Otomobil Endüstrisinin Geleceğinde Belirleyici Faktör Ne olacak?

By on 24 Ocak 2017

Önde gelen araştırma şirketlerinden bir tanesi olan KPMG, otomobil endüstrisinin öncü markalarının görüşünü ortaya çıkaran çarpıcı bir anket düzenledi.

“Otomobil” kavramı yüz yılı aşkın bir süredir insanoğlunun hayatına doğrudan etki ediyor. Geleneksel içten yanmalı benzinli ve dizel motorlarla günümüze kadar gelen sektör özellikle son 3-4 yıldır ciddi bir değişimin sinyallerini içeriyordu. Artık bu değişim sürecinin somut adımlarını asfalt üzerinde çok daha fazla görmeye başladık. Şimdi uzmanlara göre otomobil endüstrisinin geleceğiyle ilgili iki seçenek var. Bunlardan birisi elektrikli diğeriyse hidrojen yakıtlı otomobiller. Peki bu seçeneklerin hangisi gelecek süreçte daha belirleyici olacak?

KPMG‘nin otomobil endüstrisinin önemli markalarında görev yapan 1.000 kişilik yönetici kadrosu arasında yaptığı anket bizlere bu sorunun en azından üretici bazında nasıl göründüğünün cevabını veriyor. Elektrikli ve hidrojen yakıtlı otomobiller arasında yüzde 78‘lik oranla hidrojen yakıtlı araçların gelecekte daha aktif kullanılacağı görüşü hakim. Marka yöneticilerine göre geleneksel kullanıcı alışkanlıkları bunun başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Yüzde 62‘lik bir kitle de elektrikli otomobillerin altyapı yetersizliğinden ötürü başarısız olacağını veya beklenen düzeye gelemeyeceğini düşünüyor.

firstdieselAnkette elektrikli ve hidrojen yakıtlı otomobillerle birlikte geleneksel motorlarla ilgili de çarpıcı sonuçlar mevcut. Katılımcıların yüzde 76‘sı içten yanmalı motorların bir süre daha sektörde önemli rol üstlenmeye devam edeceğini belirtiyor. Yüzde 53‘lük kesim ise artık dizel motorların artık tamamen ömrünü tamamladığına inanıyor.

Otomobil üreticilerinin gelecek planlarında önlerinde iki bariz seçenek var. Günümüzde bazı üreticilerin sadece elektrikli modellere bazı üreticilerin ise hem elektrikli hem de hidrojen yakıtlı araçlara yatırım yaptığını görüyoruz. Geçmişten günümüze gelen rekabetin bu alana da yansıyacağından şüphe duymamakla birlikte uzun vadede bu konuda kimlerin öne çıkacağını ve sektörün nasıl şekilleneceğini hep beraber görüp tarihe tanıklık edeceğiz.
Kaynak: KPMG

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir