Nıssan, Daralan Pazarın Yükselen Yıldızı Oldu!

By on 21 Ocak 2013

2012 yılında toplam otomotiv pazarında yüzde 10 daralma yaşanırken Nissan, binek otomobildeki pazar payını yüzde 3,4’e yükselterek en çok satan 9’uncu marka oldu. Binek ve hafif ticari araç pazarının toplamında yüzde 2,6’lık bir pazar payı elde eden Nissan Türkiye, 2012 yılında 20 bin 120 adet satış gerçekleştirdi

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2012 yılında gerileme sürecini yaşarken, daralan pazarda Nissan, pazar payını binekte yüzde 3,4’e çıkarttı. Pazarın yüzde 10,9 azalarak 777 bin 761 adet olarak gerçekleştiği 2012 yılında, satışlarını bir önceki yılla aynı seviyelerde gerçekleştiren Nissan toplam pazardaki 20 bin 120 adetlik satışıyla Türk otomotiv sektöründeki yerini sağlamlaştırdı ve iki yıl üstüste 20,000 adetlik satış gerçekleştirmiş oldu.

Ürün gamı ile toplam pazarın yüzde 23’üne hitap eden Nissan, Qashqai ile öncüsü olduğu ve sıra dışı tasarımı ile dikkatleri üzerinde toplayan Juke modeli ile Crossover segmentindeki satışın üçte birini gerçekleştirdi. Müşteri memnuniyeti rekabet basketinde ise 1’inci sırada yer alan Nissan Türkiye, marka değerini de son üç yılda 4,5 katına çıkarttı.

“Türkiye, Nissan’ın Avrupa’da en çok araç sattığı 4’üncü pazar”

Otomotiv sektörü penceresinden 2012 yılının ekonomik gelişmelerini değerlendiren Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, küresel ekonomik krizde dördüncü yılın geride kalmasına rağmen gelişmiş ülkelerin çok büyük ilerlemeler kaydedemediğini belirtti. Sancaktaroğlu, krize ortak akıl ile çare arayan, ancak her biri farklı mali içyapılara ve sistemlere, farklı iç dinamiklere sahip AB ülkeleri başta olmak üzere gelişmiş ekonomiler çözüm yönünde aşama sağlayamadıklarını da sözlerine ekleyerek “Ülkemizde ise bu süreç olabildiğince iyi yönetildi. Türkiye önceki yıllara oranla daha düşük bir büyüme gösterse de, dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme kaydetti ve bunu markamıza da yansıttı. Türkiye’yi Nissan’ın Avrupa’da en çok araç sattığı 4’üncü pazarı yaptı.” dedi.

Nissan olarak 2013 hedeflerini de açıklayan Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu “Bu yıl, ekonomik büyüme için farklı görüşler olsa da, büyümenin yüzde 3 ile yüzde 5 bandında olacağını ve bu ortamda toplam pazarın 750 bin civarında olacağını öngörüyoruz. Nissan olarak biz de, mevcut ürün gamı ile 2012 satış seviyesini korumayı ve 20 bin adet seviyesinde satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi. Sancaktaroğlu diğer hedeflerini ise “Müşteri memnuniyetinde birincilik konumumuzu korumak istiyoruz. Kasım 2012 de devreye soktuğumuz Carbook Kurumsal Kullanılmış Araç operasyonumuzla, yeni araç müşteri memnuniyetindeki performansımızı kullanılmış araçlarda da sağlamayı ve 2013  yılında 4 hizmet noktası daha hizmete açmayı hedefliyoruz.” olarak açıkladı. Sancaktaroğlu, Nissan kullanıcılarına yaşamın her anında ayrıcalıklar sunabilmek üzere NISlife Programı’nı tasarladıklarını ve tüketicilerine Nissan’ın yenilikçiliğini ortaya koymaya devam edeceklerini belirtti.

 

 

 

 

“Başarımızı, perakende pazarından elde ediyoruz.”

Nissan Türkiye Pazarlama Müdürü Mehmet Akın ise 2012 yılında genel pazarı değerlendirdi. Akın, son üç yıllık dönemde, pazardaki daralmanın ilk kez yüzde 10 seviyesinde gerçekleştiğini, özellikle kurdaki dalgalanmaların ve ÖTV artışının pazarı son aylarda olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Pazar dinamiklerine bakıldığında ise binek araç lehine bir değişim olduğunu söyleyen Mehmet Akın, “Nissan Türkiye olarak önümüzdeki dönemde yeni model lansmanları ile birlikte bu durumun devam edeceğini öngörüyoruz. Pazarın bir diğer ilginç dinamiği filo pazarı toplam pazarın yüzde 33’ünü, yani üçte birini oluşturuyor ve sürekli olarak payını artırıyor. Ancak Nissan Türkiye olarak biz, filo pazarında aktif rol almıyoruz. Başarımızı, rekabetin ve pazar koşullarının daha da zorlayıcı olduğu perakende pazarından elde ediyoruz” dedi.

 

2012 yılında uygulamaya alınan model yılı geçişinin 2013 yılına etkilerinin gözlemleneceğini belirten Akın, yılsonu kampanyalarının sonrasında, ÖTV farkının yansıtılacağını öngördükleri fiyatlarla pazarın ilk çeyrekteki seyrini ve bu yılın gidişatına yön vereceğini söyledi.

 

Ürün gamı ile Türkiye’de toplam pazarın (binek ve hafif ticari dâhil) yüzde 23’üne hitap eden Nissan, son 3 yıl içerisinde performansını iki kat arttırarak 2012 yılında toplam pazar payını yüzde 2,6 seviyesine,  binek otomobil pazarındaki payını ise yüzde 3,4’e çıkarttı. Nissan Türkiye’nin 2 yıl üst üste 20 bin adet araç sattığını da belirten Nissan Türkiye Pazarlama Müdürü Mehmet Akın “Sınırlı bir oyun alanı içinde olmamıza rağmen, dar alanda iyi bir oyun sergilediğimizi söyleyebiliriz.  Dolayısı ile biz sürdürülebilir ve güvenli bir büyüme gösterdiğimizin bilincindeyiz. Geçtiğimiz yıl sizlerle paylaştığımız yüzde 3 pazar payı hedefimiz doğrultusundaki, başarımızın farkındayız. Bir diğer hedefimiz ise, yürüyen araç parkını 3 katına çıkarmaktı. 2009 sonundan bugüne dek geçen sürede, araç parkımızı 2,5 katına çıkartmış bulunuyoruz” dedi.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir