Mercedes’in Elektrikli Otomobilleri Beklenenden Erken Geliyor

By on 30 Mart 2017

Elektrikli otomobiller son yıllarda revaçta ve yılların otomobil üreticileri de bu modaya kayıtsız kalamıyor. Özellikle Tesla’nın bu alandaki hızlı yükselişini gören şirketler, elektrikli otomobillerini birer birer tanıtıyor. Mercedes de elektrikli otomobillerini tanıtmak için gün sayan şirketlerlerden biri.

Mercedes geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamada gelecek 10 yıl içerisinde 10 adet elektrikli otomobil modelini piyasaya süreceğini zaten açıklamıştı. Fakat görünüşe bakılırsa bu otomobilleri görmemiz için uzun yıllar beklememize gerek kalmayacak. Belirtilenlere göre otomotiv endüstrisi Mercedes’in tahmininden çok daha hızlı bir şekilde elektrikli otomobil tarafına doğru kayıyor. Dolayısıyla sektörün öncü isimlerinden Mercedes’in bu alanda daha hızlı davranması gerekiyor. Tarihi öne almanın gerekçelerinden bir diğeri ise sıkı emisyon kuralları nedeniyle Avrupa’daki insanların dizel otomobillerden uzaklaşması.

Bloomberg’in haberine göre Mercedes markasının sahibi olan Daimler grubu, 10 milyar dolarlık dev bir bütçeyle 2022 yılında elektrikli otomobil alanına adım atmaya hazırlanıyor. Daimler grubunun tepedeki ismi Manfred Bischoff, şirketin dönüşüm sürecinde önemli değişiklikler yapılacağının sinyallerini veriyor. Berlindeki hissedarlar toplantısında konuşan Bischoff, otomotiv sektöründeki bu değişimin öncü firmalarından biri olmak ve elektrikli otomobillerin geleceğine yön vermek istediklerini belirtti. Mercedes’in elektrikli otomobillerinin neler vadedeceğini ve sektörde nasıl konumlanacağını hep birlikte göreceğiz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir