mouse ile üzerine gelince

O Hep Popüler: Honda Civic Sedan

By on 06 Ekim 2020
IMG_20200930_153049-01

Bu haftaki test merkezi konuğumuz 10’uncu nesil Honda Civic’in yenilenen versiyonu Honda ailesinin yıllardır ülkemizde de en ilgi gören modeli olan Civic Executive+ modeli olacak.

C sedan segmentinin en sevilen otomobillerinden biri olan Honda Civic geçtiğimiz aylarda yenilendi. Bizce bu yenilikte tasarımda göze çarpan bir değişiklik olmasa da, sürüş konforu ve güvenlik anlamında büyük bir farkla gelmiş diyebiliriz.“ İçinde fazlası var” sloganıyla yeni teknolojisine vurgu yapan Yeni Civic Sedan yarı otonom sürüş özelliklerine sahip olduğunu da ifade etmeden yazımıza başlamayalım.

TASARIM&DONANIM
Markanın makyaj niteliğindeki ufak değişimleriyle güncellediği Civic, ülkemizin en çok satan modellerinden olma iddiasını yeni model yılıyla da devam ettirecek gibi gözüküyor. Aracın tasarım noktasında tampon başta olmak üzere gövde üzerinden yapılan dokunuşlarla zenginleştirilen otomobil için önceki versiyonda opsiyonel olarak sunulan bazı donanımların artık standart haline getirilmiş olması da yine kullanıcıların dikkatini çekecek noktalar arasında yer alıyor.

Yeni-Honda-Civic-644x382

Burada ön tampon ve sis farlarının çevresinde hissettiğimiz sezgisel değişimler, yine gövdenin önemli parçalarından olan hava kanallarındaki diğer noktalarla desteklenmiş. Standart haline getirilen ve deneyime en büyük etkiyi verecek olansa full-LED ışıklandırma grubu olmuş. Bu bölümle birlikte Civic’in far grubu tasarımında yine tasarımsal değişim gözler önüne serilmiş.

Honda-Civic-Sedan-1.5-Turbo-CVT-testi-otogundem-5

Özellikle iki önceki neslinde tasarım anlamında kompakt sedan sınıfına renk katan Honda Civic, güncel modelde de benzer bir yenilikçi portre çiziyor. 4648 mm uzunluğundaki otomobilin arka bölümü çok özgün. Alçak ve eğimli tavanın bagaj kapağıyla bütünleşmesi Civic Sedan’a liftback silueti kazandırılmış.

yeni-honda-civic-sedan-10-IcXO

Arka koltuklarda oturanlar için diz mesafesinde cömert davranan otomobilin arka baş mesafesi de sınıf standartlarını karşılayacak kadar geniş. Bir önceki nesille karşılaştırıldığında 20 mm alçalan sürüş pozisyonu iniş-binişlerde biraz atletik olmayı gerektirirken insan kendisini spor bir otomobildeymiş gibi de hissedebiliyor. İşçilik anlamında rahatsız edici bir kusuru olmayan Civic Sedan’ın kokpitinde sert plastiğe bolca yer verilmiş. Bu konuda daha iyi hissettiren rakipler var.

Modern ve yenilikçi mühendislik çözümlerini bünyesinde barındıran yeni Civic Sedan hafif yapı, rijit gövde, düşük ağırlık merkezi ve son derece gelişmiş bir süspansiyon sistemi ile oldukça keyifli ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sunuyor. Yalın iç mekân, yeni teknolojiler ve kaliteli malzemelerle dikkat çekiyor. Alçak oturma pozisyonu sürücüye daha sportif bir his sağlıyor. Araçta bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect, Apple CarPlay ve Android Auto desteği bulunuyor.

xyeni-honda-civic-sedan-12-KL0V.jpg.pagespeed.ic.1Z8gh0p6Xr

GÜVENLİK
Bu kadar sporcu bir otomobilin güvenlik ekipmanları da kendine özgü olmalı. Civic’de bunun bilincinde bir otomobil olarak kullanıcısına birbirinden farklı güvenli sürüşlerini destekleyici özellikler sunmuş.
Öncelikle Civic sürücü, ön yolcu, yan ve perde hava yastıkları, ABS fren sistemi, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) ve Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA) gibi güvenlik özellikleri standart olarak sunulmakta. Panik fren anında fren gücünü artıran Acil Durum Fren Desteği (BA) gibi akıllı ekipmanlara da yer verilmiş!

2020-Honda-Civic-703x280

MOTOR&PERFORMANS
Aracımızın kalbinde yer alan 1.6 litrelik benzinli SOHC i-VTEC, 4 silindiri motoru maksimum 6500 devirde 125 beygirlik güç üretip bunu 4300 devirde 152 Nm tork gücüyle desteklemiş. Honda’nın 1.5 litrelik benzinli turbo motoru ile kıyasladığımızda bu motorun hem beygir gücünün hem de tork değerinin düşük olduğunu da ifade etmek isteriz. (Zira 1.5 litrelik motorun beygiri 182, torku ise 220 Nm’dir.) Hal böyle olunca araç özellikle performans bakımından biraz yetersiz kaldı diyebiliriz. Gelelim yakıt tüketimine. Şehir içinde test ettiğimiz Honda’nın sakin kullandığımızda bize 6.3 litre sunduğunu ifade etmek isteriz. Bu bizce benzinli bir otomobil açısından ve de şehir içi trafiği de göz önüne alacak olursak çok yeterli bir rakam.

FİYAT
Test aracımız olan Honda Civic 1.6 Executive+’ın anahtar teslim satış fiyatı 220 bin TL civarında. Aracın 1.5 litrelik versiyonu fiyatı ise 301 bin TL’ye kadar çıkmakta…

964d75cfef7000f99b5df1a0979ca303a586e0f3

YORUM FARKI
Japon markası olan Honda Civic, gerek geçmişten günümüze gelişerek geldiği sportif duruş geleneği gerekse de sağlamlığı ile fanatiklerinin her zaman gönlünde taht kuran bir otomobil…

Bu kadar iddialı bir giriş yaptım zira elimize her aybaşı gelen 2. El satış raporlarında baktığımda Civic markasının ülkemiz tüketicisi tarafından hep üstlerde olduğunu gözlemledim. Bu ilgiye kayıtsız kalmayan Japon mühendisler de birbiri ardına keskin bakışlı Civic’leri Türk ve dünya tüketicisinin beğenisine başarıyla sundu.

Bizim insanımız sizlerin de iyi bildiği üzere halk tabiriyle doğuştan façalı otomobillere olan ilgisi hep tavan yapmıştır. Honda’da bunu çok iyi bilen bir üretici olarak geçmişten beri hep ilgi çekici tasarımlara ve de faça diye tabir edilen modellere imza atmıştır.

Ben oldum olası spor otomobillere ve de doğuştan fiyakalı (yani halk tabiriyle façalı) makinalara hayranlık beslemişimdir. Bunu kim beslemez ki? 🙂

Civic’in genleri bundan 54 yıl öncesine dayandığını biliyor muydunuz?
Günümüz de modifiye tutkunlarının tutkusu olan Honda 1963’de ilk spor otomobili S500‘ü ve küçük pikap T360′ı üretmiş. Buna paralel olarak Honda’nın ilk ürettiği 1972 model Civic ise 2 milyonun üzerinde üretimi gerçekleşmiş. Bu kadar tarihi bilginin ışığında yenilenen tasarımıyla Civic’in alt yapısının ne kadar sağlam olduğunu da biraz olsun anlatabilmişimdir diye düşünüyorum.

Bizimde test süremiz boyunca adrenalini yakından yaşadığım bu otomobili kullanırken ki sürüş deneyimim diğer otomobillerin yanında bir adım öteye gittiğini belirtmek isterim. Genç kardeşlerimizin tercihleri arasında hep ilk sıralarda olduğu ve de fiyat anlamında da ulaşılabilir aralıklarda olan Civic ailesinin Executive+ üyesini eminim sizde kullandıktan sonra çok beğeneceksiniz.

Şimdiden bu keyifli sporcuyu tercih edeceklere keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın sağlıcakla…

Artı/Eksi
+ Konfor, Sessiz motor, Yol tutuş.
Ani hızlanmanın yetersiz oluşu… (Bunun en önemli sebebi beygirin yeterli olup Tork gücünün ise yetersizliği denilebilir.)

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir