Oyak Renault, “2013 Yılı Yan Sanayi Başarı Ödülleri” Sahiplerini Buldu!

By on 04 Haziran 2014

Oyak Renault, düzenlediği Tedarikçiler Toplantısı’nda birlikte çalıştığı üç firmaya “2013 Yılı Yan Sanayi Başarı Ödülü” (Best Supplier Awards 2013) verdi. Her yıl verilen Oyak Renault Yan Sanayi Başarı Ödülü’nün seçim kriterleri, bir yıl içerisinde Kalite, Maliyet, Süre, Geliştirme, Yönetim hedeflerine ulaşmaya dayanıyor. En başarılı tedarikçiler, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’na teslim edilen parçaların kalitesi, Ekonomik Performans, ilk montaj ve satış sonrası yedek parça teslimatlarında Hizmet Oranı, Geliştirme Kapasitesi, Finansal Sağlık ve şeffaf bir işbirliği çerçevesinde Renault’ya destek olma iradesi dikkate alınarak seçiliyorlar. Bu ödülle, yan sanayi firmalarının performanslarını daha da iyileştirmelerinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

“2013 yılı Yan Sanayi Başarı Ödülleri” için Brisa, Martur ve Mebant firmaları seçildiler.

Renault-Nissan İttifakı’nın Global Satınalmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve RNPO* Başkanı Christian Vandenhende, Renault-Nissan İttifakı Global Satınalma Direktörü ve RNPO Avrupa/Euromed Başkanı Béatrice Brévaut, Oyak Renault Genel Müdürü Aleš Bratož ve Oyak Renault Satınalma Direktörü Sylvain Nicolle, TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu’nun ve yan sanayi firmalarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Christian Vandenhende seçilen üç tedarikçiye ödüllerini verdi. Ödüller, BRİSA adına Ticaret Direktörü Oğuzhan Avdan, MARTUR adına CEO Ömer Altun ve MEBANT adına CEO İnan Kardeş tarafından alındı.

Toplantıda, Christian Vandhendende, Aleš Bratož ve Sylvain Nicolle « Renault Drive the Change » Stratejik Planının ikinci fazında yer alan beklentileri, bu planın başarılı olması ve böylece tedarikçilerin Renault-Nissan İttifakı’nın fırsatlarından tam anlamıyla yararlanabilmesi için Oyak Renault ile tedarikçilerinin birlikte ulaşması gereken hedefleri sundular.

Renault Grubunun satın alımları, 2001 yılında kurulan Renault ve Nissan’ın ortak satınalma teşkilatı Renault Nissan Purchasing Organization (RNPO) tarafından gerçekleştiriliyor. RNPO dünya ölçeğinde, her parça ailesi, yatırım malı ve hizmet için satınalma stratejilerinin tanımlanmasından ve uygulanmasından sorumludur. Sonrasında ise Nissan ve Renault projeleri kapsamında her iki şirket tarafından belirlenen kalite, maliyet ve süre hedeflerine uygun olarak tedarikçilerin seçimini yapar ve tedarikçilerin Kalite, Maliyet, Süre, Geliştirme, Yönetim performanslarını yönlendirir. 2013 yılında, Renault ve Nissan alımlarının %100’ü RNPO aracılığı ile gerçekleştirilmiştir.

Oyak Renault Satınalma Direktörlüğü, hem kendi tedarikçilerinin hem de Türkiye’de otomobil yan sanayiinin üretim ve ihracatının gelişmesi için çok önemli bir rol oynamakta ve faaliyetlerini RNPO kapsamında yürütmektedir. Bu direktörlük, Oyak Renault karoseri-montaj ve mekanik fabrikaları için parça, yatırım malı ve hizmet alımlarının yanı sıra, Romanya, Fransa, İspanya, Rusya, Arjantin gibi 10’un üzerinde ülkedeki Renault fabrikalarına yönelik olarak Türk Tedarikçilerden yapılan bütün alımlardan da sorumludur. Oyak Renault Satınalma Direktörlüğü’nün aynı zamanda Türk imalatçıları tanıtmak ve RNPO tedarikçi paneline önermek, Oyak Renault projelerinde imalatçı seçimini yapmak ve onlarla birlikte Kalite, Maliyet, Süre, Geliştirme, Yönetim performansını yönetmek görevi vardır. RNPO paneline giren imalatçılar, Renault Nissan İttifakı’nın tüm dünyadaki fırsatlarından yararlanma olanağına sahip olmaktadırlar.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir