Mazda6’ya Euro NCAP’ten 5 Yıldız!

By on 04 Eylül 2013

Yeni Mazda6, olabilecek en yüksek puan olan 5 Euro NCAP* yıldızıyla, resmi olarak en güvenli otomobillerden biri. Bu sonuç, Mazda’nın çarpışma etkisini azaltan SKYACTIV-Body gibi yeniliklerle bütün araçlarında güvenliği arttırma stratejisini doğruluyor. Sürücü destekli aktif güvenlik teknolojisi i-ACTIVESENSE serisiyle, Mazda’nın yeni amiral gemisi gelecek için çok iyi hazırlandı.

Böylece 2009’da tanıtılan yeni ve sıkı bir değerlendirme sistemiyle Euro NCAP’ten beş yıldız kazanan dördüncü Mazda olarak; eski nesil Mazda6, eski Mazda3 ve Mazda CX-5’e katılıyor. Her kategorinin skoru, 64 km/saatte önden darbe, 50 km/saatte yandan darbe ve 40 km/saatte yaya darbesini de içeren darbe testleriyle belirlendi. Euro NCAP aynı zamanda elektronik stabilite kontrolü (ESC)** sistemini de değerlendiriyor.

Mazda’ya katılan son amiral gemisinin hem sedan hem de wagon versiyonu 4 kategoride de en yüksek puanları aldı. Yetişkin yolcu güvenliği, çocuk yolcu güvenliği ve yardımcı güvenlik sistemlerinin puanları sırasıyla %92, %77 ve %81’dir. Bu değerler, 5 yıldızı da almak için gerekli olan %80, %60 ve %65 sınırlarının oldukça üstünde. Mazda6 aynı zamanda yaya güvenliğinde %66 puan aldı. Bu, Avrupa’da bu sene test edilen araçlar arasında en iyi puanlardan biri.

Çığır açan SKYACTIV Teknolojisi’yle donatılan yeni Mazda6, şirketin i-ELOOP fren enerjisi rejenerasyonu sistemi kullanılan ilk Mazda. Her zamankinden daha sağlam ve daha yakıt verimlisi olan Mazda6, aynı zamanda ultra yüksek dayanımlı çelik, aracın gövde yapısını destekleyen diğer yenilikler ve pasif araç güvenliğiyle daha hafif ve daha dayanıklı. Tüm bunlar, kazaları en başından önleyen ve meydana geldiğinde oluşacak zararları azaltan sensörle donatılmış i-ACTIVESENSE sistemleriyle desteklendi.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir