Mazda6, Prestijli “Red Dot” Tasarım Ödülünü Kazandı…

By on 04 Nisan 2013

Yeni Mazda6, olağanüstü ürün tasarımı sayesinde uluslararası düzeyde kabul gören 2013 red dot ödülüne layık görüldü. Böylece, Mazda, yeni ve göz alıcı öncü modeli ve şirketin devrim yaratan “KODO – Hareketin Ruhu” tasarım teması ile başarılarına bir yenisini daha kattı.

Dokuz kritere göre adayları değerlendiren bağımsız tasarım uzmanlarından oluşan 37 kişilik jüri, yüksek tasarım düzeyi gibi nitelikleri sebebiyle KODO’dan esinlenilen Mazda6’yı ödüle layık gördü. KODO, Mazda’nın yeni nesil araçlarında kullandığı ödüllü tasarım konseptidir. Bir anda harekete geçen vahşi hayvanlarda veya atletlerde görülen enerji patlamasından esinlenilen KODO, şirketin araç sürüşüne yönelik alışılmışa meydan okuyan yaklaşımını tamamlayan Mazda’nın özgün canlılığını ve çevikliğini sembolize ediyor.

KODO’nun günümüze kadar kazandığı diğer ödüller arasında Auto Bild’in 2012 Avrupa Tasarım Ödülü (Mazda CX-5, ilk KODO modeli) ve Alman Tasarım Konseyi’nin 2012 Otomotiv Markası Yarışmasında konsept araç kategorisinde elde ettiği birincilik (Mazda Takeri) yer alıyor.

 

Temelinde Takeri konsept aracı bulunan ve şirketin ikinci KODO modeli olan yeni Mazda6, Mazda’nın özgün Jinba Ittai: araçla bir olma hissini sunmayı amaçlayan SKYACTIV Teknolojilerinin tümüne sahiptir. Sürdürülebilir Zoom-Zoom vizyonunun en ileri seviyesini bünyesinde taşıyan Mazda’nın öncü modeli, sınıfının en iyi yakıt ekonomisini, performansını ve güvenlik düzeyini sunuyor.

Mazda’nın Avrupa Ar-Ge Merkezinin baş tasarımcısı Peter Birtwhistle konuya ilişkin olarak şunları dile getiriyor: “Yeni Mazda6 ile birlikte, izleyenlerin duyularını harekete geçirerek, aracı gördüğünüz an aracı sürme isteği yaratan ödünsüz bir denge ve orantı ile etki bırakmayı amaçladık. Ürün tasarımı için alınan red dot ödülü, KODO’nun kişilik kazandırdığı cesur ifadelerle Mazda’da neyi başardığımızın oldukça yüksek bir kanıtıdır.”

Red dot tasarım ödülü hakkında

Almanya’da bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından 1955 yılında verilmeye başlanan red dot tasarım ödülü, dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından biridir. Ödüller ürün tasarımı, tasarım konsepti ve iletişim tasarımı için verilir. Mazda ve 54 ülkeden 1865 üreticinin toplam 4662 ürünün yarıştığı “red dot ödülü: ürün tasarımı 2013” de kazananlar ödüllerini 1 Temmuz tarihinde Essen’de bulunan Aalto Theatre’de alacaklar. Ürünlerin kendileri ise, uluslararası düzeyde kabul gören bir tasarım mükemmelliği nişanesi olan “red dot” sembolünü üzerilerinde taşıma ayrıcalığını kazandılar.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir