MINI Efsanesi Devam Ediyor!

By on 21 Eylül 2012

MINI tutkunlarının beğenisini kazanarak özellikle genç tüketici grubu arasında farkını konuşturan Cooper, Go-kart otomobillerini andıran dış görünümü ve performansıyla fanatiklerinden tam not almaya devam ediyor. Sizler için test etme imkânı yakaladığımız MINI Cooper’ı gelin daha yakından tanıyalım…

TASARIM
Öncelikle MINI Cooper’ın en dikkat çekici tasarım anlayışı otomobilin krom çubuklu ve krom çerçevesinden oluşan karakteristik ön görünümü diyebiliriz. Bunu tamamlayan Cooper’in yanlarında kullanılan yan eşikler, arka sis lambaları ve krom kaplamalı egzoz borusu diğer tasarım detayları arasında sayabiliriz. Buna paralel olarak otomobilin arkasında yer alan Cooper logosu ve metal renkli alaşımlı jantları da MINI’ye ayrı bir hava katıyor.

KONFOR VE İÇ MEKAN
Cooper’in kokpitine geçtiğimizde döşemelerden kapı içlerinde kullanılan tasarım detaylarına kadar birçok detay gözümüzden kaçmıyor. Cooper’in koltuk döşemelerinde kullanılan deri-kumaş uyumu da oldukça şık bir hava oluşturmuş! Anahtarsız çalışma özelliğine sahip olan MINI Cooper, klasik olarak diğer MINI modellerinde de kullanılan Speedometer otomobili kullanırken eğlenceli bir yolculuk geçirmemizi sağlıyor… Ön panelde dairesel bir tasarım anlayışını uygulayan MINI Cooper bu tasarımını otomobilin genelinde uygulamayı çok iyi başarmış! Klasik üç kollu MINI direksiyonu üzerinde yer alan hız, radyo ve telefon kumandaları sayesinde elinizi kaldırmadan yolculuk yapma şansı sunuyor.  Buna paralel olarak otomobilin konfor özelliği arasında USB ve Bluetooth’ı da sayabiliriz…

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
4 silindir 1.6 litrelik benzinli motora sahip olan test aracımız, 4250 devirde 160 Nm’lik tor üreterek 122 beygirlik bir güç elde ediyor. 6 ileri otomatik şanzıman seçeneğinde olan test aracımız, şehir içinde ortalama 7,8 litrelik yakıt tüketim değerini bize sundu. Ancak Cooper’i biraz agresif kullandığınız taktirde yakıt değeri 9 litrelere kadar da çıkabildiğini aklınızdan çıkarmayın! Genel anlamda vites geçişlerini hiçbir şekilde hissettirmeyen MINI Cooper, geçiş aralıklarındaki yumuşaklığı da bizim keyifli yolculuk yapmamızı sağladı.

GÜVENLİK
Güvenlik anlamında MINI ailesi bizce sınıfında rakipsiz. Bunun sebebi otomobilde sunulan güvenlik ekipmanları! MINI Cooper’da standart olarak sunulan güvenlik özellikleri arasında otomatik denge kontrolü ve yol tutuşu (ASC), ABS, EBD, viraj fren kontrolü (CBC), dinamik denge kontrolü (DSC) geliyor.

FİYAT
Test aracımızın anahtar teslim satış fiyatı 57.304 TL’dir.

SONUÇ
MINI tutkunları için vazgeçilmez model olan Cooper, test süremiz boyunca bana oldukça fazla keyif verdi. Motor sesindeki ahenkten tutun konfor ve performans özellikleriyle beni kendine hayran bırakan MINI Cooper, diğer MINI üyeleri özellikle gençlerden ilgi görmeye devam edeceğe benziyor. Şimdiden bu sevimli otomobili alacaklara keyifli ve kazasız sürüşler dilerim.

 

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir