Mazda, Tasarım Kadrosunu Kreatif Direktör Kevin Rice İle Güçlendiriyor!

By on 29 Ekim 2013

Mazda, kreatif direktör olarak görev yapacak olan Kevin Rice ile Avrupa tasarım takımını güçlendirdi. 49 yaşındaki tasarımcı, 1 Ekim tarihinden itibaren şirketin Avrupa’daki kreatif tasarım sürecini yönetecek ve dikkatini, şirketin ödüllü “KODO – Hareketin Ruhu” tasarım dilini geliştirme konusunda yoğunlaştıracak.

Bu gelişme, Rice’ın Oberursel – Almanya’da bulunan Mazda Avrupa Ar-Ge Merkezine geri dönüşü anlamına geliyor. 1995 yılından 2000 yılına kadar kıdemli tasarımcı olarak görev yapan Rice, RX-8’de dahil olmak üzere Mazda’nın gelecekteki modellerine yönelik  olarak ortaya çıkan çok sayıda tasarım önerisine katkıda bulundu ve 1999 Frankfurt Motor Show’da sergilenen “Neospace” gösteri aracının geliştirilmesi sürecine önderlik etti. Rice daha sonra BMW’de 13 yıl geçirdi ve burada yeni 3 ve 4 serisi de dahil olmak üzere çok sayıda modelin gövde tasarımından sorumluydu. Şimdi ise, bu değerli deneyimini alışılmışa meydan okuyan Japon markasına getiriyor.

İngiliz vatandaşı olan Rice, Coventry Üniversitesi’nde Ulaşım Tasarımı alanında eğitim gördü ve 1995 yılında Mazda’ya katılmadan önce, İtalya’da Italdesign ve Almanya’da Opel bünyesinde becerilerini geliştirdi.

Mazda Research Europe’da Baş Tasarımcı olan Peter Birtwhistle bu konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi: “Kevin’i tekrar aramızda görmekten dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Kendisi Mazda’nın yabancısı değil ve BMW bünyesinde edindiği deneyimin Avrupa tasarım faaliyetlerimize çok iyi şekilde yansıyacağına eminim. Kendisi kesinlikle Mazda’yı geleceğe taşırken ihtiyacımız olan tarzda bir yetenek.”

Rice ise şunları belirtti: “İnsanların sahip olmayı arzuladığı araçları tasarlama ve üretme konusunda alışılmışa meydan okuyan bir yaklaşımı kılavuz edinmiş olan bir ailenin parçası olarak burada bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. KODO’dan esinlenilen modellerimizin rekabet gücünü artırmayı ve Mazda markasının halihazırda olumlu yönde olan hareketi üzerine inşa etmeyi kişisel görevim olarak görüyorum.”

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir