Michelin; araç üreticileriyle işbirliğini geliştirmeye devam ediyor…

By on 09 Mart 2012

Michelin, ürün yelpazesinin zenginliğini ve farklı konseptler için lastik geliştirebilme kabiliyetini Cenevre Otomobil Fuarı’nda gözler önüne seriyor.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan gelmiş geçmiş en güçlü Ferrari modeli olan F12 Berlinetta, özel olarak tasarlanan Michelin Pilot Super Sport lastiklerini tercih ederken, Renault’nun yeni elektirikli modeli ZOE’da ise otomobilin yakıt tasarufu ve çevreci yönünü artırmak için özel olarak geliştirilen Michelin Energy E-V lastikleri kullanıldı.

Ferrari 599 GTO ve FF modelleri için Michelin’in geliştirdiği lastiklerin ardından, İtalyan üretici yeni F12 Berlinetta’da da performans ve güvenlik için Michelin Pilot Super Sport’u tercih etti.

Fransız otomobil üreticisi Renault’nun yeni elektrikli modeli ZOE’nun tercihi ise daha fazla yakıt tasarrufu, güvenlik ve kısa fren mesafesi sunan Michelin Energy E-V oldu.

Gelmiş geçmiş en güçlü Ferrari, Michelin’le performansına performans katıyor

Michelin, yarış pistlerindeki performans, dayanıklılık ve güvenlik testlerinden edindiği tecrübeyi, günlük hayatla birleştirerek Ferrari’nin yeni modeli F12 Berlinetta için Michelin Pilot Super Sport’u kullandı. Gelmiş geçmiş en güçlü Ferrari için tasarlanan lastikler, Michelin’in aralarında üst üste 14 zafer kazandığı Le Mans 24 Saat Yarışları’nın da bulunduğu en zorlu koşullarda yıllara dayanan başarısı ve tecrübesinin birleşmesiyle elde edildi.

Ar-Ge merkezinde geliştirilen teknolojiler sayesinde Michelin, sürücülerin en iyi sürüş performansını elde edebilmeleri için F12 Berlinetta’da güç sağlayan 6262 cc’lik, V12 silindirli  740 HP motorun üstün gücünü yola aktarabilme becerisine sahip lastikler kullandı.

Ferrari F12 Berlinetta’da, önde 255/35 ZR 20 ve arkada 315/35 ZR 20 ebadındaki Michelin Pilot Super Sport lastikler standart olarak kullanılacak.

Renault ZOE, Michelin’le enerji tüketiminde daha ekonomik ve daha çevreci…

Renault ve Michelin’in dört yıl boyunca süren ortak çalışmalarının ürünü olarak ortaya çıkan Michelin Energy E-V lastikleri, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ZOE modeli için geliştirildi. Enerji tasarrufu sağlayan ve karbon emisyonlarını azaltan çözümler geliştirmek amacıyla 20 yılı aşkın süredir yapılan araştırmalara dayanan Michelin Energy E-V, Fransız lastik üreticisinin en ileri düzey teknolojileriyle üretildi. Michelin Energy E-V lastiği 15 ve 16 inç lastiklere sahip tüm Renault ZOE modellerinde kullanılacak.

Michelin’in amacı, her türlü otomobilde, güvenlik alanında, ıslak zeminde yol tutuş, uzun ömür açısından aynı yüksek performansı sürdürürken, enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olan lastikler tasarlamaktır. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan iki farklı modelde orijinal ekipman olarak tercih edilmesi Michelin’in bu amacına ulaştığının en büyük örneğini oluşturmaktadır.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir