Merakla Beklenen Yeni Ford B-MAX Türkiye’de Satışa Sunuldu!

By on 05 Ekim 2012

Benzersiz gövde tasarımı ve sunduğu yüksek teknolojik özellikleri ile segmentinin standartlarını yükselten Yeni Ford B-MAX, 38 bin 250 TL’den başlayan fiyatla satışa sunuldu. Segmentinde ilk kez ESP ve Dinamik Tork Kontrolü’nün standart olarak sunulduğu B-MAX’te ayrıca Geri Görüş Kamerası ve Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi gibi segmentinde farklılık yaratan, yenilikçi özellikler yer alıyor.

Merakla beklenen yeni B-MAX, Ekim ayı itibarı ile satışa sunuldu. Otomobilin iki kapısı arasındaki B Sütunu olarak adlandırılan direğin, aracın kapılarına gizlenerek tasarımda bir çağ açan Yeni B-MAX, bu sayede 1,5 metrelik kapı aralığı ile benzersiz bir kabin erişimi ve ön ve arka yolcu koltuklarının kolayca 7 farklı şekilde tam olarak katlanması sayesinde iç mekanda kullanıcılarına 2,35 metreye varan uzunlukta benzersiz yük alanı sağlıyor.

38 bin 250 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan B-MAX;  1.0l, 1,4l, 1,6 litrelik benzinli ve 1,5 litrelik TDCi dizel olmak üzere 4 farklı motor seçeneğine sahip. B-MAV segmentinde yer alan B-MAX Trend ve Titanium olarak 2 donanım opsiyonu ile sunuluyor.

Segmentinde yüksek yakıt ekonomisi sunan benzinli ve dizel motorlar

B-MAX, Ford’un düşük CO2 emisyonu sağlayan ECOnetic teknolojilerine sahip en yeni benzinli ve dizel motorları ile sınıfında yakıt tasarrufu konusunda standartları yükseltiyor. B-MAX’in benzinli motor ürün gamında 90PS güce sahip 1.4 litre ve 105PS güç üreten 1.6 litre Duratec benzinli motorlar ile ödüllü 1.0 litre EcoBoost 120PS güce sahip motor yer alıyor. B-MAX’te dizel motor olarak ise 75PS’lik güce sahip 1.5 litre TDCi yer alıyor. 1.6 litrelik motor 6 ileri otomatik Powershift şanzıman ile sunulurken, diğer motor seçenekleri 5 ileri düz vitesle satışa sunuluyor.

Güvenlik ve teknolojinin zirvesinde

Ford mühendisleri, B-MAX’in darbe koruması için yenilikçi çözümler geliştirdi. Hem ön hem de arka kapıların yapısı, yan darbelere karşı gereken yüksek mukavemeti sağlamak üzere güçlendirildi. Kapıların yandan gelen darbelerde oluşan enerjiyi absorbe etmesi ve sanal bir sütun gibi işlev görebilmesi için yük taşıyıcı alanlar boron çeliği ile güçlendirildi. Özel güvenlik kilitleri ve mekanizmaları ise darbe anında ön ve arka kapıların tavana ve zemine birlikte sabitlenerek yolcuların maksimum şekilde korunmasına imkan verecek şekilde tasarlandı. Gövde tasarımına yönelik yapılan yapısal tüm mühendislik çalışmaları ile kullanılan en yeni güvenlik teknolojileri, darbelere karşı üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış gövdenin yapı taşlarını oluşturuyor. Hafif ve aynı zamanda yüksek mukavemete sahip çelik malzemeler, gövde ve kapı yapısının yüzde 58’ini oluştururken bu aynı zamanda toplam araç ağırlığı açısından da büyük avantaj sağlıyor

EuroNCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alan Ford B-MAX modelinde, üst segment araçlarda bulunan Dinamik Tork Kontrol Sistemi, ESP, Yokuş Kalkış Destek Sistemi, Lastik Basınç Takip Sistemi gibi özellikler standart olarak sunuluyor. B-MAX, düşük hızlarda öndeki araç ile çarpışmayı otomatik olarak engelleyen Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemini de segmentinde sunan ilk araç olma özelliğini taşıyor.

 

Acil Durum Yardımı ile Ford SYNC teknolojisi

B-MAX, basit sesli komutlarla araç içerisinde çalan müziği yönetmenize, telefonla arama yapmanıza, gelen aramaları yanıtlamanıza ve ayrıca cep telefonunuza gelen yazılı mesajları (SMS) size sesli olarak okuyarak, daha önceden tanımlanmış metinleri sesli komutlar ile SMS olarak göndermenize de imkan tanıyan Ford’un en yeni araç içi etkileşim birimi SYNC’in ilk sunulduğu model konumunda. SYNC sistemi ile birlikte sunulan ve kaza anında aracın bulunduğu lokasyonu yerel dilde acil yardım birimlerine (112) otomatik olarak bildiren Ford Acil Durum Yardımı da ilk olarak B-MAX ile sunulan üstün teknolojik özelliklerden bir diğeri.

Zengin içerikli Trend ve Titanium donanım seviyeleri

Trend ve Titanium donanım seçeneklerine sahip olan B-MAX’in giriş seviyesinde olan Trend donanımında 15 inçlik jantlar, gövde rengi tampon ve kapı kolları, gövde rengi ve ısıtmalı yan aynalar, yol bilgisayarı, klima, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, esnek koltuk katlama sistemi, USB ve harici ses girişi, direksiyondan kumanda edilebilen 6 hoparlörlü müzik sistemi, uzaktan kumandalı merkezi kilit, gündüz farları, elektrikli ön ve arka camlar, Dinamik Tork Kontrolü, ESP, TCS, Yokuş Kalkış Destek Sistemi, lastik basınç takip sistemi, deri direksiyon simidi, Hız Kontrol Sistemi, global açma ve kapama ile sürücü ve yolcu ön havayastıkları standart olarak yer alıyor. Titanium donanım seviyesinde ise, Trend donanımlarına ilave olarak 15 inç alüminyum alaşım jantlar, yan cam altında krom çıtalar, ön sis farları, otomatik klima, LED ambiyans aydınlatması, LED gündüz farları, çocuk izleme aynası, sürücü koltuğu kol dayama, sürücü koltuğu ayarlanabilir bel desteği, manuel araçlarda deri vites topuzu ve Ford’un önemli donanımlarından SYNC ile Ford Acil Durum Yardımı gibi özellikler bulunuyor.

 

Opsiyonel olarak sunulan Plus Paket ile Aktif Sehiriçi Güvenlik Sistemi, ısıtmalı ön cam, yan ve perde hava yastıkları, sürücü diz havayastığına sahip olunabilirken, yine opsiyonel Titanium X Paketi bluetooth’a sahip sesle kumanda edilebilen Sony ses sistemi, geri görüş kamerası, karartılmış arka camlar, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü ve otomatik kararan dikiz aynası gibi donanımlardan oluşuyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir