Otomobil Dünyasının Yeni Fenomeni: Yeni Citroën

By on 04 Temmuz 2016

Citroën’in küçük sınıfta 3.5 milyonu aşkın satış adedini geride bırakan başarılı modeli C3, tamamen yenilenerek hem segmentinde hem de otomotiv sektöründe ilklere imza atmaya hazırlanıyor. Citroën Advanced Comfort programı dahilinde geliştirilen yeni C3’te, markanın öncülüğünü sürdürdüğü konfor algısı yeniden belirleniyor. Yeni Citroën C3 araç içindeki yaşamı iyileştirmek için ilk iki neslinde olduğu gibi öncü yenilikler sunuyor.

Kompakt boyutlu şehir otomobili

İlk iki jenerasyonunda olduğu gibi yeni C3 de segmentinin trendlerini yönlendirmeye devam ediyor. 5 kapılı yeni Citroën C3, 3.99 metre uzunluğuyla kompakt ve pratik yapısı koruyor ve 10.7 metrelik dönüş yarıçapı ile de şehir hayatındaki kıvraklığını sürdürüyor. Modern zaman ile uyum içerisinde olan C3’te aerodinamiğe büyük bir önem verildi. Tavan, bir önceki modele kıyasla 4 cm daha alçak. Tüm yüzeyler hava akışının daha rahat olması adına optimize edildi.

1467385403_cl_16_061_031_jpg_jpgCesur tasarımı, yüksek motor kaputu ve karizmatik duruşa sahip ön yüzüyle ve davetkar kıvrımlar barındıran eşsiz formu ile yeni C3, güçlü ve enerjik bir izlenim sergiliyor. Citroën’in karakteristik iki kademeli ön far tasarımı ile araç yukarıya doğru uzanıyor ve kaputun yüksekliği arttırılıyor. Araca yandan baktığınızda dikkatinizi çeken ilk detay, siyah cam sütunlarının taşıdığı asılı tavan ve dinamik çizgiyi vurgulayan gergin tavan hatları. Geniş tekerlek yuvaları, yüksek bir kanat açısı oluşturarak, 17 inçlik jantların kullanımına bile elverişliliğiyle, aracın konfor seviyesini arttırıyor.

Küresel bir yaklaşımla, uyum ve değer arttırmak için tasarlanmış kapsamlı kişiselleştirme özellikleri, aracın güçlü kişiliğini destekliyor. Çift gövde rengiyle tercih edilebilen aracın tavanında 3, karoserde ise 9 alternatif renk mevcutken toplamda 36 kombinasyon gerçekleştirilebiliyor. Sis farlarının çerçeveleri, yan aynalar, C sütunları kaplamaları ve “Airbump” adındaki gövde korumlarında da renk seçenekleri mevcut olacak.

Copyright William Crozes @ Continental Productions

Ev konforu ve huzuru sunan iç mekan

Citroën Advanced Comfort programı kapsamında, en üstün konfor hissiyatı, hem görsel hem de fiziksel olarak konforlu olan koltuklar, yolcu bölümüne optimum ışık seviyesini sağlayan panoramik cam tavan, ustaca tasarlanmış saklama özellikleri ve cömert iç alan ile başlıyor. Anahtarsız giriş ve çalıştırma özellikli anahtarı da barındıran yeni C3’ün tüm fonksiyonlarına, ergonomik kullanım sunan 7 inçlik ekrandan erişilebiliyor. Kabine adım atar atmaz, titizlikle işlenmiş döşemeler ve yüksek konumlu yatay kokpit ile iç mekan ferahlık hissinde segmentinde fark yaratmaya devam ediyor.

Gösterge paneli ve koltuk tasarımlarındaki genişliğin görsel algısı 1379 mm’lik (önceki modelden 2 cm daha fazla) omuz genişliği ile onaylanmakta. Arka koltuk yolcularına sunulan diz mesafesi de sınıfının en iyilerinden. Aracın ön tarafında azami boş alanı sağlamak için tasarlanmış küçük bir eşya alanı da mevcut. Torpido gözü de sınıfının en genişi. Ön kapılar oldukça ferah ve depolama alanları farklı renkte olduğu için, kullanıcıların içinden bir şey ararken daha kolay bulmaları sağlandı. Yeni C3’ün bagajı 300 litrelik bir hacme yaklaşıyor.

En son teknolojileri barındıran yeni sosyal fenomen

Yeni Citroën C3, dünyada ilk kez sunulan ve ”Otomobil Dünyasının Yeni Sosyal Fenomeni” unvanını kazanacak bir teknolojiyi barındırıyor: Citroën ConnectedCam.Citroën C3, sosyal ağlarda günlük yolculuklarınızı paylaşabildiğiniz veya kaza gibi durumlarda kanıt niteliği sunmak için tasarlanan, dikiz aynasının arkasına yerleşimli bir HD kamera sistemi olan Citroën ConnectedCam gibi son teknolojiler ile donatıldı. Citroën C3’ün gelişmiş sürücü destek sistemleri ayrıca şunları içeriyor: Ses tanıma özellikli 3D navigasyon, geri vites kamerası, şerit değiştirme uyarısı ve kör nokta uyarısı. Tüm araç fonksiyonlarına kontrol merkezi olarak görev yapan 7” boyutundaki dokunmatik tabletten erişiliyor. Optimum tepki süresi için tablet kapasitif ekran teknolojisi kullanıyor.

1467385278_cl_16_061_050_jpg_jpgBenzinli ve dizel motor seçenekleri

Yeni C3 sadece görsel olarak değil, yüksek verimlilik sunan PureTech benzinli ve BlueHDi dizel motorları, EAT6 isimli en son nesil otomatik şanzımanın da desteğiyle performans bakımından da bir adım ileri taşıyor. Manuel şanzımanlı PureTech 3 silindirli benzinli motor, 68 HP, 82 HP ve 110 HP (Stop&Start) seviyelerine sahipken dizel güç üniteleri BlueHDi 75 HP (Stop&Start) ve 100 HP (Stop&Start) ile satışa sunuluyor. En iyi sürüş performansı ve konforu için yeni C3 kısa bir süre içerisinde EAT6 otomatik şanzıman ile de piyasada yer alacak.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Uzunluk: 3.99 m

Genişlik: 1.75 m

Yükseklik: 1.47 m

Dingil mesafesi: 2.54 m

Bagaj hacmi: 300 L

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir