NISSAN’IN YENİ CESUR DÜNYASI CENEVRE’DE GÖRÜCÜYE ÇIKTI!

By on 06 Mart 2012

Nissan’ın Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki (8-18 Mart) standında dört adet geleceğe yönelik konsept sahne alacak.

Şirketin 2011 yılında rekor bir satış başarısı elde etmesine yardımcı olan Nissan’ın farklı araçlardan oluşan serisinin gücünü ve derinliğini gösteren diğer yenilikçi modellere katılacaklar.

Yeni konseptler arasında, 2013 yılında Avrupa’da üretime başlayacak olan yeni üretim modelinden esinlenen bir tasarım seti olan INVITATION’ın dünya prömiyeri yer alacak.

İkinci dünya prömiyeri ise Nissan’ın yeni nesil crossover modelleri arasında yer alan yedi koltuklu bir elektrikli/benzinli hibrit crossover olan çarpıcı Hi-Cross Konsept.

Dörtlüyü, yüzde 100 elektrikli e-NV200 Koncept ve spor Juke Nismo Koncept tamamlıyor.

Kendinden emin ve enerjik bir tasarım olan INVITATION, kompakt bir tasarım içerisinde modern ve geniş bir iç alan sunuyor. Düşük ağırlıklı yapı ve gelişmiş motor tasarımı açısından en yeni Nissan düşüncesini sergileyen bu göz alıcı yeni konsept, şirketin ünlü ödün vermeme yaklaşımı ile birlikte olağanüstü yakıt ekonomisi ve düşük emisyonla birlikte güçlü bir dinamik sağlamak üzere tasarlandı.

Ayrıca, aracın kolaylıkla park edilebilmesi için bir helikopter görüşü sağlayan ünlü Around View Monitor ( Çevre Görüş Sistemi ) (AVM) ve sürücüyü potansiyel tehlikelere karşı uyarmak üzere kameralar ve yaklaşma sensörleri kullanan Nissan Safety Shield ( Nissan Güvenlik Kalkanı )sistemi başta olmak üzere, kendi sınıfındaki bir araç için son derece ileri bir teknoloji içermektedir.

Hi-Cross Concept, kompakt, ancak yedi yolculuk üç sıra koltuğu ile şaşırtıcı derecede geniş bir crossover. 2.5 litre bir motordan beklenen gücü çok daha küçük bir motordan beklenen ekonomi ve emisyon seviyesi ile birlikte sunmak üzere bir elektrikli motora sahip 2.0 litre doğrudan enjeksiyonlu benzinli motorla bağlantılı yeni bir hibrit güç aktarımına sahiptir.

Tasarımı, yeni öğelerle Nissan’ın mevcut tasarımını bir araya getirmektedir ve 21 inç alaşımlı jantlara sahiptir. Ön kısımda, şık yeni ön farlarla sunulan ayırt edici aydınlatmalarla sarılmış karakteristik V şeklinde radyatör ızgarası bulunmaktadır.

Potansiyel yeni tasarım dili özellikle arabanın kaportasından yan kısımlara ve oradan da D sütuna doğru ilerleyen cesur bir karakter çizgisi ile sergilenmektedir. İç kısımda, yedi koltukluk kokpitte yeni T-kanat şeklindeki gösterge paneli bulunmaktadır.

e-NV200 Concept, Nissan’ın sıfır emisyon liderliğinde bir sonraki adımını sergileyen ve birden fazla ödül kazanmış olan Nissan LEAF’i takip eden yeni %100 elektrikli araçtır. Combi ve Evalia modellerinde de bulunan ve yedi kişiye kadar oturma imkânı sağlayan ekonomik aile ulaşımı sağlayan ünlü NV200’e dayanmaktadır. NV200, kısa bir süre önce yeni nesil New York taksisi olarak seçilmiştir ve kısa bir süre içerisinde New York sokaklarında görülmeye başlanacaktır.

Nissan’ın efsanevi motor sporları bölümünden esinlenen Juke Nismo Concept, Nismo kimliğini taşıyacak olan ilk popüler model. Juke Nismo, Avrupa’da Nissan’ın Sunderland fabrikasında üretilecek ve yıl sonuna doğru Avrupa’da satılmaya başlayacak.

Ayrıntılı teknik özellikler aracın piyasaya çıkmasına yakın sunulacak, ancak Juke Nismo heyecanlı crossover tasarımını bir tanesi iki teker sürüş ve diğeri ise dört teker sürüş ve tork vektörleme olmak üzere teknik olarak ileri seviye iki şasi seçeneği ile sunulacak. Her iki versiyon da revize edilmiş süspansiyon ayarlarına sahip olacak.

Bu arada Nissan Juke Nismo Concept, ilerisi ve daha sonrası için vaat edilen Nismo versiyonları için bir deneme olacak. Nissan, Nismo adının performans ve premium spor Nissan modelleri ile eşanlamlı hale gelmesi amacını taşıyan bir genişleme programı yürütecek.

Nissan serisi

Dört konsept model, tüm otomobil üreticileri içinde en geniş serilerden birisine katılıyor olacak: Pixo’dan Micra gibi küçük ama fonksiyonel şehir otomobillerine, Juke ve Qashqai gibi çok satan crossoverlara, Pathfinder ve Navara gibi sağlam 4×4’lere,  yeşili koruyan doğa dostu  Nissan LEAF EV’ye ve muhteşem GT-R’a kadar.

Nissan’ın sürekli gelişme vaadine sağdık kalan, standda sergilenecek olan otomobillerin büyük bir kısmı 2012 modellerde ufak değişiklikler veya müşteriler için katma değer ve ekstra heyecan sağlayan özel versiyonlarla tanıtılacak.

Bunların arasında revize edilmiş Pixo ve ayrıca Micra, Juke ve Note’nin özel versiyonları yer alırken, en yeni Qashqai ise sadece 119 gr/km CO2 ile düşük emisyonlu 1.6 litre dCi motoru ile piyasada yer alan en gelişmiş doğrudan enjeksiyonlu dizel motorlardan birini sunmaktadır.  Qashqai ayrıca aile otomobili pazarı için lüks otomobil özelliklerini sunan AVM (Around View Monitor) opsiyonuna da sahiptir.

Ancak Nissan ismini taşıyan her araçta ortak olan bir sabit özellik var. İster otomobil ister ticari araç olsun, her Nissan aracı şirketin DNA’sını taşır: İnovasyon ve heyecan.  

Rekor satış

Müşterilerin rağbet gösterdiği bir formül – ekonomik krize rağmen Nissan, 2011 yılında Avrupa’da en iyi yılını yaşadı. Satışlar 2010 yılına oranla yüzde 25 artış gösterirken, şirket yüzde 3.7 ile bugüne kadarki en yüksek pazar payını elde etti.

Satışlar, 2010 yılına oranla her ay daha yüksek gerçekleşti ve şirket listenin tepesinde Rusya, İngiltere ve Fransa olmak üzere önemli pazarlarının büyük bir kısmında önemli bir büyüme yaşadı. Rusya yüzde 75’lik bir artışla 138.827 adet satış yaparken, İngiltere’de 107.053 adet (yüzde 11 daha fazla) ve Fransa’da ise 77.783 adet (yüzde 31 daha fazla) satış bildirildi.

Nissan’ın en çok satan serisi Qashqai oldu. Henüz beş yaşında olmasına rağmen popülaritesi liste başı olmaya devam ediyor ve “yerçekimini yok eden otomobil” unvanını kazandı. 2010 yılında, beş koltuklu versiyonu ve Qashqai+2 olarak yedi koltuklu versiyonu ile crossover segmentini yeniden tanımlayarak Avrupa’da 250.000 adedin üzerinde satış rakamına sahip oldu. Hayata geçirildiğinden beri Avrupa’da bir milyon adedin üzerinde sattı ve Nissan’ın bugüne kadarki en başarılı modellerinden birisi oldu.

 Avrupa Satış ve Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Paul Willcox, “Bu performans, Avrupa için Avrupa’da tasarlanmış, mühendisliği yapılmış ve üretilmiş olan, segmenti yeniden tanımlayan modellerle sağlandı. Nissan, bölgede satılan araçların yaklaşık yüzde 80’ini İngiltere, İspanya ve Rusya’daki fabrikalarda üretiyor. Bu ise ürün hattımızın tarz, kalite, performans ve güvenilirlik açısından Avrupalıların beklentisini karşılamasını sağlamaktadır.”

 “Tüm serinin gücü ve derinliği eklendiğinde, bu dört konsept araç tarafından vaat edilen geleceğin ürünü vizyonu, Nissan’ın bugün sahip oldukları dikkate alınarak güven sağlamaktadır. 2016 yılı itibariyle tüm Avrupa’da en iyi Asya markası olmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir