Motorsporlarında 115. Yıl

By on 01 Temmuz 2016

Skoda motosporlarında köklü geçmişiyle birlikte başarılı bir grafik çizmeye devam ediyor. 1901’de başladığı uzun soluklu motorsporları macerasında 115. yılını dolduran marka, ilk olarak tek silindirli Laurin & Klement motosikletiyle yarışmaya başlamıştı. Paris-Berlin arasındaki bu mücadeleyi marka adına yarışan Narcis Podsedníček birinci sırada tamamlamıştı.

115 yıl önce başarılı bir şekilde motorsporları alanına giriş yapan marka, bugün de aynı motivasyonla yarışmaya devam ediyor. Katıldığı yarışlarda birçok başarı elde eden Skoda, son olarak ürettiği Fabia R5 ralli otomobiliyle başarılarını ileriye taşıyor.

Skoda motorsporları 115 yılOtomobil üretiminde olduğu gibi motorsporlarında da köklü bir geçmişe sahip olan Skoda, ulusal ve uluslararası organizasyonlarda birçok şampiyonluk elde etti. Markanın 115 yıllık motorsporları geçmişinde ise, FIA Avrupa Ralli Şampiyonası’nı ve FIA Asya-Pasifik Ralli Şampiyonası’nı iki yıl arka arkaya kazanan Fabia Super 2000 en başarılı yarışçı olarak öne çıkıyor. 2015 yılında Fabia R5 ise, WRC 2’de dört galibiyet ve birçok ulusal yarış zaferi elde etmeyi başardı.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir