Otomotiv Sanayi Derneği Mart 2012 Sonuçları Açıklandı!

By on 13 Nisan 2012

2012’nin ’hızlı büyümeye hazırlık yılı’ olacağı hedefini Otomotiv Sanayii Derneği 38. Genel Kurulu’nda açıklayan Başkan Kudret Önen, tüm sektörler arasında Ar-Ge Merkezi yatırımlarıyla ilk sırada yer alarak geleceğe ve rekabete hazır olduklarını belirtti.

Otomotiv Sanayi, son 10 yılda hızla artan Ar-Ge çalışmalarıyla yatırımda tüm sektörler arasında ilk sıraya yerleşti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre Mart 2012 itibariyle, 14 ayrı sektörden yapılan toplam 149 adet başvuru arasından, 117 işletmeye Ar-Ge Merkezi Belgesi verildi. 14 sektör içinde Otomotiv Sanayi toplam 45 Ar-Ge Merkezi ile ilk sırada yer alıyor.

Otomotiv Sanayii Derneği’nden yapılan açıklamada 13’ü ana sanayi şirketlerinde 32’si ise tedarikçi şirketlerde olmak üzere faaliyet gösteren 45 merkezde 4.300 Ar-Ge personelinin çalıştığı ve bu rakamın toplam merkezlerdeki personel sayısının yüzde 29’unu oluşturduğu belirtildi.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen “Ülkemizin gayri safi yurt içi hasıladan Ar-Ge’ye ayrılan payın 2013’e kadar yüzde 2’ye çıkarılması önemli bir stratejik hedef. Bu hedefin bilinci ve sorumluluğuyla hareket eden Otomotiv Sanayi sektörü, Ar-Ge yatırımlarındaki liderliği ile uluslararası alanda rekabette var olduğunu ve sektör olarak geleceğe hazır olduğunu kanıtlamış oluyor” dedi.

Önen, teknolojik bilginin ticarileştirilmesi ve rekabet öncesi işbirliklerinin uluslararası düzeyde geliştirilmesinin önemine değinerek, “Ar-Ge’ye ve yeniliğe yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye girişinin hızlandırılması Uluslararası alanda Türk Otomotiv sektörüne rekabetçi avantajı sağlayacaktır. Mevzuat kapsamında sağlanan teşvikler ve Ar-Ge alanında gerçekleşen yatırımlar ile önemli bir bilgi birikimi ve özellikle Ar-Ge alanında nitelikli işgücü istihdamının artırılması da desteklenerek gelişimi sağlanmalı” değerlendirmesini yaptı.

Başkan Kudret Önen Türkiye’nin 2023 yılına kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediğinin altını çizerek “Bu hedef, faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde küresel rakipler ile boy ölçüşecek teknolojik seviyeye ulaşmamızı gerektirir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’nün çabalarıyla 5746 Sayılı Kanun başarı ile uygulanıyor. Bu kanunla Ar-Ge Merkezi Belgesi kapsamında sağlanan teşvik ve muafiyetler, ülkemizde Ar-Ge yatırımlarının payının artırılmasında büyük katkısı bulunan işletmeler için de büyük önem taşımakta. Sektörümüzün tedarikçi şirketlerinin gelecek yıllarda bu alanda daha fazla girişimde bulanacaklarına eminim” şeklinde konuştu.

2012 ilk 3 aylık dönemin pazar, üretim ve ihracat rakamlarını da değerlendiren Önen, şu açıklamayı yaptı: “Sektörümüz son yıllarda yaptığı önemli atılımlarla “küresel bir mükemmeliyet merkezi”  haline gelmiştir. Oluşturduğu ve ürettiği ürünlerin yüzde 70’den fazlasını, başta AB pazarı olmak üzere küresel pazarlara ihraç eder düzeye ulaştı. 2011’de yüzde 9 büyüyen sektörümüzün bu yıl ilk üç ayda önemli bir gerileme içinde bulunduğu görülmektedir. Özellikle iç pazarda talep daralması ve AB pazarında devam eden kriz ihracatımızı ve üretimimizi büyük oranda olumsuz etkilemiştir”.

Önen, toplam pazarın yüzde 26, otomobil pazarının ise yüzde 21 ve özellikle hafif ticari araç pazarının 35 yüzde azaldığını belirtirken; ihracatın da yüzde 10 düştüğünü vurguladı ve bunun sonucu üretimin ilk üç ayda yüzde 8 azaldığını açıkladı.

 

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir