Oyak Renault’nun 4,5 Milyonuncu Otomobil Üretim Gururu!

By on 30 Kasım 2013

2013 yılında da sektörde otomobil üretiminde ve ihracatında liderliğini sürdüren Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 4,5 milyonuncu otomobilini üretti. Oyak Renault 1969 yılında kuruldu ve iki yıl sonra ilk otomobiller üretim bandından çıkmaya başladı. Yıllar içerisinde Oyak Renault’da yüz binlerce Renault 12, Renault 9, Renault 11, Renault 21, Renault 19, Megane Sedan, Megane Wagon, Symbol, Clio, Fluence üretildi. Oyak-Renault’nun ürettiği 4,5 milyonuncu araç ise Japonya’ya gidecek kırmızı renkli bir Clio, Japon pazarındaki adıyla Lutecia oldu.

1969’da kurulan ve iki yıl sonrasında faaliyete geçen Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, bugün Renault’nun Batı Avrupa dışındaki en büyük iştiraki konumunda bulunuyor. Karoseri-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları, Ar-Ge Merkezi ile bir uluslararası lojistik merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 38 üretim merkezinden biri. 1971 yılında Renault 12 modeli ile üretime başlayan Oyak Renault yıllar içerisinde Renault 9, Renault 11, Renault 21, Renault 19, Megane Sedan, Megane Wagon, Symbol, Clio, Fluence, Megane HB, Fluence ZE’den oluşan 9 farklı model 18 farklı kasa üretti. Oyak Renault, halen Clio modelinin hatchback ve Sport Tourer versiyonlarını, Fluence, Fluence ZE ve Megane HB modelleriyle bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor. Oyak Renault’da üretimin tek bir montaj hattında gerçekleştirilmesi, kendisine ürün karması ve miktar konularındaki değişikliklerde esneklik ve kolaylıkla uyum gösterebilme olanağı sağlıyor.

4,5 milyonuncu otomobilini üreten Oyak Renault, 2013 yılı Ekim ayı sonu itibarıyla 278 bin 458 adet otomobil üretimi ve 222 bin 738 adet otomobil ihracatı gerçekleştirerek Türk Otomotiv Sanayi binek otomobil üretimi ve ihracatında liderliğini sürdürdü.

Oyak Renault’nun ürettiği 4,5 milyon otomobilin yüzde 54’ü, 5 kıtada Avustralya’dan Yeni Zelanda’ya, Fransa’dan İngiltere’ye, Tayland’dan Japonya’ya, Fas’tan Güney Afrika’ya, Kolombiya’dan Martinik’e 100’den fazla ülkede satıldı. 2012 yılı sonunda elde edilen 3,1 milyar doları aşan ihracat cirosuyla birlikte Oyak Renault’nun ihracatı 16 yılda 27 milyar doları geçti.

Oyak Renault’nun Mekanik-Şasi Fabrikası ise halen üretilen Fluence, Megane HB ve Clio modelleri için motor, vites kutusu ve diğer yürüyen aksam parçalarının üretimini gerçekleştiriyor.

Oyak Renault, Türkiye’ye inanıyor; endüstriyel varlığıyla 44 yıldır faaliyette olduğu Türkiye’nin kalkınmasına ve sürdürülebilir büyümesine, sürekli olarak geliştirdiği üretim ve ihracat performansıyla katkıda bulunuyor. Oyak Renault, birlikte yaşayarak başarıyla atlatılan kriz yılları da dahil olmak üzere her yıl düzenli olarak sürdürdüğü yatırımlarıyla Türk ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor. Oyak Renault, örneğin son 10 yılda; her yıl düzenli olarak sürdürdüğü yaklaşık 50 ile 250 milyon dolar tutarındaki yatırımları ile Türk ekonomisine katkıda bulunmaya devam etti. Türk pazarının yanı sıra 100’den fazla ülkeye 3 model 5 farklı kasadan oluşan ürünleriyle ihracat yapan Oyak Renault, pazar ve ürün çeşitliliğinin verdiği avantajlarla bundan sonra da Türk ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecek.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir