Merakla Beklenen Seat Leon Türkiye’de

By on 23 Ocak 2021
1611233840_Yeni_SEAT_Leon__1_

Türkiye pazarı için uzun süredir bekleyişi içerisinde olduğumuz bir model daha nihayet resmi listelerdeki yerini aldı. Geride bıraktığımız gün Peugeot 208 ile başlayan açıklamalara bugün Seat Leon da dahil oldu.

2020 model yılıyla satışa sunulan yeni neslin şimdilik sadece tek bir seçenek üzerinden satışa sunulmasıysa şaşırtıcı detaylar arasında. 1,5 litrelik benzinli motorun 130 beygirlik versiyonuyla satışa sunulan otomobil için Türkiye’ye getirilen ilk paketse FR oldu. Leon bu kombinasyonlu dinamikleri üzerinden Ocak 2021 itibarıyla 231.000 TL’lik etikete sahip olacak.

1611233956_Yeni_SEAT_Leon__16_

Ünlü rakibi Golf’te yaşanan yazılım sıkıntılarının vesilesiyle Türkiye’ye daha erken giriş yapan Leon, önceki nesline göre hissedilir geliştirmeleri beraberinde getiriyor. Golf’ün yanı sıra Audi A3 ve Skoda Octavia‘dan da tanıdığımız MQB Evo platformu üzerine geliştirilen Leon artık dördüncü jenerasyonuyla karşımıza çıkıyor. Leon giriş seviyesinde 1.0 litrelik üç silindirli seçenekle gelen yeni model 90 beygir ve 110 beygirlik iki seçenekle tercih edilebiliyor. Bir üst noktada yer alan ve tercih noktasında nispeten daha ileride konumlandırabileceğimiz 1,5 litrelik seçenek ise 130 beygir ve 150 beygirli iki opsiyonla kullanıcılara sunulacak.

1611233864_Yeni_SEAT_Leon__6_

2.0 litrelik TDI motor yine iki farklı seçenek olacak şekilde 115 ve 150 beygirlik iki performans seçeneğine sahip. Son bölümde ise bu jenerasyonu özel kılan şarj edilebilir hibrit ünite var. Pazar payı merakla beklenen bu versiyonda 1,4 litrelik benzinli motor ile işleyiş sağlayan elektrik gücü ortaya yaklaşık 200 beygir güç çıkarıyor. Saf elektrik modunu da beraberinde getirecek olan hibrit seçenekle 60 kilometreye kadar menzil kat etmek mümkün olacak.

1611234007_Yeni_SEAT_Leon__20_

Yeni Leon’un kokpit bölümüne baktığımızda bizleri ailenin diğer yeni üyelerinde de gördüğümüz bir yapı karşılıyor. Son nesil 10,25 inçlik dijital sürücü ekranıyla birlikte ebatları 8,25 inç ile 10 inç arasında değişen multimedya ekran seçenekleri yine yapının merkezini oluşturuyor. Elbette ki konsolda kullanılan yeni malzemeler ve metalik kaplamalarla birlikte kalite algısı da bir önceki nesle göre daha ileriye taşınmak isteniyor. Burada sürücüleri doğrudan etkileyecek dijital asistanlar da fark yaratacak. Adaptif hız sabitleyici başta olmak üzere yolculuk destek sistemlerini bir araya getirdiğimizde ortaya markasının bu zamana kadar ürettiği en güvenli otomobil modeli çıkıyor. Yeni Leon aynı zamanda SEAT’ın ilk tam kapasiteli bağlanılabilir modeli olduğu da altı çizilen noktaları arasında.

1611234022_Yeni_SEAT_Leon__21_

Dördüncü jenerasyon ebatları gereği de bir önceki nesilden ayrılıyor. Toplamda 4.368 milimetre uzunluğa, 1.800 milimetre genişliğe, 1.456 milimetre yüksekliğe ve 2.686 milimetre aks mesafesine sahip olan yeni model özellikle uzunluk ve aks mesafesi noktasında çok ciddi bir iyileşmeyi de beraberinde getirecek. Bu da aracın iç dünyasındaki deneyimin hissedilir oranda iyileştiği anlamına geliyor. Seat, ürün gamının zire modeli Tarraco’yu da bu yıl içerisinde Türkiye pazarına sunacak. Bununla birlikte Cupra markasının tamamen elektrikli el-Born modelini de yine 2021 listelerinde göreceğiz.

1611233850_Yeni_SEAT_Leon__2_

Avrupa’da 2021 Yılının Satın Alınabilecek En İyi Otomobili
SEAT Leon, segmentinin önde gelen otomobillerinden biri ve markanın yeni ürün gamının taşıyıcı modeli olmaya devam ediyor. Yeni SEAT Leon, Avrupa ülkelerini temsil eden, 31 deneyimli gazeteciden oluşan AUTOBEST jürisi tarafından “Avrupa’da 2021 Yılının Satın Alınabilecek En İyi Otomobili – Best Buy Car of Europe 2021” ödülüne layık görüldü. Yeni SEAT Leon, dinamizmi, verimliliği, üstün güvenlik ve bağlantı teknolojileri sayesinde jüriden yüksek not aldı.

3 farklı donanım seviyesi
Yeni Leon Türkiye’de ilk etapta Style, Style Plus ve FR olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi sunulacak. Konfor odaklı Xcellence donanım paketi ise 2021 ikinci çeyrek içerisinde satışa sunulacak.

Style donanımında standart olarak sunulan 16″ Alüminyum Alaşımlı Jantlar, EcoLED Ön ve Arka Farlar, Dönüşe Duyarlı LED Ön Sis Farları, Elektrikli Ayarlanabilir ve Isıtmalı Yan Aynalar, Arka Park Sensörleri, Otomatik Klima, Ön ve Arka LED Okuma Lambaları, LED Aydınlatmalı Makyaj Aynaları, Anahtarsız Çalıştırma Sistemi, Çok Fonksiyonlu Deri Direksiyon Simidi, 8,25″ Dokunmatik Renkli Ekranlı Multimedya Sistemi, Sürücü ve Yolcu Yükseklik Ayarları, Ön Bölge Asistanı (Front Assist), Şerit Takip Asistanı (LKS) ve Acil Durum Çağrı Sistemi (e-Call) öne çıkan özellikler arasında bulunuyor.

Style Plus pakette ise Style donanıma ek olarak Üç Bölgeli Otomatik Klima ile birlikte Isı Kontrollü Arka Orta Havalandırma Kanalı ve Arkada Aydınlatmalı USB-C Çıkışları sunuluyor. Görsel olarak Koyu Karartılmış Arka Camlar eklenirken; teknoloji cephesinde ise Geri Görüş Kamerası, Kablosuz Şarj Ünitesi ve Full Link Teknolojisi öne çıkan diğer özellikler arasında göze çarpıyor.

Otomobile daha sportif bir karakter kazandıran FR donanım paketinde ise 17” Alüminyum Alaşımlı Jantlar, Full LED Mercekli Ön Farlar, “Infinite LED” Arka Farlar, Dinamik LED Arka Sinyaller ve Yan Ayna Altlarında “Hola” Karşılama Işığı, Koyu Karartılmış Arka Camlar, Elektrikli Ayarlanabilir, Isıtmalı ve Katlanabilir Yan Aynalar, Ön ve Arka Park Sensörleri, Üç Bölgeli Otomatik Klima ve Isı Kontrollü Arka Orta Havalandırma Kanalı, 10,25″ Dijital Gösterge Paneli, Tek Renkli LED Ambiyans Aydınlatması, 10” Dokunmatik Renkli Ekranlı Multimedya Sistemi, Krom Egzoz Görünümlü Arka Difüzör, bagaj kapağında FR logosu, Sürüş Profili Seçimi, İç bölümde deri kaplamalı kapı paneli, spor tip koltuklar ile kırmızı dikişli koltuk döşemeleri ve FR logolu deri direksiyon simidi yer alıyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir