mouse ile üzerine gelince

O Bizden Biri: Renault Megane Sedan

By on 15 Mart 2020
IMG_20200315_171945-01

Renault markasının belki de en efsane modelleri arasında tartışmasız liderlerinden biri konumunda olan Megane, gerek aileler için işlevsel genişliği, gerekse de ekonomik motoruyla 2020 Megane fanatiklerinin kalbinde bir kez daha taht kurmuş modeli…

Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk üç otomobili arasında yer alan ve ülkemizde üretilen Renault Megane Sedan, bir süredir beklenen bir gelişme ile karşımızda. Buna paralel olarak 2019 yılı sonlarında lanse edilen Renault Megane Sedan, ürün gamına eklediği yeni nesil turbo benzinli ve dizel motorlar ile sürüş keyfini bir üst seviyeye taşıyor. 1.3 TCe 140 beygir benzinli ve 1.5 Blue dCi 115 beygir dizel motorlar, çevreci özelliklerinin yanı sıra yüksek performansları ve düşük yakıt tüketimleri ile dikkat çekiyor.

IMG_20200315_172041

TASARIM&DONANIM
Fransız üretici, kullanıcı deneyiminde fark yaratacak noktalara dokunmayı da ihmal etmemiş. LED far grubu ve animasyonlarıyla birlikte gövde çizgileri üzerinde yapılan dokunuşlar dış bölümü hissedilir şekilde daha modern bir noktaya taşımış durumda. İşin içerisine eklenen yeni renk seçenekleri ve diğer donanımları da üst üste koyduğumuzda, bunun Megane için nitelikli bir makyaj operasyonu olduğunu söyleyebiliriz.

meganeh-2-1

Dilerseniz ilk olarak otomobilin tüm versiyonlarına etki eden ortak noktalardan başlayalım. Renault kokpit bölümünde yaptığı değişiklikle sürücü ve multimedya ekranlarda güncellemeye gidiyor. Sürücü ekranında 10,2 inç, multimedya ekranda ise 9,3 inç olarak belirlenen erkan büyüklükleri, yazılımsal olarak yapılan geliştirmelerle destekleniyor.

IMG_20200315_172000

Meganı 2. seviye otonom sürüş teknolojisiyle donatan marka, 2020 model yılıyla birlikte şehir içi ve şehir dışı sürüşlerinde daha konforlu ve güvenli bir otomobil vadediyor. Buradaki listede; dur-kalk özellikli adaptif hız sabitleyici, otonom acil frenleme, kör nokta uyarı, şerif takip ve şeritten ayrılma uyarısıyla birlikte sürücü yorgunluk algılama gibi parçalar ön plana çıkıyor.

renault-megane-sedan-lff-ph1-design-015.jpg.ximg.l_8_m.smart

Aracın ön tasarımına göz attığımızda, makyajsız kasaya göre en dikkat çeken detay şüphesiz tampon. Alt kısımlarda yer alan ve biraz geride duran dikine çizgiler artık tamponun önü ile aynı hizada yer alıyor. Sis farlarının yer aldığı bölgedeki üçlü siyah pençe gibi detay ise oldukça baskın olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca panjura da el atılmış ve üstte yer alan uzun krom çizginin altında yer alan diğer çizgiler kesikli bir hal almış. Farların iç tasarımları da belirgin bir şekilde yeniden tasarlanmış.

renault-megane-sedan-lff-ph1-features-comfort-001.jpg.ximg.l_8_m.smart

Aracın arka tasarımında ise; yine tampondaki fark dikkat çekiyor. Altta yer alan siyah difüzör benzeri yapı daha önceden düz bir görünüme sahipken, artık ızgara şekline sahip. Ayrıca önde aydınlatma grubunuda gerçekleşen iç tasarım değişiminin benzeri arkada stop grubunda da gerçekleşmiş.
Megane ailesindeki önemli yeniliklerden birisi de GT Line donanımının yerini alacağı açıklanan R.S. Line. Gövde ve kokpitte daha sportif tasarım dinamiklerini beraberinde getirecek olan bu paketin bir üstünde ise rozetin bizzat sahibi olan R.S. karşımıza çıkıyor.

IMG_20200315_172013

MOTOR&PERFORMANS
Test aracımızın kalbinde yer alan 1.5 litrelik turbo-dizel motoru 115 beygirlik güç üretiyor. 7 ileri EDC (çift kavrama otomatik) şanzımana sahip olan otomobilin yakıt tüketim değerine ise de baktığımızda ortalama 6.3 litreler seviyesinde… Çok uygun sayılabilecek bu yakıt tüketimi değerinin şehir içi trafikte ve sakin kullanımlarda elde ettiğimizi de belirtmek isteriz. Bu rakamın şehirlerarası seyahatlerde daha da düşeceğini gözlemledik.

renault-megane-sedan-lff-ph1-design-012.jpg.ximg.l_8_m.smart

GÜVENLİK
Araçta güvenlik konusunda teknolojinin nimetlerinden faydalanılmış. Megane Sedan’ı kullanmaya başladığınız andan itibaren önden-arkadan, sağdan-soldan sensörlerle donatılmış olduğunuzu anında anlıyorsunuz. Araç, seyir halinde veya park ederken çok fazla yaklaştığınızda sizi sesli sinyallerle uyarıyor.

Aracın güvenlik konusunda ençok dikkat çeken unsurlarının başında şerit takip sistemi ve Head-up display geliyor. Sinyal vermeden beklenmedik biçimde şerit değiştirdiğinizde ön panel ve Head-up display’de uyarı çıkıyor. Adaptif Cruise Control Sistemi sayesinde ise öndeki araçla takip mesafesini düzenlemek ve hız sınırlamalarına uymak için hızı otomatik biçimde ayarlamak mümkün. Aktif Acil Fren Destek Sistemi ise acil bir durumda frenleme yapmak gerektiğinde devreye giriyor ve durma mesafesini azaltmak amacıyla ABS/ESC sistemini tamamlıyor.

Diğer taraftan, Eller Serbest Park Sistemi ile uygun boşluğu ölçerek yapılacak manevrayı tanımlayan araç, park etmekte sorun yaşayanlara yardımcı oluyor.

MEDIA SELECTION - E3 VERSION - 18-INCH GRAND TOUR WHEEL RIMS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunun dışında araçta standart gelen veya çeşitli donanım seviyelerine göre sunulan güvenlik unsurları şunlar;
Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Denge Programı (ESC), Elektronik Patinaj Önleme Sistemi, Acil Fren Destek Sistemi (AFU), Sürücü ve yolcu hava yastıkları, Yan hava yastıkları, Perde hava yastıkları, Çocuk koltuğu sabitleyici (ISOFIX), Hız ayar ve sınırlayıcı (Cruise Control), Adaptif Cruise Control, Yokuşta kalkış destek sistemi (Hill Holder), Arka park sensörü Görüş Paketi, Geri görüş kamerası, Yorgunluk tespit sistemi, Eller serbest park sistemi, Güvenli mesafe uyarı sistemi, Ön sis farları, 6 LED Gündüz Farları, Pure Vision Full LED ön farlar, Otomatik Uzun/Kısa Farlar, Aktif Acil Fren Destek Sistemi, 360 park destek sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Şerit Takip Sistemi.

VİDEO

FİYAT
Test otomobilimiz olan Icon 1.5 Blue dCi EDC 115 bg’in anahtar teslim satış fiyatı 231.900 TL’dir. Aracın benzinli giriş versiyonu fiyatı ise 153 bin TL’den başladığını da ifade etmek isteriz.

IMG_20200311_171435-01

YORUM FARKI
Türkiye’de üretilen ve dünyaya ihraç edilen yeni Megane Sedan, Fluence’den aldığı bayrağı bir adım ileriye taşıyacak özellikler taşıyor.

Bu segmentte uzun yıllardır Fluence ile önemli başarılar elde eden ve ciddi satış adetlerine ulaşan Renault, Megane Sedan’a yeniden hayat verdi. Yeni Megane Sedan, Fluence modelinin yerini aldı.

Geçtiğimiz günlerde test etme fırsatı bulduğum yeni Megane Sedan, ilk bakışta Renault’un değişen tasarım anlayışını gösteriyor. Bilindiği üzere, Renault tasarım dilini değiştirdi. Şirket, yeni modellerinde dinamik tasarımla farklı bir anlayışla araçlarını dizayn etmeye başladı. Renault’un ilk kez Clio ile emareleri görülen ve Talisman ile tam olarak kendisini gösteren, Megane HB ile devam eden yeni tasarım anlayışı, yeni Megane Sedan’da da net olarak kendisini gösteriyor.

Otomobilin tasarım olarak albenisinin yüksek olduğunu söylemek lazım. Talisman’ın tasarımından izler taşıyan yeni Megane Sedan, bu benzerlik sayesinde bir üst sınıf imajı veriyor.

İlk bakışta geniş ve kaslı yapısıyla ve büyük Renault logosuyla dikkat çeken otomobil, Espace ve Talisman modellerinin de geliştirildiği CMF C/D platformunda hayat bulmuş. Ön kısımda büyük farlar dikkat çekerken arkada bagaj kapağına uzanan stoplar görünürlülüğü artırıp sportif tasarıma hizmet ediyor. Ayrıca büyük çamurluklar araca sportif katkı sağlamış. Buna ek olarak yeni Megane Sedan’da kromla vurgulanan hatlar sağlam ve dinamik hissiyatını artırmış.

Aracın dışında dikkat çeken ve tasarımda önemli bir yer tutan bir diğer nokta ise farlar. Önden bakıldığında krom ızgaranın her iki yanında yer alan Pure Vision Full LED ön farlar, 3D Edge Dizayn C şeklinde LED gündüz sürüş farları ile daha da dikkat çekici hale geliyor.

Sonuç olarak, yerli üretim bir otomobil olan yeni Megane Sedan; Yeni tasarımı, teknolojisi, boyutları, yakıt tüketimi, motor seçenekleri, otomatik – manuel vites seçenekleri ve iddialı fiyat skalası ile yerini aldığı Fluence gibi segmentinde sürükleyici bir araç olmakta zorluk yaşamamaya devam edecektir.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi
+ Tasarım, Geniş iç mekan, Performans.
Bazen vites geçişlerinde yaşanan sıkıntı.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir