetimi, Aktif Hız Sabitleyici, Çarpışma Riski Alarmı ve Otomatik Acil Fren.

Segmentte hala ilk ve tek olan Full Led farlar üst versiyonlarda standart.

Fransa Sochaux’da üretilecek olan Yeni PEUGEOT 308 12 Eylül’den itibaren Avrupa pazarlarına sunulacak. Araç daha sonra Çin’de iç pazar için üretilecek.

Yeni 308’e ayrılan özel alanda, ultra-sportif konsept model 308 R Concept, seri üretim modelin yalın tasarımını ve özgün kimliğini yüceltiyor. Alçak duruşu, geniş tekerlek izleri ve çamurluklarıyla, 19’’ tekerlekleri üzerine oturan 308 R Concept sportif hevesini ve hırçın karakterini gizlemiyor. Çift renkli karbon kaportası altında RCZ R’nin 4-silindirli 1.6 l benzinli motorunu saklıyor; PEUGEOT SPORT mühendisleri bu motordan 270 hp güç elde etmeyi başardılar, bu da segmentte rekor oluşturan yaklaşık litre başına 170 hp’lik bir güce karşı geliyor. Tüm potansiyelini değerlendirmek için, 308 R Concept Torsen kilitli diferansiyelli bir ön takım ve güçlü bir fren sistemi ile donatıldı.

110865Yeni 3008 ve 5008: Başarıyı sürdürmek adına

2009 yılında, PEUGEOT C segmentinde pozisyonunu belirgin şekilde güçlendirmeye yönelik iki model lansmanı yaptı; farklı müşteri kesimlerine yönelik güçlü ve birbirini tamamlayan kişiliklere sahip olan birbirinden farklı, fakat yüksek teknolojik içerik, büyük bir otomobilde yaşam keyfi, üst düzey kalite hissi ve kusursuz sürüş özelliklerini paylaşan iki model.

Dört yıl sonra, Crossover 3008 ve 7 kişilik aile otomobili 5008 sırasıyla 506 000 ve 237 000 toplam dünya satışlarıyla (2013 Haziran sonu itibariyle) şartname yükümlülüklerini rahatlıkla yerine getiriyorlardı.

Özellikle 3008, yılbaşındaki lansmanından bu yana Çin’de yarattığı yoğun ilgi ve 2012 yılında dünya prömiyeri yapılan dizel hibrit çekiş ünitesinin ilk uygulaması olan 3008 HYbrid4 modeline gösterilen ilgi sayesinde, hedeflerin çok üzerinde bir başarı elde etti.

Başarıyı sürdürmek için, 3008 ve 5008 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yeniden tasarlanan yeni ön yüzleriyle ve teknolojik farlarıyla sergileniyorlar. Daha çağdaş tasarımları ve daha yüksek kalite hisleriyle bu modeller Peugeot’nun yeni tasarım kimliğini benimsiyorlar. İç mekânlarında geri vites kamerası ve göz hizasında renkli gösterge paneli, lazer işlemeli orta konsol ve yeni donanımlara sahipler.

PEUGEOT: Teknolojik ve çevresel gelişmeler

Peugeot 2013 yılında Avrupa ürün gamının CO2 emisyonlarının ağırlıklı ortalamalarını daha da azalttı: 2012’de 121,5 g/km olan ortalama emisyon değeri Mayıs sonu itibariyle 116,3 g/km’ye düşürüldü.

Çevre politikası içten yanmalı motorların sürekli optimizasyonu (verimlilik artışı, downsizing, Stop&Start…) ve 1.0l ve 1.2l üç silindirli benzinli motor ailesi gibi yeni nesil motorların üretilmesi  ile kendini gösteriyor.

PEUGEOT,  Frankfurt’ta  yeni 308’de ve  508 SW’de kullanılan  özel teknoloji ile üretilmiş minimum CO2 salınımına sahip , Euro6 uyumlu dizel BlueHDi’yi sergiliyor. Özel şekilde SCR (Selective Catalytic Reduction) ve katkılı FAP partikül filtresini bir araya getiren bu teknoloji, bir yandan partiküllerin sayıca %99,9 atılımını sağlarken, NOx’lerin %90’a kadar azaltılmasına, CO2 emisyonlarının ve tüketimin minimize edilmesine olanak veriyor. BlueHDi teknolojisi Euro 6  standardını şimdiden rahatlıkla karşılıyor. 2013 sonundan itibaren markanın bütün  dizel modellerinde kullanılacak olan bu teknoloji  markanın dizel motorlardaki teknolojik liderliğini de pekiştirecek.

PEUGEOT’nun çevre korumadaki liderliğinin  ve ürün gamında yükseliş stratejisinin yeni büyük sembolü, 3008 HYbrid4 üzerinde dünya prömiyerinde tanıtılan ardından 508 RXH ve 508 HYbrid4’de kullanılan dizel hibrit teknolojisi HYbrid4. PEUGEOT daha fazla çevreye saygı ve sürüş keyfi sunan yepyeni bir ürün arzı sunuyor. Üç farklı HYbrid4 modeli şimdiden 28 000 müşterinin beğenisini kazandı.

HYbrid4 modelleri 4 farklı sürüş modu (otomatik, « ZEV », spor, 4WD) ,  2.0 HDi FAP motor ve arka dingil üzerindeki elektrik motorundan alınan toplam 200 hp güç sayesinde,  yeni bir sürüş deneyimini 88 g/km’den başlayan CO2 emisyonları ile  sunuyor..

Gelecekte sadece 2 l/100 km tüketen fiyat yönünden erişilebilir bir seri üretim araç hedefine ulaşmak için PEUGEOT çığır açan çözümlere yöneliyor.

Bu hedefe doğru önemli bir etap oluşturan HYbrid Air teknolojisi ile PEUGEOT yeniden öncü kimliğini ön plana çıkardı. Peugeot’nun uluslararası pazarlara yönelik yeni modeli 2008, benzinli motor ile basınçlı havayı düşük maliyetli bir teknoloji bünyesinde bir araya getiren bu yeni çekiş zincirinin doğal taşıyıcısı oldu. Bu teknoloji 2016 yılından itibaren B ve C segmentine dahil binek ve hafif ticari modellerine uygulanacak ve böylece 5 kıtada geniş kitlelerin beğenisine ve kullanımına sunulmuş olacak.

2008 HYbrid Air farklı durumlara göre en yüksek verimliliğe ulaşmak için iki farklı enerjiyi bir araya getiriyor: Özellikle frenleme ve yavaşlama enerjisinin geri kazanımından gelen basınçlı hava en iyi çalışma noktalarında optimize edilmiş olan son nesil 3 silindirli motoru destekliyor veya onun yerine geçiyor.

Pnömatik aksamı bakımından orta tünelde bir yüksek basınçlı tanktan, arka dingil hizasında alçak basınçlı bir tanktan ve motor/aktarma üzerine yerleştirilmiş bir pompa gurubundan oluşan HYbrid Air çekiş ünitesi aracın iç mekân genişliğinin ve modülerliğinin korunmasını sağlıyor ve sürücü açısından Air (ZEV), Benzinli ve Karma  olmak üzere üç farklı işletme modu ile kendini gösteriyor.

Bu yeni çekiş zinciri HYbrid Air 2,0 l/100km tüketim hedefine ulaşmak için başka alanlarda da birtakım yeniliklerle desteklenecek.

Bu tamamlayıcı teknolojiler 208 HYbrid FE demo aracı üzerinde sergileniyor.

Onu tasarlamak için, 1995’ten bu yana çözüm ortağı olan PEUGEOT ve TOTAL, en ileri teknolojilerini birleştirdiler ve çığır açan emisyonlar ile sürüş keyfini uzlaştıran iddialı bir hedef doğrultusunda güçlerini birleştirdiler: 208 HYbrid FE sadece 49 g/km CO2 yayıyor – yani bu alanda çok etkin 208 1.0 VTi’den yarı yarıya daha az – ama 100 km/h hıza 8’’ saniyede ulaşıyor – neredeyse 208 GTi gibi…

PEUGEOT’nun elementer teknolojik unsurlarını gelecekte yeni modellerinde kullanmayı düşündüğü ‘full hybrid non plug-in’ bir demo aracı bulunmaktadır.

Bu aracın geliştirilme sürecinde çok sayıda araştırma yapıldı: Aerodinamik optimizasyon, kompozit malzemelerin ve polikarbonatların yoğun kullanımı sayesinde 200 kg azaltılan ağırlık, 3 silindirli bir motor ile yarı otomatik vites kutusunu, dayanıklılık yarış deneyiminden alınan elektrik motoru ve batarya ile birleştiren benzinli hibrit çekiş ünitesi, Total tarafından geliştirilen özel motor yağları. 208HYbrid FE’de dünya prömiyerinde kompozit yürüyen aksam kullanılırken, özel lastik ve jantlar yuvarlanma direncini azaltıyorlar.

110916Ürün Gamında Yükseliş ve Sürüş Keyfi

Frankfurt’taki PEUGEOT standında, ziyaretçiler Peugeot’nun tasarım ve sürüş keyfi anlamında bilgi birikiminin bir başka örneğini de keşfedebilecekler. Şimdiden 50 000’in üzerinde otomobil tutkununun beğenisini kazanmış olan sportif coupe RCZ’nin  özel versiyonu   RCZ R, 2014 başından itibaren Peugeot tarihinin en güçlü seri modeli olacak.

Sınıfında güç rekoru kıran yeni motoru 1.6 l de 270 hp Euro 6 standardını karşılıyor ve CO2 emisyonlarını 145g/km ile sınırlı tutarak RCZ R’yi yepyeni bir performans ve etkinlik bandına yerleştiriyor. Alçak şasi ve 19’’ alumimyum alaşım jantları,, özel ekipmanları ile farklı sürüş deneyimi vaat eden RCZ R, sürücü koltuğundaki pilota  daha da özgün bir tavır sunuyor. Torsen kilitli diferansiyelli özel  aksam sayesinde motorun performansını hisstemek keyif verici.

İlham kaynağı ONYX: Markanın köklü super-car geleneğinde yer alan ONYX Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilerin hayal gücünü etkileyecek.

20’’jantlar ile donatılan ONYX 4,65 m’lik radikal siluetinin altında bir atlet kalbi gizliyor. Karbon gövde üzerine konumlandırılan, arka orta pozisyondaki 600 hp’lik HDi 3,7 l V8 hibrit motor, 6 ileri yarı otomatik vites kutusu ve yürüyen aksam üst düzey yarış dünyasının titiz ve talepkar bilgi birikiminden geliyor.

Karoseri, farklı malzemeleri ile dikkat çekiyor. Çamurluklar ve kapılar için bakır, kaportanın diğer panelleri için siyah mat karbon kullanıldı.

Alüminyum kemerlerle çerçevelenen çift bombeli cam tavan, aracın karbon gövdesi ile boydan boya keçe ile kaplı iç mekânını ortaya koyuyor. ONYX ile PEUGEOT malzemelerle ilgili arayışını sürdürüyor, kullanılmış ve sıkıştırılmış gazetelerle üretilen Newspaper Wood ile imal edilen kokpit bunun ilginç bir örneğini oluşturuyor.

2013 hem 208 için atılım yılı hem de PEUGEOT seri-2 efsanesinin mirasçısı yarış versiyonları ile PEUGEOT SPORT için zafer yılı oldu!

Hiç şüphe yok ki Alman otomobil severler 208 T16 PikesPeak etrafına üşüşecekler: Ari Vatanen’in 405 T 16’sı ile efsanevi Amerikan yarışındaki ilk zaferinden 25 yıl sonra, Sébastien Loeb bundan böyle efsane olan 208’in doruk versiyonu 208 T 16 PikesPeak’in direksiyonunda (3,2 l’lik V6 bi-turbo, 875 kilo için 875 beygir, 0 – 100 km/h hızlanması 1’’8…) 20 km tırmanma rekorunu 8’13’’ 878 derece ile kırdı. Bir markanın mükemmellik arayışını yansıtan insani ve mekanik bir macera.

Efsaneyi yeniden yaşatan 208 GTi’nin ticari lansmanı vesilesiyle, üç adet 208 GTi PEUGEOT SPORT son derece zorlu 2013 « 24 Saat Nürburgring » yarışına katıldılar; 300 hp gücündeki 1.6 l turbo benzinli motor ile donatılmış olan 208’ler sınıflarında ilk üç dereceyi aldılar. Bu araçlardan biri de PEUGEOT’nun Frankfurt Otomobil Fuarı’ndaki standında sergilenecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir