Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz “Müşteri memnuniyetini ön planda tutuyoruz”

By on 18 Temmuz 2012

Mercedes-Benz Türk olarak her ürün grubumuzda müşteri odaklı yaklaşımımız ile ilklere imza atmaya ve trend oluşturmaya devam ediyoruz. Müşterilerimize tek elden verdiğimiz birinci el satış, finansman, sigorta, ikinci el, takas, servis anlaşmaları ve satış sonrası hizmetlerimizi müşteri memnuniyetini ön planda tutarak sunmaya devam ediyoruz.

Mercedes-Benz Otomobil Grubu

2011 yılı Ocak-Haziran döneminde toplam pazardaki otomobil satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %16 azalarak 244.490 adete ulaştı. Aynı dönem içerisinde Mercedes-Benz Türk otomobil satışları 4.714 adede ulaştı. Bu dönemde şirketimizin toplam otomobil pazarından aldığı pay % 1,9 iken ana rakipleri ile olan karşılaştırmalı pazardaki payı % 27olarak gerçekleşti.

Ağustos ayından itibaren GLK’nın yeni yüzünün ve yeni bir Mercedes-Benz jenerasyonun müjdecisi olan A-serisinin üçüncü çeyrekte devreye girecek olmasıyla birlikte yılın ikinci yarısına daha olumlu bakıyoruz. Bunun yanı sıra C-segmentinde yenilenen 1,6 motorunun üç farklı gövdede (Sedan-Station-Coupe) tek motor tipiyle Ağustos ayından itibaren pazara sunulmasıyla yeni bir ivme kazanmayı planlıyoruz.

2012 yılını geçen yılki satış rekorumuz olan 12.300 adedin üzerinde bir rakamla kapatmayı hedefliyoruz.

Mercedes-Benz Kamyon Grubu

Mercedes-Benz Türk, 2012 yılının Haziran ayı sonu itibariyle 6 ton üzeri kamyon pazarındaki payını geçen yılın aynı dönemine göre % 9 arttırarak %43.9 ‘lük rekor pazar payıyla, kamyon pazarında 10 yıldır üst üste elde ettiği pazar liderliğini devam ettirdi.

İlk altı ayda pazarın % 22.9 oranında daralmasına rağmen şirketimizin kamyon satışları sadece % 2.7 oranında azalma gösterdi. Mercedes-Benz Türk kamyonda, 2012 yılına da büyük bir dinamizmle başlayarak yılın ilk yarısında toplam 7.968 adetlik satış ile geçmiş yıllardaki ilk altı aylık dönemlere kıyasla en yüksek pazar payına ulaştı.

Uzun yıllardır çekici pazarının lideri olan Mercedes-Benz Türk, Haziran ayı sonu itibariyle 4.608 adetlik çekici satışı ile geçen yılın aynı dönemine göre bu segmentteki pazar payını % 19 arttırdı ve % 52.2’ye çıkardı. Böylelikle Türkiye’de satılan her iki çekiciden birisi Mercedes-Benz markasını taşıyor diyebiliyoruz.

Aksaray Fabrikası’nda üretimine 2011 yılı başından itibaren başlanan Actros ise 2012 yılının Haziran sonu itibariyle çekici segmentindeki 987 adetlik satışıyla en yakın ithal rakibinin de önüne geçerek yurtiçi ve uluslararası nakliye filolarının ilk tercihi oldu. Actros satışlarının yılın ikinci yarısında şimdiden siparişe bağlanmış önemli filo alımları ile daha da artmasını bekliyoruz.

Ağır inşaat kamyonları segmentinde de şirketimiz, gelenekselleşmiş pazar liderliğini devam ettirirken, 1.958 adetlik inşaat kamyonu satışı ile geçen yılın aynı dönemine göre bu segmentteki payını % 4 arttırdı ve %58.3 ‘e çıkardı. Axor 3029 B/K (6×4), 3340 K (6×4), 4140 B (8×4) ,3236 B (hafifletilmiş 8×4 Betonmikser) ve çeşitli beygir gücünde Actros inşaat kamyonlarımız ile şantiyelerin tartışmasız en çok tercih edilen markası olmaya devam ediyoruz.

2012’in ilk yarısında, sektör içerisinde daralan çekici dışındaki yurtiçi nakliye sektöründe, 4×2, 6×2 ve 8×2 kamyon segmentlerindeki toplam 711 adetlik satışımız pazar payımıza önemli katkı yapmaya devam etti. Geçtiğimiz yıl içinde piyasaya sunulan ADR donanımlı 8×2 / 3229 kamyon modelimiz ise tehlikeli madde nakliyecilerinin birinci tercihi oldu. Aynı yüksek performansı 9-21 ton hafif kamyon segmentinde de gösteren şirketimiz, bu segmentte 691 adetlik satış ve %43.2 pazar payıyla dağıtım sektöründe de liderliğini sürdürüyor.

Mercedes-Benz Otobüs Grubu

Yaklaşan yerel seçimler ile birlikte hız kazanan şehir içi otobüs pazarı ise, 2012 yılının ilk yarısında toplam 435 adetlik satış ile geçen yılın aynı dönemine oranla %53 büyüme gösterdi. Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak, 2011 yılının ilk yarısına kıyasla şehir içi otobüs satışlarımızda patlama yaparak, 49 adet Conecto Solo ve 167 adet Conecto Körüklü olmak üzere toplam 216 adetlik teslimat ile pazar payımızı %6’dan %50’ye çıkarmış, 2012 yılının ilk yarısını pazar lideri olarak kapatmış bulunuyoruz.

Kasım 2011’de kazandığımız, 221 adet ile bu zamana kadarki en yüksek hacimli İETT körüklü otobüs ihalesinin teslimatlarına bu yıl başlayarak Haziran sonu itibarı ile toplamda 140 adet araç teslim ettik. İETT teslimatlarının yanı sıra 2012 yılının ilk yarısında, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne toplam 37 adet Conecto teslimatı gerçekleştirdik. Özel halkotobüsü satışlarımız ise; başta Otobüs A.Ş. bireysel hat sahiplerine 30 adet olmak üzere toplam 39 adede ulaştı.

Türkiye seyahat otobüsü pazarı ise 2012 yılının ilk yarısında turizm ve şehirlerarası pazarlarına yapılan satışlarla toplam 572 adede ulaştı. Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak bizler bu dönemde 369 adetlik seyahat otobüsü satışı ile pazar payımızı toplamda % 12 oranında arttırarak %65 pazar payına ulaştık ve geleneksel liderliğimizi 2012 yılında da sürdürdük.

Yılın ilk yarısında müşterilerimize sunmuş olduğumuz özel kampanyalar ve tamamlanan filo teslimatları ile hem şehirlerarası hem de turizm segmentlerinde açık ara lider konumumuzu koruyoruz.

Mercedes-Benz Hafif Ticari Araç Grubu

Toplam Hafif Ticari Araçlar pazarı, 2012 yılının ilk yarısında geçtiğimiz yıla göre %27 daraldı. Pazarın bizim rekabet ettiğimiz alandaki daralması ise %14 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte Sprinter-Vito ve Viano araçlarımızda satış performansımız geçen senenin aynı dönemine göre %1 arttı. 2011’de ilk yarıyılında rekor seviyeye taşıdığımız pazar payımızı, bu yıl da rekoru bir üst seviyeye çıkararak karşılaştırmalı pazarda %11,8, kümülatif olarak da %4,1 seviyelerine ulaşmayı başardık. Bu başarıda araçlarımızın üstünlüğü tartışılmaz. Sprinter minibüsümüz ile ulaştığımız noktada Daimler içerisinde sadece Avrupa değil tüm dünyaya örnek teşkil etmiş bulunuyoruz. Artık gerek okul aracı, gerek personel servisi gerekse turizm taşıma aracı olsun, insan taşınan her yerde tüketicilerin ilk tercihi Mercedes-Benz Sprinter.

 

Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Direktörler Kurulu Başkanı

Wolf-Dieter Kurz

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir