Mercedes ve BMW’nin Rakibi Lexus ES Tanıtıldı [Video]

By on 26 Nisan 2018

Bir süredir ufak detayları üzerinden kendisiyle ilgili bilgiler almaya başladığımız 2019 Lexus ES ailesi, Pekin Otomobil Fuarı’nın kapılarını açmasıyla birlikte eksik kalan parçalarıyla karşımıza çıktı. Premum sınıfta Japon yaklaşımı ve fark oluşturan tasarımıyla rakiplerinden ayrılmayı başaran ES ailesi, bu yıl önemli iyileştirmeler alan 5-Serisi ve E-Serisi‘ni sıkı bir şekilde takip etmeye devam edecek.

2019lexuses7

Artık altıncı jenerasyonuyla yollara çıkacak olan modelde Avalon’da yer verdiği platforma yer veren Toyota mühendisleri, bizleri ebatsal olarak bir adım ileriye gitmiş bir premium sedan ile karşılıyor. Aks mesafesinde de hissedilen bu artış özellikle arka koltukta seyahat edenler için çok daha fazla keyif anlamına geliyor.

2019lexuses13

Motor Lüksün yanı sıra motor bölümünde yer verdiği teknolojiyle tutumlu bir sedan otomobil olan Lexus ES serisinde, hibrit versiyonun tüketim değerleri gerçekten takdir edilecek cinsten. Bu versiyonda, bir önceki jenerasyona göre çok daha kompakt ve hafif bir elektrik motoruna yer veren Lexus, 2,5 litrelik dört silindirli benzinli motor ile yapılan kombinasyon ile 215 beygirlik güç elde ediyor.

2019lexuses14

Yapılan iyileştirmelerle birlikte hibrit ES’in karma tüketimde 8 litre civarında gezmesi bekleniyor. 2019 Lexus ES’in standart versiyonu ise 3,5 litrelik V6 makineyle kullanıcılarla buluşuyor. 302 beygir güç ve 362 Nm tork üreten bu motor, önceki jenerasyona göre hatırı sayılır oranda iyileştirilmiş. Markanın meraklılarına verdiği en güzel haber ise artık ES ailesine F Sport versiyonu oldu. Burada da altı silindirli motora yer veren Lexus, LC Coupe’de verdiği altyapı olarak adaptif değişken süspansiyon sistemini araca entegre ediyor.

2019lexuses17

Donanım Aracın kapılarını açıp içerisine girdiğimizde, Lexus’un başarılı işçiliği ve yüksek malzeme kalitesiyle karşılaşıyoruz. Gerçek ahşap parçalar, zengin alüminyum dokunuşlar, deri döşeme konsola entegre edilen analog saat oldukça keyifli bir uyum sergiliyor. Konsolun detayları arasında kullanıcıların en çok karşı karşıya geleceği şeylerden birisi olan yepyeni bir multimedya ekran var. Boyutu 8 inç olarak belirlenen bu ekran opsiyonel olarak Mercedes’te olduğu gibi 12,3 inç‘e kadar çıkartılabiliyor.

2019lexuses11

Burada Apple CarPlay’in yanı sıra Amazon Alexa desteğinin de sunuluyor olması, özellikle Amerika’daki kullanıcıların nesnelerin interneti teknolojisinden büyük bir keyigle faydalanabileceği anlamına geliyor. Elektronik asistan kısmında yaya ve trafik işaretleri algılamanın yanında, bisiklet sürücülerini de işin içerisine katan Lexus, güvenlik konusunda güzel işler çıkartmaya devam ediyor. Pekin Otomobil Fuarı’nın ardından üretim sürecine geçilecek olan yeni ES ailesinin satışlarıysa eylül-ekim gibi başlayacak.

Video

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir