Nefes Kesici Spor Sedan: Mazda3

By on 06 Ocak 2016

Son yıllarda tasarım anlamında ortaya çıkardığı yeni modelleriyle bütün dikkatleri üzerine çeken Mazda, KODO-Hareketin Ruhu tasarım temasının kullanıldığı Yeni Mazda3 Spor Sedan modeliyle yollardaki yerini aldı… Mazda Baş Tasarımcısı Kouji Tabata’nın da dediği gibi ‘Geleneksel zanaat becerilerinde olduğu gibi, göze çarpan bir otomobil yapmak beceriye ve hassasiyete dayalıdır.’ Gelin Mazda mühendislerinin inşa ettiği Yeni Mazda3 Sedan’ı daha yakından inceleyelim…

IMG-20160101-WA0007-01_resizedTASARIM

Sportif ve dinamik duruşunun sergilendiği Yeni Mazda3’ün ön görünümünde ince LED ön farlarla kusursuz bir birliktelik yakalayan kanatlı ızgara, bu araç tasarımının en göz alıcı özelliklerinin başında geliyor! KODO tasarım felsefesinin en önemli göstergesi olan ileri atılan hareketli tasarımı Mazda3’de de başarı ile uygulanmış… KODO tasarımı ile birlikte bu aracın dış kısmı, daha ilk bakışta sürücüleri etkileyen bir ritmik hareket duygusu ve enerjik bir gerilim iletiyor. Bir çok dizayn ödülünün de sahibi olan Yeni Mazda3 Sedan, sedan sınıfı için büyük bir ileri adım olarak da görülebilir! Aracın ön tasarımında uygulanan keskin bakış açısı otomobilin arka görünümüne de sirayet ettirilmiş… Köpekbalığı yüzgeci şeklinde tasarlanan anten ve bu tasarımı kusursuz bir şekilde tamamlayan arka rüzgarlık otomobilin sportif duruşunun tamamlayıcısı niteliğinde olsa gerek. Buna paralel olarak yan omuz çizgisinin devamı olarak tasarlanan ince arka stoplar çizgilerle birleştirilerek birbirini mükemmel bir şekilde tamamlamış!

mazda-3-ic3a7KONFOR VE İÇ MEKÂN

Ferah ve geniş bir kullanım alanına sahip olan Mazda3’ün ön tarafında kullanılan kaliteli ve yumuşak malzeme Mazda’nın konfora ne kadar önem verdiğinin bizce en önemli kanıtı… Buna paralel olarak tamamen sürücüye odaklı olarak tasarlanan iç mekan özellikleri de gayet yerinde olmuş. Üç kollu sportif deri direksiyon üzerine konumlandırılmış olan MP3/CD çalar, 9 hoparlörlü Bose® ses sistemi, USB ve AUX bağlantısı yer almış… Hatchback otomobiller arasında iç mekan genişliği bakımından iddialı olan Yeni Mazda3, iç mekanda kullanılan saten krom kaplamalar ile otomobile birinci sınıf bir görünüm kazandırmış! Mazda modelleri içerisinde ilk kez sunulan MZD Connect mobil bağlantı sistemi ile saten krom kasa içindeki geniş 7″ LCD renkli dokunmatik ekran seti gibi özellikler ve ön koltuklar arasında uygun bir yerde konumlanan insan-makine arayüzü (HMI) kumanda birimi, geleneksel multimedya kontrollerinden daha kolay kullanım için tasarlanmış… Otomobilde yer verilen konfor ekipmanları ise şöyle: Çift bölgeli elektronik klima, start stop sistemi, hız sabitleyici, Radyo-CD-MP3 Çalar sistemine yer verilmiş.  Sonuç olarak yeni Mazda3 gerek iç mekan genişliği gerekse de konfor özellikleri bakımından rakiplerinin korkulu rüyası olacağa benziyor!

20160101_134510-01_resizedPERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ

Yeni geliştirilmiş SKYACTIV-G 1,5 litrelik benzinli motorda altı ileri SKYACTIV-DRIVE otomatik şanzımana yer verilmiş… Vites geçiş aralıkları kısa ve bizi rahatsız etmeyen bu başarılı şanzıman aynı zamanda da oldukça ekonomik! Şehir içinde testini gerçekleştirdiğimiz Yeni Mazda3 sakin kullanımda bize ortalama 6.5 litrelik yakıt değerini sundu. Maksimum 6000 devirde 120 beygirlik bir güç elde eden Mazda3, bunu maksimum 4000 devirde 150 Nm’lik tork değeri ile desteklemiş! Aracın testi sırasında özellikle rampalarda ve araç sollamalarında bu yetersiz Tork değerinin etkisini bizde yakından yaşadık… Keşke Mazda mühendisleri bu kadar kusursuz ürettikleri bu otomobilin torkunu da en azından 200 Nm’lerde olarak tasarlasalardı!

20160101_134500-01_resizedGÜVENLİK

2013 yılında girdiği Euro Ncap çarpışma testlerinden beş yıldız almaya hak kazanan Mazda3’de kullanılan standart güvenlik ekipmanları arasında, Elektronik Fren Basıncı Dağıtımı (EBD) ve Acil Fren Desteğine (EBA) sahip Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS), Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC) ve Çekiş Kontrol Sistemi (TCS), Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), ön-perde ve yan hava yastıkları, yokuş kalkış desteği, Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDW), Acil Durum Sinyal Sistemi (ESS), Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi (MRCC) test aracımızda standart olarak yer verilmiş!

FİYAT

Test aracımız olan Yeni Mazda3, Sedan, SKYACTIV-G 1.5 120PS AT, 6 ileri otomatik anahtar teslim satış fiyatı 65.550 TL’den başlıyor. (Test aracımızın ekipman fiyatı)

SONUÇ

KODO tasarım felsefesini yeni nesil otomobillerine mükemmel bir biçimde uyarlayan Mazda, geçtiğimiz yıllarda ülkemizdeki olumsuza dönen imajını yaptığı tasarımsal atılımlarla üst segmentlere taşımasını bilen bir marka olarak alkışı bence hak etti! Otomobillerinde ve SUV segmentinde uyguladığı sporcu ve yırtıcı kimliğini yeni nesil Mazda3 ile sağlamlaştıran firmanın önümüzdeki dönemde ülkemize getireceği yeniliklerin de bir ön gösterimi olsa gerek… Mazda3 Sedan’a değinecek olursak, bence bu otomobil gerek iç mekân genişliği ve konfor özellikleri gerekse de yol tutuşu ve yakıttaki ekonomikliği ile rakipleri baya üzüleceğe benzer! Zorlu bir kulvarda olduğunun bilincinde olan Mazda3, hatchback ve sedan kimliği ile sektörde tasarım geleneğinin nerelere kadar uzandığının bize en önemli ispatı olsa gerek diye düşünüyorum. Mazda Türkiye pazarına sunduğu yeni nesil modelleri ile bence otomobil pazarına hem renk getirecek hem de pazarın satış hareketliliğine katkıda bulunacaktır! 1.5 litrelik motoruna uygulanan beygir bence yeterli ancak tork değeri bana göre çok düşük… Mazda mühendisleri bunun da üstesinden geldiklerinde ortaya kusursuz bir otomobil çıkacaktır. Bizim gibi otomobil üzerine testler yapan basının dediklerine kulak veren firmaların bugün hangi aşamalara geldikleri de ortada! Şimdiden bu keyifli otomobili tercih edecek kullanıcılara aileleri ile birlikte kazasız bol keyifli sürüşler dilerim… Kalın sağlıcakla…

 

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI

HAKAN ALKAN

twitter.com/alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir