MINI Cooper Roadster, Sanki MINI Ailesinin Arka Bahçesi!

By on 08 Ağustos 2012

İki kişilik spor otomobil denince ülkemizde birçok seçenek karşımıza çıkıyor. MINI ailesi de bu seçenekler arasındaki yerini alarak Roadster modeliyle pazara iddialı bir giriş yaptı! Elle manuel olarak kolayca açılıp kapanabilen tavan sayesinde yazın bu sıcak günlerinde MINI Roadster ile serin ve keyifli yolculuğa çıkabilirsiniz… Bizde bu fırsatı değerlendirelim istedik ve test köşemize  MINI Roadster’i konuk ettik. Gelin bu güzel otomobili daha yakından tanıyalım!

TASARIM
Ülkemizde özellikle genç nüfusun yoğun bir ilgi duyduğu MINI ailesi, Roadster modeliyle bu ilgiyi iki katına çıkaracağa benziyor. Bunu neden mi diyoruz? Çünkü MINI Roadster’i teste aldığımız daha ilk dakikadan itibaren üzerimize çevrilen ilgili bakışlardan tabiî ki! Otomobil dış tasarım olarak diğer MINI kardeşlerine oranla biraz daha ufalmış bir görüntü çiziyor. Bunda elbette arkada yer almayan kapıların etkisi büyük… Otomobilin ön tarafında tasarlanan ızgara bölümü ve üzerine konumlandırılmış hava çıkışları MINI Roadster’e asi bir görünüm kazandırmış! Özellikle tavanı açtığımızda ortaya çıkan cilalı paslanmaz çelikten yapılmış takla barları da otomobile çok şık bir görünüm kazandırmış… Bununla birlikte otomobilin ön kaputunda ve arka bagaj bölümünde bulunan spor şeritler sayesinde Roadster’e ayrı bir hava katmış! Ayrıca otomobille seksen kilometrelik bir hıza ulaştığımızda arkada açılan elektrikli arka spoyler sayesinde otomobilin dengesi korunmuş oluyor ve altmış kilometrelik hıza düştüğümüzde ise spoyler otomatik olarak kendini kapatıyor… Buna paralel olarak siyah renkli kromaj kaplı jantlar da MINI Roadster’in havasına hava katmış.

KONFOR VE İÇ MEKAN
İki kişilik spor otomobillerde sürücüler genelde konforu fazla aramaz. Bunun nedeni otomobilden istedikleri yüksek performans ve dış görünümü kendilerine kafi derecede gelebilir. Ancak MINI Roadster’in kokpit bölümünde kullanılan malzeme kalitesi ve konfor özellikleri bize gayet yeterli geldi! Tavan kapalı olduğunda arka bagajda 240 litrelik bir alanı sürücüsünün hizmetine sunan MINI Roadster, kendisinden beklenmeyen bir bagaj hacmini sürücüsüne sunuyor!

Otomobilin diğer konfor özellikleri arasında USB girişi, MP3 çalar, bluetooth, deri direksiyon simidi, otomatik klima kontrolü, çok fonksiyonlu direksiyon simidi, xenon farlar, rüzgar paneli, spor şeritler geliyor…

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test aracımızın motor kaputunda yer alan 1,6 litrelik benzinli motoru 122 beygirlik bir üretiyor. Şehir içinde test süremiz boyunca yüz kilometrede ortalama 8,2 litrelik bir yakıt değerini bize sunan MINI Roadster’in bu yakıt tüketimi diğer MINI modelleriyle hemen hemen eş değer seviyede oldu…

GÜVENLİK
Üstün güvenlik ekipmanlarıyla donatılan MINI Roadster’in güvenlik birimleri arasında öne çıkan özelliklerini şöyle sıralayabiliriz: otomatik denge kontrolü+çekiş sistemi, ABS, viraj fren kontrol sistemi (CBC), elektronik fren kuvveti dağılımı (EBD), dinamik denge kontrolü (DSC), dinamik çekiş kontrolü (DTC), altı hava yastığı gibi güvenlik özellikleriyle MINI Roadster bizden güvenlikte de tam not almasını bildi!

FİYAT
Test aracımız olan MINI Roadster’in anahtar teslim satış fiyatı 64.912 TL’dir.

SONUÇ
Sonuç herkesin malumu! İki kişilik spor otomobilden beklenen konfor, güvenlik, performans ve yol tutuş özelliklerini MINI Roadster bana fazlasıyla hissettirdi! Trafikte otomobili kullanırken üzerime çevrilen bakışlardan da rahatsız oldum dersem inanmayın! Bu otomobili kullanırken içime verdiği his diğer otomobillerden çok başka… Sanki otomobili kucaklayıp evime götürecek gibi hissediyorum kendimi! Bana yaşattığı bu güzel duygularla MINI Roadster müşteri kitlesinden de aynı ilgiyi görecektir diye düşünüyorum. Birde şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Otomobile bindiğiniz andaki size sunduğu o kışkırtıcı motor sesine hayran olabilirsiniz… Çünkü ben oldum! Bu güzel ve seksi otomobili alacaklara şimdiden keyifli ve kazasız sürüşler dilerim!

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI:
Test Editor HAKAN ALKAN
Twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir