Otomobil Üzerine Küresel Bir Düşünce Ürünü: Peugeot Urban Crossover Concept!

By on 25 Nisan 2012

Peugeot, Pekin Otomobil Fuarı’nda 1400 m2’lik standında 17 otomobilin tanıtımını yapıyor. Peugeot Standı’nda Roland Garros ürün gamının yanısıra B segmentinde küresel trendlere uygun olarak ürün arzının değişimini simgeleyen, yepyeni konsept araç “Urban Crossover Concept” sergileniyor. Böylece markanın Çin’deki varlığı boyunca en genç ve en geniş ürün gamı tüm modernliği ile Pekin Otomobil Fuarı’nda yer alıyor.

2050 yılına kadar, dünya çapında 5,3 milyar insan mega kentlerde yaşayacak. Kendisini çevreleyen dünyanın değişimine karşı duyarlı olan Peugeot çok işlevli, kompakt, şehir eko sisteminin içinde şehirlerarası yollarda olduğu kadar rahat bir otomobil kavramını tasarlamak amacıyla çalışma yaptı.

Peugeot Urban Crossover Concept, bu düşünce tarzının küresel bir perspektif içinde ortaya konması amacıyla, Nisan ayında Pekin Otomobil Fuarı’nda ve ardından Ekim ayında düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

Küçük otomobiller (B) segmentinde SUV ve tek hacimli araç standartlarını alt üst eden ve yeniden tanımlayan Urban Crossover Concept, Peugeot’nun çeviklik, kompaktlık, çok yönlülük ve özgün tasarım üstünlüklerini bir arada sunuyor. Urban Crossover Concept, bir yandan şehirden kaçmayı arzu ederken, aynı zamanda şehri seven, şehri yaşayan ve şehri yaratan genç kentli kesimin beklentilerini karşılayacak yeni bir kompakt SUV vizyonunun gerçekleştirilmesinde Peugeot bilgi birikiminin bir sentezi olmayı amaçlıyor.

Pekin Otomobil Fuarı’nda Peugeot

Peugeot, Pekin Otomobil Fuarı’nda Ekim 2011’de lansmanı yapılan 308 sedan, Ocak 2010’da satışa sunulan 408 ve Temmuz 2011’de piyasaya sürülen 508 ile Peugeot, Çin pazarında büyümesi için temel oluşturacak olan ve Çin’de bugüne dek satışa sunduğu en modern ve en geniş ürün gamını sergiliyor. Crossover 3008 ve RCZ gibi modeller de bu ürün arzını tamamlıyor.

Yeni SUV model 4008, Cenevre Motor Show’daki dünya prömiyeri sonrasında Çin’de ilk kez sergileniyor. Araç hızla büyüyen Çin SUV pazarında markanın temsilcisi olarak ürün gamını tamamlayan önemli bir model özelliği sunuyor.

Dünyanın ilk hibrit dizeli 3008 HYbrid4 ile 508 RXH’in başarılı lansmanları ile Avrupa’da dizel hibritlerin lideri olan Peugeot, Pekin’de yepyeni Peugeot 3008 HYbrid4 THP (benzinli) ile 508 RXH modellerini sergiliyor. Peugeot böylece, ilgili pazarlardaki talep ve beklentilere göre HYbrid4 hibrit güç grubunda gerek dizel  gerekse benzinli motorları kullanma becerisini ortaya koyuyor.

Ayrıca, çeyrek yüzyıldan uzun süredir Uluslararası Fransa Roland Garros Turnuvasının sponsoru olan Peugeot, bu prestijli ortaklık değerlerini bundan böyle Çin’e de ihraç ediyor. Roland Garros’ta Çinli bir kadın tenisçinin ilk zaferinden bir yıl sonra, bu sponsorluk Çin’de Peugeot açısından müthiş bir marka imajı oluşturma kaldıracı oluşturuyor. Roland Garros ile işbirliği markanın sportif kimlik, estetik arayışı ve coşku değerlerini temsil ediyor.  Böylece Peugeot 308 sedan, 408 ve 508’ler Roland Garros özel koleksiyonu kapsamında her yıl Paris’te Porte d’Auteuil’de düzenlenen bu önemli tenis turnuvasının özgün kodlarını içeren özel tasarımlarıyla sunuluyor.

 

Şehirler değişiyor, ulaşım da öyle

Sao Paulo’dan Şangay’a, Londra’dan Kuala Lumpur’a, Cape Town’dan Moskova’ya kadar bütün kentler yaşıyor, değişiyor, büyüyor. İnsanlık, tarihte görülmemiş biçimde gittikçe şehirli hale geliyor. Yeni bir şehirli nesli ortaya çıkıyor.

Peugeot Tasarım Direktörlüğü’nün Paris, Şangay ve Sao Paolo’daki uluslararası ekipleri, işte bu nesil için ve onlarla birlikte yeni bir araç tipi yarattı : Urban Crossover Concept.

Kompakt boyutlarıyla (4,14 m uzunluk ve 1,74 m genişlik ile birlikte) şehirli, atletik ve asil tarzıyla maceracı, sıra dışı ve evrensel bir çekim gücüne sahip olan bir konsept araç.

HB ve sedan araçların şıklığı ve zarafetini, SUV’ların haylazlığını bu sınıfta benzersiz bir çok yönlülük ve iç mekan ferahlığıyla birleştiren bu araç, sonuna kadar da SUV kimliği sergiliyor.

Seri üretim otomobiller ve konsept araçlarda konusunda Peugeot’nun zengin uzmanlığına dayanan, B segmenti SUV konusunda bir konsept araç çalışması

15 milyon adetten fazla üretilen 200 serileriyle kompakt otomobiller alanında güçlü bir imaja ve bugün itibariyle dünya çapında satılan 368 000 adet 3008’in başarısı ve 2011 yılında Şangay Fuarı’nda tanıtılan SXC konsept modeliyle yeni ancak SUV sınıfında şimdiden dikkat çeken bir itibara sahip olan Peugeot, tasarım çalışmasını daha da ilerilere taşıyarak, bu iki mükemmellik alanını tek bir konsept araç bünyesinde bir araya getirmek istedi.

Urban Crossover Concept, Peugeot’nun çeviklik, kompaktlık, çok yönlülük ve özgün tasarım üstünlüklerini bir arada sunan, bir yandan şehirden kaçmayı arzu ederken, aynı zamanda şehri seven, şehri yaşayan ve şehri yaratan genç kentli kesimin beklentilerini karşılayacak küçük bir modelin gerçekleştirilmesinde Peugeot bilgi birikiminin bir sentezi olmayı amaçlıyor.

Şıklığı ve sağlamlığı birleştiren eşsiz bir tarz

Urban Crossover Concept, doğal olarak Peugeot Markası’nın yeni tasarım kodlarını taşıyor.

Atletik ve soylu hatlarıyla, Urban Crossover Concept küçük otomobiller segmentinde SUV ve tek hacimli standartlarını alt üst eden ve yeniden tanımlayan cüretkar ve çarpıcı duruşunu ortaya koyuyor.

Urban Crossover Concept aslında birbirlerinden farklı ve ayrı dünyaları bir araya getiriyor:

•             Hafiflik ve aerodinamik kaygılara cevap veren modern bir SUV’un yüksek ve sağlam gövde yapısı

•             Yeni Peugeot binek modellerinin inceliği, zarafeti ve dinamizmi

•             Ve ayrıca kompakt kalmayı bilen bir tek hacimli aracın işlevselliği

 Ön tasarım aynı anda hem seçkin hem de güçlü. Kaputun ve ön çamurluğun kaslı kavisleri güven verici bir koruyuculuk ve sağlamlık yayıyor. Her zamanki gibi akıcı ön panjur, masif metal içinde işlenmiş sağlam bir çizim sunuyor. Izgara markanın yeni logosunda olduğu gibi, iki boyutlu sofistike bir tasarım sergiliyor.

Detaylara gösterilen bu özen Peugeot bakışını daha da farklı kılan farların orijinal tasarımında da doğal olarak fark ediliyor. Farın alt kontürü teknik fonksiyonlarla uyumlu ve ona daha dışa vurumcu ve özgün bir kişilik vererek, otomobilin keskin bakışını vurguluyor.

Yandan bakıldığında, eğimli ön cam ve tavan çizgisi arasındaki zarif bağlantı, profilli ve son derece aerodinamik bir siluet çizerek arka rüzgar siperine kadar devam ediyor. Gövde çizgileri canlı, asil ve dinamik otomobil tasarımını pekiştiriyor.

Urban Crossover Concept, ayrıca doğal atletik özelliklerini hatırlatırcasına, son derece çekici ve sofistike çamurluk ve kasa yanları ile göze çarpıyor. Kemer şeklindeki çamurluk çizimi aracın all road dünyasıyla bağlantılı çevikliğini simgeliyor.

Yüksek gövde yapısı ve büyük tekerlekler, çevreye saygılı hafif bir otomobil izlenimine katkıda bulunurken, aile ve iş yaşamı için gerçekten çok amaçlı işlevsellik özelliklerini ortaya koyuyor.

Ayrıca doğrudan Peugeot RCZ’den esinlenilmiş olan tavanın esnek dalgası, özel üst dekorun altını çiziyor. Bu incelik, hem hız faktörünü, hem de aracın hobi amaçlı kullanımını hatırlatan tavan barlarının özenli çiziminde de fark ediliyor.

Arkada, gövde ile hassas şekilde bütünleşen dinamik çizimli stop lambaları, LED’li 3 pençe şeklindeki Peugeot ışıklı imzasını barındırıyor.

 Arka hacim kontrollü güç ve sağlamlığın sembolü olarak tek parça şeklinde tasarlandı. Dinamik karakter çizgileri ve kaslı kavisleriyle göze çarpıyor.

 Ayrıca, alüminyum spoiler ve çift kabartmalı tavan RCZ’in sportif ve şık görünüşünü hatırlatıyor.

 Böylece, Urban Crossover Concept aşağıdaki nitelikleriyle çarpıcı bir kişiliğe sahip bir model olarak kendini gösteriyor:

•             Gücü ve sağlamlığı sergileyen kaslı ve kavisli dış görünüş

•             Çekici, şık ve son derece dinamik çizgiler

•             Seçkinlik ve özel detaylarda göze çarpan ileri teknoloji

Urban Crossover, farklı tasarım ve segment sınırlarını, yeni tüketici kesimlerinin ihtiyaçlarının sınırlarını, şehir ve doğa arasındaki sınırları, kıtalar arasındaki sınırları olmak üzere tüm sınırları aşıyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir