Motosiklet Satışları Düşüşte

By on 02 Ocak 2017

MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) Başkanı Nihat Çadırcı 2016 yılının ilk on ayında trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısının TUİK verilerine göre geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14,5 azalarak 126.192 âdete gerilediğini belirtti. Geçen yılın ilk on ayında 147.473 adet araç tescili yapıldığını hatırlatan Çadırcı 2016 hedefinin ortalama 140 bin adet olacağını vurguladı.

Çadırcı şöyle devam etti:
“ Geçtiğimiz yıl bu 165 bin adetlerdeydi. 2015 toplam pazarın cirosu yaklaşık 1.2 milyar TL olurken 2016 yılı ilk 10 ay cirosu ise yaklaşık 1.3 milyar TL olarak gerçekleşti. Motosiklet kültürünün gelişmesinde genç nüfusumuzun yoğunluğu düşünülerek gençlerimize motor sporları aktiviteleri için onlara güvenli ortam ve imkânlar tanınması motosiklet kullanımının özendirilmesine katkı sağlayacaktır. Motor sporlarının desteklenmesi bu açıdan önemlidir, pistler yapmak, yarışlar düzenlemek, eğitimler vermek bu konuya destek olacaktır.”

ZORUNLU SİGORTALAR ZORLUYOR

Motosiklet kullanım maliyetiNİN düşürülmesi gerektiğini söyleyen Çadırcı ,” Zorunlu Trafik Sigorta ücretleri çok zamlandı, uygun maliyetlere çekilmesi gerekiyor. Fiyatlar 3 500 liraya kadar çıkabiliyor. Bu konu tüm motorlu taşıtların bir sorunu olduğu söylense de asıl sorun diğer taşıt sigorta bedellerinden daha pahalı olan motosiklet sektörünün büyük bir sorunudur. Moted olarak Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğüne motosiklet sektörünün geleceğini çok yakından ilgilendiren bu olumsuz durumu detaylı olarak kendilerine sunduk” dedi.

Trafik kurallarının iki tekerlekli araçlara avantaj sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini kaydeden Çadırcı karayollarındaki önceliğin motosiklet kullanımına verilmesi, bütün sürücü sınıflarının motosikleti trafikte fark edecek şekilde eğitim almasının sağlanmasının şart olduğunu belirtti. Çadırcı 2017’ beklentileri için şunları kaydetti:
“2017 yılında uygulamaya girecek olan yeni regülasyonların getireceği fiyat artışı ve yaşadığımız coğrafyanın getirdiği bir takım negatif etkiler, döviz kurlarına bağlı yaşanacak fiyat artışlarının verdiği olumsuzluklarla beraber pazarda büyüme beklemiyoruz. Motosiklet satışlarının 2017 yılında bu seneki 140.000 adet seviyelerine bile ulaşamayacağı tahmin edilmekte.”
cnnturk.com

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir