Mazda’nın “Alışılmışa Meydan Oku” Reklamı TED Ödülünü kazandı…

By on 09 Mart 2012

Mazda’nın şu anki marka kampanyasında yer alan ve geçen yıl düzenlenen Cenevre Motor Show’da lansmanı yapılan “Alışılmışa Meydan Oku” reklamı, geçtiğimiz Pazartesi günü, TED tarafından ( Küresel etkinlikler gibi çeşitli etkinliklerde Teknoloji, Eğlence ve Tasarım alanlarındaki farklı sektör mensuplarını bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşu ) düzenlenen ikinci geleneksel “Ads Worth Spreading” (Yaygınlaştırmaya Değer Reklamlar) yarışmasında on kazanandan biri oldu. TED’e göre, bu yarışmanın amacı reklam alanında yeniliği, hüneri ve zekayı ödüllendirmektir. Yarışma dünyanın dört bir yanındaki 39 ülkeden bayiler ve pazarlamacılar tarafından Youtube aracılığıyla yapıldı.

Mazda’nın esin kaynağı olan “Alışılmışa Meydan Oku” reklamında, Mazda Motor Corporation’ın İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mazda Motor Avrupa’nın eski Pazarlama Müdürü Yardımcısı Masahiro Moro yer alıyor. Moro, reklamda Mazda’nın ana vatanı olan Japonya-Hiroshima’ya nasıl bağlı olduğunu ve ( Hiroşima halkı gibi ) tarihi boyunca zorlukların üstesinden gelmek için alışılmışa meydan okuyabilme becerisi olduğunu anlatıyor. Otomotiv sanayisini yıllar boyunca değiştiren ürünler yaratan Mazda yenilik kültürü, bu gelenekten doğdu. Reklamda bu sayısız yenilikten sadece ikisine yer veriliyor; rotary motor ve Mazda’nın eşsiz hafiflik stratejisi. İkinci yenilik, kusursuz bir sürüş zevki ile birleşen düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyon için yeni bir hedef oluşturarak sektörü bir kez daha değiştirmek üzere olan SKYACTIV Teknolojisine sahip yeni nesil Mazda araçları oldu.

Mazda Motor Avrupa’nın Başkanı ve CEO’su Jeff Guyton “Marka kampanyası ve web sitesi ile müşterilere, Mazda’ya ve onun çalışanlarına inanmak için sebep verirken, Mazda ürünlerinin eşsizliğini anlattık. TED, L’Oreal, Canal+ veya Microsoft gibi diğer dokuz kazananla birlikte Mazda’yı seçtiği için gurur duyuyoruz” dedi.

Kampanya, Avrupa’daki Mazda Ekibi olan Cosmo tarafından geliştirildi. Cosmo, merkezi Dusseldorf’da bulunan bir hizmet ajansıdır ve Almanya’daki JWT, Mindshare ve Wunderman arasındaki bir ortaklıktır. Cosmo’nun CEO’su Stef Tiratelli “Mazda’da yaptığımız iş ile kabul görmekten mutluluk duyuyoruz. Bir Alman ajansı ilk kez TED tarafından ödüle layık görüldü ve bu ödül Mazda, JWT ve tüm partner ajanslarımızın yaratıcılığının bir göstergesidir” dedi.

Mazda’nın “Alışılmışa Meydan Oku” reklamı, Mart ayında New York’da Art Director’s Club’da diğer kazananlar ile birlikte onurlandırılacaktır ve www.mazdastories.eu ve TED.com adreslerinde görüntülenebilir.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir