Mitsubishi’nin En Yeni Üyesi: Eclipse Cross SUV

By on 01 Mart 2017

Test sırasındaki kamuflajlı görüntüler, ilk resmi detaylar ve tartışılan bir isim… Mitsubishi’nin günümüzde bile halen en iyiler arasında kabul edilen iki kapılı spor otomobili Eclipse‘nin yeni SUV modeline Eclipse Cross adını verdiğini açıklamasının ardından artık model resmi olarak karşımızda.

Markanın 2015 yılında tanıttığı konsept hibrit modeli XR-PHEV‘in tasarımı üzerine şekillendirdiği Eclipse Cross, ASX’in çok daha sportif ve büyük ebatlara sahip versiyonu gibi görünüyor. Sözü fazla uzatmadan Eclipse Cross SUV’un özelliklerine yakından bakalım.

mitsubishieclipsesuv6-1000x562

Boyutlar -Tasarım – Donanım
Eclipse denildiği zaman şüphesiz bir neslin aklına ilk gelecek çerçeve değişmeyecek. Lakin Mitsubishi için bu etkileyici çerçeveye yepyeni bir resim koyma zamanı. Eclipse SUV ile birlikte Mitsubishi’nin değişmekte olan tasarım dilinin ilk adımlarına da şahit oluyoruz. Modelin ebatlarına baktığımız zaman 4,405 milimetre uzunluğa, 1,805 milimetre genişliğe ve 1,685 milimetre yüksekliğe sahip olduğunu görüyoruz. Bu da Eclipse Cross’un ASX’ten; 110 milimetre daha uzun, 35 milimetre daha geniş ve 60 milimetre daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Aracın 2,670 milimetrelik aks mesafesiyse ASX ile aynı.

Modelin tasarımı üzerine bir değerlendirme yaptığımızda iki yönlü bir bakış açısı sergilemekte fayda olduğu görüşündeyiz. Genel olarak baktığımızda Mitsubishi’nin XR-PHEV konseptinin tasarımına yüksek oranda sadık kaldığını görüyoruz ki bu konseptin ilk tanıtıldığında gördüğü ilgili baz aldığımızda oldukça olumlu bir etmen. Markanın artık bir karakter oluşturduğu ön ızgarası, oldukça keskin hatları ve “göz kalemi” tadındaki LED gündüz farları ön taraftan Eclipse Cross’un oldukça dikkat çekici görünmesini sağlıyor. Aracın ön taraftaki tasarımıyla beğenileceğini düşünenlerdeniz.

Arka tarafa geçtiğimizde yine XR-PHEV’den gelen ışıklandırma tasarımını görüyoruz. Arka spoyler’ı boydan boya saran stop lamba tasarımı Honda’nın bir dönem Civic hatchback için kullandığı tasarımla benzerlik gösteriyor. Bu noktada Honda’nın bir hb kasa otomobil için uyguladığı tasarımın bir SUV modelinde yer alması kullanıcılar tarafından ne tür tepkiler alacak herkes gibi biz de merak ediyoruz. Kullanıcıların çoğunlukla ortak noktada buluştuğu ön tasarım faktörünün, arka tarafta bir ayrılık yaratabileceğini de söyleyebiliriz lakin genel hatlarda Eclipse Cross’un başarılı bir tasarıma sahip olduğu gerçeği de önümüzde duruyor.

mitsubishieclipsesuv9-1000x562

İçeriye girdiğimizdeyse yepyeni bir Mitsubishi dünyasına konuk oluyoruz. Merkezde kokpitin dışarısına entegre edilen multimedya ekranıyla birlikte araç dahilinde sunulan donanımların ve anlık göstergelerin yer aldığı head-up display ilk dikkatimizi çeken parçalar arasında. Sesli komut algılayabilen multimedya sistemine sahip olan modelde Android Auto, Apple CarPlay ve Google Maps desteği de atlanmamış. Detayları incelediğimizde Mitsubishi’nin konsol üzerinde dokunmatik kontrol sağlayan bir de touchpad bölümüne yer verdiğini görüyoruz. Bu yüzey üzerinden multimedya sisteminin daha rahat kontrol edilebilmesi amaçlansa da ne derece kullanışlı olduğunu söylemek için öncelikle aracı denemekte fayda var.

Motor
Mitsubishi Eclipse Cross’un sürücüye yardımcı destek sistemlerinde yeniliklerle birlikte beklenen özellikler de gözümüze çarpıyor. Dört tekerlekten çekiş altyapısı elektronik olarak yeniden geliştirilen Eclipse Cross’ta, Lancer EVO’da da yer verilen sürekli süper dört çeker kontrolüne yer veriliyor. Bu etmenlerle birlikte tork iletim sistemi olan Active Yaw Control de Eclipse Cross’un gerek asfalt gerekse arazide maksimum performansta yoluna devam edebilmesi için görev yapacak.

Mitsubishi, Eclipse Cross’un kaputunun altında yeni 1.5 litrelik direkt enjeksiyonlu turbo benzinli ve 2.2 litrelik turbo dizel motor seçeneklerine yer veriyor. Benzinli seçeneği CVT, dizel seçeneğiyse sekiz ileri otomatik şanzımanlarla kombin edilen bu motorların güç değerleriyse henüz açıklanmış değil. Mitsubishi’nin yeni SUV modelinin kalan detaylarını Cenevre Otomobil Fuarı’nda, rakipleri karşısında nasıl bir performans sergileyeciğini ise önümüzdeki süreçte göreceğiz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir