Nissan, Tesla Model Y‘yi Hedef Aldığı Crossover Elektrikli Otomobilini Tanıttı

By on 15 Temmuz 2020
Nissan-Ariya-02

Saatte 100 kilometre hıza 5 saniyenin altında ulaşabilen model performansıyla dikkat çekiyor. Nissan Ariya’nın iki farklı elektrikli motoru bulunuyor.

Tek motorlu model 215 beygir güç, çift motorlu model ise 389 beygir güç sunuyor. Modeller sürücülerin tek bir pedal kullanarak hızlanmalarını, yavaşlamalarını ve frenlemelerini sağlayan Nissan’ın e-Pedal özelliğiyle geliyor.

Nissan-Ariya-333

Nissan-Ariya-02

Bununla birlikte 63 kWh veya 87 kWh pil seçeneğiyle satın alınabilen otomobilin 87 kWh’lık modeli Autoblog‘un belirttiğine göre menzili daha az. Otomobilin tam dolu pille yaklaşık 480 kilometreye kadar menzil sunduğu ifade ediliyor.

Nissan-Ariya-45

Nissan-Ariya-449

İç mekana bakıldığında ise Nissan Ariya’nın iç mekanı bir araç kabininden daha çok bir salona benziyor. Otomobilde kontrol ses tanıma sistemi sayesinde de yapılabiliyor. Kablosuz güncellemeleri de destekleyen modelde ProPilot 2.0 sürücü özelliği de mevcut.

Nissan-Ariya-233

Akıllı ev teknolojilerine de destek veren Nissan Ariya’da Amazon Alexa, Apple CarPlay ve Android Auto özellikleri de yer alıyor. 2021 yılının ortalarında Japonya’da satışa sunulacağı açıklanan otomobilin 40 bin dolardan başlayan fiyatla satışa sunulacağı dile getiriliyor.

Nissan-Ariya-211

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir