Motosiklet kullanıcıları için hayat kurtaran proje: BrakeFree

By on 31 Mart 2017

Şimdilik bir proje olan BrakeFree, seri üretime geçmesi durumunda tüm motosiklet kullanıcılarına daha güvenli bir sürüşün kapılarını açmaya aday. Motosiklet kullanıcıları için marşa basmadan evvel en önemli kriter şüphesiz güvenlik önlemlerinin tam anlamıyla alınıp alınmadığı.

Bunun için kask, dizlik ve eldiven gibi olmazsa olmaz ekipmanlarını eksik etmemesi gereken sürücülerin üzücüdür ki en şikayetçi oldukları durumda otomobil kullanıcılarından ötürü kendilerini güvende hissetmemeleridir. Ülkemizde de yoğunlukla hakim olan bu sorunla ilgili geliştirilen yeni proje özellikle gece sürüşlerinde gerek motosiklet gerekse diğer araç kullanıcılarına iki taraflı yarar sağlamaya aday.

brakefreein

Henüz bir Indiegogo projesi olan BrakeFree motosiklet kullanıcılarının olmazsa olmaz ekipmanlarından olan kasklara manyetik yapısı sayesinde kolaylıkla entegre edebileceği bir donanım olarak karşımıza çıkıyor. Standart stop lambasına oranla sürüş sırasında göz hizasında olduğu için daha avantajlı olarak nitelendirilen sistem üç farklı fren algılama moduna sahip. 100 adet LED ışığından oluşan BrakeFree, standart frenin yanı sıra motor freni ve acil durum freni gibi durumları da algılayarak arkadaki sürücüyü anlık olarak uyarabiliyor. IP64 sertifikasıyla suya dayanıklılık özelliğini de beraberinde getiren donanımın ağırlıysa sadece 170 gram.

brakefree2-1000x562

LED ışıkları sayesinde gündüz kullanımında da net bir şekilde görünen BrakeFree’nin üzerinde bulunan bataryası USB girişiyle iki saatte tamamen dolu hale gelebiliyor. Tek şarj ile sekiz saatlik bir kullanım vadeden donanım bu değeriyle de fazlasıyla tatmin edici. Altyapısında bulunan ivme ölçer ve jiroskop ile tüm algılamalarını gerçekleştiren BrakeFree’nin seri üretime geçmesi için Inidegogo üzerinden 50 bin dolarlık bir desteğe ihtiyaç var. Aynı zamanda 99 dolarlık yurt dışı fiyatıyla satışa sunulan BrakeFree’nin sayfasına buradan ulaşıp dilerseniz sipariş dilerseniz destek verebilirsiniz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir