Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik: “Opel bir Alman markası olarak yoluna devam edecek.”

By on 06 Nisan 2017

2016 yılında ülkemizin en çok tercih edilen ilk 3 markası arasına girmeyi başaran Opel’in yılsonu hedefinin binek otomobil pazarında yüzde 8’lik pazar payını hedeflediklerini ifade eden Opel Türkiye’nin başarılı Genel Müdürü Özcan Keklik ile PSA Grubunun satın alma sürecinden sonrası merak edilenleri sizler adına otosevdasi.com olarak sorma fırsatı yakaladık. 2020 yılına kadar 29 yeni model ve 17 yeni motor sunacağını ifade eden Özcak Keklik sorularımızı şöyle cevaplandırdı:

– Opel Türkiye olarak 2016 yılını ve 2017 ilk çeyreğini değerlendirir misiniz?

2016’nın Opel Markamız için hem ülkemiz hem de Avrupa genelinde olumlu geçtiğini mutlulukla söyleyebilirim. Ülkemizde de dahil olmak üzere 12 Avrupa ülkesinde satışlarımızı ve pazar payımızı artırmayı başardık. Avrupa genelinde 1 milyon satış rakamına, geçen seneye kıyasla bir ay önce, Kasım başında erişmeyi başardık.

Ülkemiz binek otomobil toplam pazarı ise 2016’da bir önceki yıla göre göre yaklaşık yüzde 4 arttı. Biz Opel markamızla aynı periyotta satışlarımızı geçen yıla göre yüzde 18 artırarak, 55 bin 471 adet ile ülkemizin en çok tercih edilen ilk üç markası içinde yer almayı başardık. Avrupa genelindeki durumuma baktığımızda da Opel markamızın en çok satan markalardan biri olduğunu görüyoruz. Diğer bir deyişle satış, pazar payı ve karlılık bağlamında elde edilen başarılar hem Avrupa hem de ülkemiz pazarı için geçerli.

Ülkemizde 2017’nin ilk üç ayına baktığımızda ise binek otomobil pazarının geçen seneyle kıyaslandığında yüzde 9 oranında daraldığını görüyoruz. Bu, özellikle ÖTV ve döviz kurlarındaki artıştan kaynaklanan, öngördüğümüz bir daralma. İlk çeyreğini geride bıraktığımız bu zorlu senede yılın ikinci yarısında ülkemiz pazarına sunacağımız yeni modellerimiz ile rekabet gücümüzü artırmayı hedefliyor ve yılsonunda binek otomobil pazarında yüzde 8’lik pazar payını hedefliyoruz.

Özcan Keklik Opel Insignia Oto Sevdasi

– Opel markasının Türk pazarına bakış açısı hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye tartışmasız Avrupa’nın önemli pazarlarından birisi. Biz de Opel Türkiye olarak pazarın dinamiklerini ve beklentilerini yakından takip ediyoruz. Ülkemiz Otomotiv Sektörünün yaklaşık yarım asırlık bir geçmişi var. Yarım asırlık geçmişi arkamızda bıraktığımızda karşımıza çıkan tablo yılda 1.5 milyon adet seviyelerinde üretim, 1 milyon adet seviyelerinde ihracat ve 1 milyon adet dolaylarında bir iç pazar. Sektörümüzde bu seviyelere kolay kolay gelinmedi. Bunun sonucu olarak tüm üreticiler planlamalarını yaparken Türkiye pazarını dikkate almak durumunda.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ve Peugeot’un Opel’i satın alması ile sonuçlanan süreci Opel markasının faaliyetlerini nasıl etkiler?

Açıklamanın yapıldığı 6 Mart günü, markamız için yeni bir dönemin başlangıcıydı. Bu anlaşma bize gerçek bir Avrupa lideri yaratmak için fırsat sunacak. Büyümeden faydalanacağımız kadar, ortak otomobil geliştirme fırsatlarından ve iki şirketin kalifiye, yüksek motivasyonlu ekiplerinden de yararlanacağız.

PSA grubu ile birlikte, pazar payımız yaklaşık yüzde 17’ye ulaşacak ve Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi konumuna geleceğiz. Böylece, sürekli değişim gösteren rekabetçi pazarda daha da başarılı olmak için ihtiyacımız olan güce sahip olacağız.

Bu noktada altını özellikle çizmek istediğim husus ise markamızın kimliğinin kesinlikle korunacak olması. Opel bir Alman markası olarak yoluna devam edecek. 2012’den günümüze PSA ile hâlihazırda başarılı bir işbirliğimiz mevcut. Bu gelecek için güçlü bir gösterge. Crossland X ve Grandland X, PSA ile başarılı işbirliğimizin meyveleri. Bu modeller PSA’daki çalışma arkadaşlarımızla birlikte ne kadar uyumlu çalıştığımızın ve Opel markamızın değerlerine sadık, heyecan verici yeni otomobiller yaratacağımızın bir göstergesi.
Opel Türkiye Gn Md. Özcan Keklik-Görsel1

“29 YENİ MODEL, 17 YENİ MOTOR SEÇENEĞİ SUNACAĞIZ”
– 2017 yılı itibariyle yeni gelecek modellerden bahseder misiniz?

Bildiğiniz gibi 2020 yılına kadar 29 yeni model ve 17 yeni motor sunacağımız büyük ürün atılımımız kapsamında 2017 yılında da müşterilerimizi yeni modellerimizle tanıştıracağız. Bu modellerin başında D segmentine önemli rekabet getirecek ve Türk otomobil severlere ilk kez İstanbul Motorshow’da buluşturacağımız yeni Insignia Grand Sport ve Insignia Sports Tourer modellerimiz bulunuyor. Yeni amiral gemimiz, Avrupa genelinde 930 bin satış rakamına ulaşan ve 2009 Avrupa’da yılın otomobili seçilen birinci nesil Insignia’dan tamamen farklı bir tasarıma sahip ve sürüşü daha güvenli, daha rahat ve daha konforlu kılan birçok üstün teknolojiyi de içerisinde barındırıyor.

Kullanılan hafif materyaller ve geliştirilmiş mühendislik çözümleri sayesinde yeni Insignia 175 kg’a kadar hafifledi. Bu, sürüşte çeviklik ve hassasiyete doğrudan etki ediyor. Tork vektörleme yeteneğine sahip dört çeker sistemi gibi yüksek teknoloji özelliklerini bünyesinde barındıran Yeni Insignia Grand Sport, yeni sekiz ileri otomatik vitesi ile sürücüsünün bu özellikten en üst seviyede faydalanmasını sağlıyor. Insignia Grand Sport ve Sports Tourer’a yılın son çeyreğinde Insignia Country Tourer da katılacak.

Yeni Insignia Grand Sport ülkemizde Haziran sonundan itibaren 1.5 165 hp benzinli, 1.6 136 hp ve 2.0 210 hp dizel motor seçenekleri ile pazara sunacağız. Yeni 1.5 benzinli otomatik motor seçeneği dizel severlerin aklını çelecek. Insignia Grand Sport’u perakende satışta Enjoy ve Excellence olmak üzere iki donanım paketi ile sunacağız ve 2017’de 5 bin 500 adetlik satış rakamına ulaşmayı hedefliyoruz.

Yeni Insignia’nın yanı sıra ilk defa Mokka X ile anmaya başladığımız “X” takısına sahip olacak B ve C crossover modellerimiz Crossland X ve Grandland X olacak. “X” geleneksel gövde tasarımlarına göre daha cesur, daha maceracı ve dayanıklı bir karakteri vurguluyor. Opel Markamızın yeni nesil segment kimliği olan X, klasik gövde tipi ile sportif, havalı, son moda SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki geçişi simgeliyor. Tamamen yeni iki yeni modelimiz ile büyüyen crossover pazarında müşterilerimize çarpıcı alternatifler sunacağız.
“BAŞARIYA ÇOK ÇALIŞMAKLA ULAŞILIR”
– Opel Türkiye Genel Müdürü olarak bir çalışma gününüzü bize özetler misiniz?

Güne saat 6:30’da başlamak okul çağlarından beri bir rutin olmuştur benim için; ilk olarak kahvaltı sırasında günün haberlerine göz atıyor ve hazırlıklarımı tamamladıktan sonra ofisime giderken yolda geçen süre içinde günün akışına, ajandamdaki öncelikli işlere ve bunlarla ilgili hazırlıklarımı tamamlıyorum. Ofise girdikten sonra işin doğal akışı gereği rutin değerlendirme görüşme ve toplantıları ile dolu dolu geçen bir iş akışı söz konusu.

İş günümün son saatinde genellikle ajandamı kontrol ederek ertesi günün ajandasını bir kez gözden geçirir ve buna göre akşam ve ertesi gün planlaması yapmaya özen gösteririm.

Ofisimden ayrıldıktan sonra eve dönüş sürecinde gün içinde cevaplayamadığım ve bekleyebilecek konulara yönelik telefonlara geri dönmeye çalışırım.

Seyahatler ve iş dışındaki zamanı Ailemle geçirmeyi tercih ederim, özellikle kahvaltıda ve akşam yemeklerinde eşim be çocuklarımla birlikte olmaya özen gösteririz.
– Sizce başarıya giden yolda neler yapılmalı?

Bu sorunuza çok kısa şekilde cevap vermek istiyorum. Başarı sadece istemekle elde edilmiyor. Bu yolda ısrarcı, istikrarlı ve disiplinli olmak gerekiyor. Çok çalışmak bu konuda anahtar.

– Hobileriniz ve fobilerinizden bahseder misiniz?

Yelken yapmayı ve motosiklete binmeyi severim, ayrıca fırsat buldukça eşimle beraber, Alman pointer cinsi köpeğimiz Laila ile doğa içinde yürüyüş yaparız.

– Eklemek istedikleriniz?

Türkiye’ye geldiğimiz 1990 yılından itibaren Türk otomobil severleri birçok ilkle tanıştıran Opel markamızla farklı model ve motor seçenekleri, satış sonrası faaliyetleri ve müşteri odaklı yaklaşımlarımızla, müşteri hizmetlerinde mükemmellik prensibi ile Opel ailesi olarak Türk Otomotiv sektörünün gelişiminde önemli rol üstlendik ve bundan sonra da üstlenmeye devam edeceğiz.

• İlk ABS’li otomobil,
• İlk Airbag’li otomobil – bütün binek otomobillerini sürücü ve ön-koltuk yolcusu için tam boy hava yastıkları ile donatan ilk Alman otomotiv şirketi Opel’dir,
• İlk Hidrolik Direksiyonlu otomobil,
• İlk Katalitik Konvertör -Opel, tüm modellerinde katalitik konvertörleri standart donanıma dahil eden ilk Avrupalı imalatçıdır,
• Plastikler için Geri-Dönüşüm Zinciri gerçekleştiren ilk otomobil üreticisidir

Opel markası, Türkiye pazarına girdiği günden bu yana, otomobil kullanıcılarının ilk tercihleri arasında olmayı basardı.

Müşteri hizmetlerinde mükemmellik Türkiye pazarına girdiğimiz 20 yıldır, tüm Opel ekibi için, her zaman, öncelikli hedeflerden biri oldu. “Müşterisini En Çok Sahiplenen Otomobil Şirketi Olma Kararlılığı” faaliyete geçtiğimiz ilk günkü heyecanımızla devam ediyor ve bundan sonra da devam edecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir