Opel X Ailesinin Kompakt SUV Üyesi: Grandland X 1.5D

By on 09 Aralık 2019
IMG_20191206_162601-01

2017’nin son günlerinde 2.0 litrelik dizel motor ve 8 ileri otomatik şanzıman opsiyonunu getirdiği Grandland X’yi yine gündemine alan Opel, bu kez PSA grubundan çok daha olumlu fazla kitleye erişme potansiyeli olan bir transfer gerçekleştirdi.

Peugeot 308 başta olmak üzere son nesil PSA modellerinde gördüğümüz 1,5 litrelik dizel motor üzerinden gerçekleştirildiğini gördüğümüz bu önemli takviyeyle, vergi konusunda hatırı sayılır bir avantaj potansiyel alıcıları bekliyor olacak.

IMG_20191206_162214-01

Buna paralel olarak Opel’in yeni nesil ailesi olan X‘in üçüncü ve son üyesi olan Grandland X ile tanışmamızın üzerinden yaklaşık bir 2 yıl geçti. PSA grubunun satın almasıyla birlikte bir anlamda 3008‘in kuzeni konumuna gelen Grandland X aynı zamanda Opel’in en büyük SUV modeli olma özelliğin taşıyor.

4,48 metre uzunluk ve 514 litrelik bagaj hacmiyle birlikte gelen araçla ilgili özelliklerinde olan kuzeni 3008’e oranla daha uygun bir yurt içi fiyatına sahip olan Grandland X’in bu anlamda rekabetçi olabileceğini de ön görmek mümkün.

IMG_20191206_162301-01

TASARIM&DONANIM
Opel’in yeni ailesi X‘in son ve en büyük üyesi nihayet karşımızda. Mokka X ve Crossland X‘in ardından aileye katılan Grandland X ile birlikte Opel, üç farklı kategoride bu aileyi kullanıcılarla buluşturmuş oldu.

X ailesinin son üyesi olmasının yanı sıra PSA grubunun satın almasıyla birlikte Insignia‘nın ardından piyasaya çıkan ikinci Opel modeli olan Grandland X tasarım hatlarıyla beklenildiği üzere Mokka X ile büyük oranda benzerlikler içeriyor. Dış tasarımda arka bölümüyle aileden karakteristik olarak ayrılan araç sahip olduğu donanımlarla da bizce oldukça iddialı.

Öncelikle Grandland X’in tasarımsal ve donanımsal detaylarından önce ebatlarına ve bagaj hacmine göz atalım deriz. Toplamda 4.477 milimetre uzunluğa, 1.844 milimetre genişliğe, 1.636 milimetre yüksekliğe ve 2.675 milimetre aks mesafesine sahip olan araç bu değerleriyle X ailesinden uzunluk anlamında yaklaşık 200 milimetre daha ileride. Normal şartlarda 514 litrelik bagaj hacmi sunan Grandland X’de koltukları pasif hale getirildiğinde bu değer 1.652 litreye kadar ulaşabiliyor.

IMG_20191206_162334-01

Aracın ön tasarımına baktığımızda Opel’in Mokka’da yer verdiği krom detay tasarımının yerine yeni Insignia’da kullandığı çizgiyi kullandığını görmekteyiz. Merkezde Opel logosuyla tamamlanan bu çizgilerle birlikte ailenin diğer üyelerinde gördüğümüz LED gündüz far tasarımı ön kısımda da süre geliyor. Arka taraftaki stoplarda da benzer formda gördüğümüz bu yapıyı oldukça keskin formda tamamlayan bir çizgi ve Grandland X’e özel tasarım tamamlamış.

granlandx-ic-tasarim

Grandland X’in iç dünyasına girdiğimizde Astra’dan başlayan yeni nesil kokpit tasarımının burada da aynen muhafaza edildiğini görüyoruz. Bu anlamda herhangi bir değişim barındırmayan iç tasarımda üç kollu direksin da korunmuş. Bununla birlikte Opel’in Grandland X’te sunduğu elektronik donanım destekleriyse oldukça zengin.

Listeye baktığımızda; Adaptif hız sabitleyici, yaya algılama ve otonom acil frenleme, sürücü yorgunluk uyarısı, 360 derece kamera destekli gelişmiş park asistanı, AGR sertifikalı ergonomik koltuklar, ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, kablosuz şarj, Opel’in otel rezervasyon ve park yeri arama gibi destekleri sunan OnStar sistemi, uzun far asistanı gibi önemli parçalar dikkat çekiyor.

Grandland X’te altı çizilmesi gereken özelliklerden birisi de sürüş modları. Kum, buz ve ıslak zemine göre ayrı dinamikleri sunana Grip kontrol sistemi gaz tepkisi ve Tork iletimi gibi ayarlamaları bu modları referans alarak gerçekleştiriyor.

IMG_20191206_162400-01

MOTOR&PERFORMANS
Test aracımızın kalbinde yer alan dört silindirli bir yapıda olan motor seçeneği meraklılarının önceden hatırlayabileceği üzere 130 beygir güç ve 300 Nm tork gibi hiç de fena sayılmayacak değerler üretebiliyor.

opel-grandland-x-with-new-15-liter-diesel-engine

Burada, maksimum torkun 1.750 devir gibi giriş seviyelerinde verilebiliyor olması da kullanım sırasında farkını hissettirmekte olduğunu da ifade etmek isteriz. 8 ileri otomatik şanzımanla kombin edilebilen test aracımızın motoru NEDC verilerine göre tabloya yansıtılan tüketim değerleri de hiç fena sayılmaz.

Zira program süresince genelde bizimle şehir içinde arkadaşlık eden otomobilin ortalama verileri ise 6.1 seviyelerinde. Bu rakam da gerek aracın ağırlığı gerekse de performansını göz önünde bulunduracak olursak şahane bir rakam olsa gerek.

IMG_20191206_162429-01

GÜVENLİK
Otomobilde sunulan güvenlik ekipmanlarının öne çıkanlarına örnek verecek olursak: ABS, Elektronik Stabilite Programı (ESP), Çekiş Kontrol Sistemi (TCPlus), Yokuşta Kalkış Desteği (HSA), Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD), Virajda Denge Kontrolü (CSC), Motor Tork Kontrolü (DTC), Gelişmiş Savrulma Denge Kontrolü (EUC). Sürücü ve ön yolcu ön, yan ve perde hava yastıkları, Şerit İhlali Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tespit Sistemi.

VİDEO

FİYAT
Opel’in Antara‘nın yerine sınıfa sunduğu ikinci modeli olan Grandland X‘in Türkiye satışları geçtiğimiz aylarda başladı. 1.2 litre benzinli motor, manuel şanzıman ve baz donanım seviyesinde 173 bin TL civarında başlangıç fiyatıyla kullanıcılarla buluşan aracın 1.5 Dizel versiyon maksimum değerleri 274 bin TL civarına kadar yükselebiliyor. Donanım seviyelerine göre; adaptif hız sabitleyici, yaya algılama ve otonom acil frenleme, sürücü yorgunluk uyarısı, 360 derece kamera destekli gelişmiş park asistanı, ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön- arka koltuklar ve kablosuz şarj gibi özelliklere sahip olan Grandland X yeni bir pakete daha kavuşuyor.

IMG_20191206_162943-01

YORUM FARKI
2010’dan günümüzde SUV ve Crossover otomobillerin satış rakamları Avrupa genelinde yaklaşık beş katına yükseldi. Şehir trafiğine uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış, B SUV ve crossover modellerine talep ciddi şekilde artıyor.

Havalı, SUV’lerden ilham alan tasarımı, çarpıcı bağlantı özellikleri ve kullanışlı yapısı ile yeni Grandland X, sınıfında Crossland X ve Mokka X’in yanında liderlik için üçünxcü güçlü adayı olacağa benziyor.

Bence Opel’in yeni crossover modeli SUV’lerin sahip olduğu avantajları ve şehir içi kullanılacak bir otomobilden beklentileri bir potada eritiyor. Ayrıca Grandland X, günlük sürüşü daha da konforlu, rahat ve kolay kılan teknolojik yenilikleri bünyesinde barındıran bir SUV…
Özellikle ailelerin kullanım tercihleri arasında yer alabilecek olan Grandland X’in markanın atılımı açısından da çok önem arz ettiğini söylemek isterim. Özellikle Opel markasının PSA grubu bünyesine geçtikten sonraki atılımları da benim açımdan da merak konusu diyebilirim. Bakalım Opel’in marka gücü ile yenilikleri bir araya gelince ortaya nasıl bir sinerji çıkacak. 
Grandland X’i tercih edeceklere şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Artı/Eksi

+ Performans, yakıt ekonomisi, ferah iç mekan.
1.5 litre motorda yer yer ek tork ihtiyacı duyulabilir.

 

 

Hakan ALKAN
Linkedin.com/ Hakan Alkan
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir