Mercedes, Makyajlı GLA’yı Detroit Otomobil Fuarı’nda Gün Yüzüne Çıkardı

By on 13 Ocak 2017

Ürün gamındaki çeşitlilikten ötürü yıl içerisinde en fazla tanıtım etkinliği gerçekleştiren markalardan olan Mercedes, 2017’nin açılışını kompakt crossover modeli GLA’nın makyajlı versiyonuyla yaptı. Detroit Otomobil Fuarı kapsamında düzenlenen etkinlikle karşımıza çıkan yeni GLA’da beklenildiği üzere üzere devrimsel olmayan değişimler göze çarpıyor. Geçtiğimiz süreçte kamuflajlı olarak yakalanan yeni GLA’nın dış tasarımıyla birlikte iç tasarımı da elden geçirildi.

2017gla2-1

Mercedes GLA
Beklediğimiz gibi Mercedes, yeni GLA’nın makyaj operasyonun dış kısmında tamponlar ve ışıklandırmalar göze çarpıyor. Daha çok SUV görüntüsü veren ön ve arka tamponlarla birlikte “fitness programına” giren GLA, artık çok daha dinamik bir yapıya sahip. SUV’ye daha yakın olan bu görüntüyü 30 mm‘lik yükseklik artışıyla tamamlayan Mercedes; bi-xenon farlara opsiyon olarak LED farları da kullanıcıların tercihine bırakıyor. Tampon ve ışıklandırmalarla birlikte hafif yapıda yeni nesil jantlar da GLA’nın bu görüntüsünü tamamlayan ögelerden.

2017gla13-1000x562

Kişiselleştirmenin döşeme ayağında yeni seçeneklerin yanı sıra merkezde krom parçalara daha çok yer verilmiş bir kokpitle var. Kumaş seçeneğinin yanı sıra el yapımı deri, ahşap ve karbon fiber detaylar, donanım seviyeleri değişiktikçe fark yaratan seçenekler arasında. Merkezde konumlandırılan multimedya ekrandaysa herhangi bir değişiklik bulunmazken ekran boyutları donanım seviyelerine göre 7 ve 8 inç aralığında değişiyor. 2017 GLA’nın teknolojik donanım anlamında en dikkat çeken yeniliğininse 360 derece kamera olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılar, aracın etrafında neler olduğunu merkezdeki ekrandan görmelerini sağlayak 360 derece kamera sistemini ekstra ücret ödeyerek satın alabilecek. Mercedes ayrıca yeni GLA’ya özel olarak “Gece Paketi” adını verdiği seçenekte 18 inçlik jantlar, siyah ön panjur, siyah tavan çıtaları ve sportif ön tamponu bir arada sunuyor.

2017gla11-1000x562

Mercedes-AMG GLA 45
AMG departmanının süzgecinden geçen GLA modeli de 2017 yılının yeniliğinden nasibini aldı. GLA 45’in aerodinamik yapısına olumlu etki yaratan ön ve arka tamponlarla birlikte yeni AMG radyatörü, 20 inçlik jantlar ve arka spoiler aracın performansına pozitif etki etmek için yeniden tasarlandı. Standart modelde olduğu gibi AMG versiyon GLA’da da tamamen deriden oluşturulmuş el yapımı bir kokpitle karşılaşıyoruz. Mercedes, 2017 yılına özel olarak sınırlı sayıda Gece Paketini de (sarı) farklı olmak isteyenlere sunmayı ihmal etmemiş. Muhtemelen son nesilini görmekte olduğumuz 2.0 litrelik turbo motorun 376 beygirlik güç değerinde de herhangi bir değişim bulunmuyor. 2017 GLA serisi Almanya’da 28.940 euroluk başlangıç fiyatıyla kullanıcılarla buluşurken yılın ilk çeyreğinde galerilerdeki yerini alması bekleniyor.

2017gla17-1000x562

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir