Mazda6,Avrupa AUTO BILD 2013 Tasarım Ödülünü Kazandı!

By on 10 Mayıs 2013

AUTO BILD okuyucuları “Orta ve Üst Sınıf” kategorisinin en çekici tasarıma sahip aracı olarak yeni Mazda6’yı seçti. 15 ülkede bulunan yaklaşık 200.000 AUTO BILD dergisi okuyucusu, Avrupa’da farklı segmentlerde bulunan araçlardan hangisinin en iyi görünüme sahip olduğunu belirledi. Toplam oyun yüzde 21,3’ünü alan Mazda6, Maserati Quattroporte (yüzde 19,1) ve Mercedes E-Class’ı (yüzde 13,1) geride bırakarak AUTO BILD 2013 Tasarım Ödülünü kazandı.

Japon araç üreticisi, geçen yıl Mazda CX-5’in “SUV, Van ve Dört Çeker” kategorisinde kazandığı gibi, şimdi de bir başka aracıyla Avrupa’da peş peşe ikinci kez başarı kazandı. Mazda6 gibi, bu araç da, hareketi güzellik ve doğanın gücü ile bir araya getiren yeni “KODO – Hareketin Ruhu” tasarım dili kullanılarak yaratıldı. Bu tasarım dili geçtiğimiz günlerde, prestijli uluslararası 2013 red dot tasarım ödülünü de kazandı.

En saf haliyle KODO

Yeni Mazda6’nın tasarımı, en saf haliyle KODO’dur. Aracın hem sedan hem de wagon versiyonları, hareketi fonksiyonellik ile birleştiriyor. Özellikle Mazda6 modelinin yeni Ateş Kırmızısı Metalik rengi ışığa bağlı olarak farklı renk efektlerine yol açıyor. Aracın silueti, oldukça geride konumlandırılan yolcu kompartımanı ve 19 inçe kadar büyük lastikler üzerinde yükselen belirgin jant yuvası ile karakterize edilmiştir. Aracın ön kısmı ise, yeni Mazda ızgarasına ve ilk kez LED’lerin kullanıldığı dinamik gündüz seyir lambalarına sahip. Aracın arka kısmında ise, arka lambaların kanat şeklindeki tasarımı, ön farların tasarımını tekrar ediyor. Buradaki krom şerit, bir çizgi ile yan panellerin karakter çizgilerine doğru devam ediyor ve dinamik bir arka yüz tasarımı oluşturuyor.

Ana tasarım motifi olarak uyum – sonuç olarak ise olağanüstü bir yakıt ekonomisi

Yeni Mazda6’nın ana tasarım motifi, gövde ve kabin tasarımı arasındaki, gövdenin dinamik şekli ve ferah kabini arasındaki, kuvvetli güç gelişimi ve olağanüstü verimlilik arasındaki uyumdur. Çevre dostu araçlar geliştirmeye yönelik Mazda’nın Sürdürülebilir Zoom-Zoom programının geçirdiği evrimin son adımı olan Mazda6, yenilikçi SKYACTIV Teknolojileri sayesinde yakıt tüketimi ve emisyon açısından en iyi değerleri elde ediyor. i-ELOOP fren enerjisi rejenerasyon sistemine sahip olan 110 kW/150 PS, 2.2 litre SKYACTIV-D dizel motorla* donatılan 4.87 metre uzunluğundaki Mazda6 sedanın yakıt tüketimi, 100 km’de sadece 3.9 litredir (ortalama). Bu rakam, segmentinin en iyilerinden biri olan 104 g/km CO2 emisyonu üretiyor. Oldukça düşük bir sıkıştırma oranına sahip olan bu dizel motor (sadece 14:1), 129 kW/175 PS versiyonu ile de sunuluyor.

141 kW/192 PS güç üreten 2.5 litrelik SKYACTIV-G direkt enjeksiyonlu benzinli motor* ise, Mazda6’da ilk kez sunulmaktadır. Ayrıca,  107 kW/145 PS ve 121 kW/165 PS şeklinde iki farklı seviyede güç üreten yüksek sıkıştırma oranlı 2.0 litrelik SKYACTIV-G benzinli motorla da sunulmaktadır. Bu benzinli motorların hepsi, kusursuz güç gelişimini şaşırtıcı düzeyde düşük yakıt tüketimi ile bir araya getiriyor. Örneğin, 2.0 litrelik 107kW/145 PS versiyonu, 100 km’de sadece 5.5 litre yakıta ihtiyaç duyuyor (ortalama) ve 129 g/km CO2 emisyonu üretiyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir