Opel Zafira Tourer’a Yeni 1.6 SIDI Benzinli Motor!

By on 18 Nisan 2013

Opel’in yeni benzinli motoru 125 Kw/170 HP.’lik 1.6 SIDI Turbo 2012 yılında “Altın Direksiyon” ödülü alan  Zafira Tourer modeli ile temmuz ayında Türkiye Pazarı’na sunulacak.

Yeni Zafira Tourer’da 1.6 SIDI Turbo benzinli motor seçeneğinin dışında iki adet dizel motor seçeneği de bulunmaktadır. Bu motor seçenekleri, dizel kompaktlar  içinde en hızlısı yapan 2.0 BiTurbo CDTI ve Euro 6 emisyon standartlarına uygun, yeni nesil 1.6 CDTI . Ayrıca, bu motor 100 km. de 4.1 litre yakıt tüketimi  ile 320 Nm tork çekiş gücüne sahip. 280 Nm. tork üreten Zafira Tourer 1.6 SIDI Turbo  5. viteste 80 km/h’ den 120 km/h’e 9.5 saniyede ulaşıp maksimum 212 km/h hıza erişiyor.

Zafira’daki yeni 1.6 SIDI Turbo oldukça düşük ses ve titreşim seviyeleri, 100 km. de 6.6 litre yakıt tüketimi, 154 g/km CO2 emisyon  ile segmentinde önemli bir yere sahip. Ayrıca  Start/Stop özelliği de sunmakta. Yeni nesil 6 ileri manuel şanzıman ile  segmentinde henüz uygulanmamış vites değiştirme mekanizmasına sahip. 6 ileri otomotik şanzımanı ile beraber Active Select  manual vitestle daha sportif sürüş deneyimine de olanak tanımakta.

1.6 litre küçültülmüş motor, güç aktarım mekanizması portföyünün temelden yenileme sürecinin başlangıç elemanlarından birisi ve bu motoru tanımlayan özelliklerin düşük devirde yüksek güç, olağanüstü sessizlik ve çevre uyumu olduğunu belirten GME Başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi Mike Ableson,  ayrıca 1.6 SIDI Turbo motorun bütün gücünü Zafira Tourer’a vererek onu zarif, esneklik şampiyonu ve konforlu kompakt van’a çevirdiğini de sözlerine ekledi.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir