Otomotiv Sektörü, 2010’dan Bu Yana En Yüksek İhracat Oranına Ulaştı

By on 06 Ekim 2015

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalışla 1 milyar 875 milyon dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisinin, Türkiye’nin dış satımındaki payını yüzde 17,7 seviyesine yükselterek son 5 yılın en yüksek oranına ulaştığını bildirdi.

İHRACAT İÇİNDE ÖNEMLİ SEVİYE

Otomotivde, yılın 9 aylık sürecinde ise 2014’ün aynı dönemine nazaran yüzde 9 gerilemeyle 15 milyar 370 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini aktaran Sabuncu, “Türkiye’nin genel ihracatı Eylül ayında 10 milyar 613 milyon dolar olurken, otomotiv endüstrisi buradan aldığı payı yüzde 17,7 seviyesine yükselterek, 2010’un mart ayından bu yana en yüksek ihracat oranına ulaştı” dedi.

ABD VE ORTADOĞU’YA ARTTI

OİB’in, 2015’in 9 aylık döneminde avro/dolar parite kaynaklı ihracat gelir kaybının 2,3 milyar dolara ulaştığını belirten Sabuncu, “Türkiye genelinde pek çok sektörde ihracat kaybı çift haneli oranlarla gerçekleşirken, otomotiv endüstrimizde bu oran Eylül ayında yüzde 4 seviyesinde kaldı. Bu çerçevede sektörümüz de ihracat payını artırarak önemini ortaya koydu. ABD ile Ortadoğu bölgesindeki ülkelere ihracat artışı performansa olumlu yansıdı. Avrupa Birliği bölgesine Eylül’de ihracatta yüzde 2 oranında az da olsa gerileme oldu. Önümüzdeki dönemde bu oranı da artıya çevirerek daha başarılı bir performans sergileyeceğimizi ümit ediyorum” ifadesini kullandı.

YAN SANAYİ YÜZDE 13 DARALDI

Otomotiv Eylül ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre “yan sanayi” yüzde 13 daralma ve 716 milyon dolarlık dış satışa imza attı. Bunu “binek otomobiller” yüzde 1 artış ve 632 milyon dolarla, “eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar” yüzde 6 büyüme ve 410 milyon dolarla izledi. “Otobüs, minibüs ve midibüs” ürün grubu ise yüzde 0,3 gerilemeyle 100 milyon dolar, “diğer” başlığı altında da yüzde 3 azalışla 19 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir