Mazda TAKERI Cenevre’de Avrupa prömiyerini yapacak…

By on 13 Şubat 2012

İstanbul,13 Şubat 2012. Mazda Motor Corporation, 2012 Cenevre Uluslararası Motor Show’da, Mazda’nın eşsiz i-ELOOP rejeneratif fren teknolojisine sahip yeni nesil orta boyutlu bir sedan olan Mazda TAKERI’yi ilk kez görücüye çıkarıyor. Mazda’nın çığır açan SKYACTIV TEKNOLOJİLERİNİN  tüm özellikleri ile donatılmış yeni bir kompakt crossover SUV olan Mazda CX-5, Avrupa pazarına özel olarak tasarlanmış MX-5 Özel Üretim Bahar 2012, bir dizi yeni teknoloji ve diğer Mazda modelleri fuarda bu araca eşlik edecek.

Mazda’nın “KODO – Canlı Hareket” tasarım temasının en yeni uyarlaması olan TAKERI konsepti sedan tarzına yeni bir güç ve cazibe seviyesi kattı. Geçen yıl Cenevre’de tanıtılan dört kapılı dikkat çeken bir spor coupe olan Mazda SHINARI’nin vizyonunu genlerinde taşıyan TAKERI, Mazda’nın yeni nesil CD sedan araçlarının gelecekte nereye yöneleceği konusunda fikir veriyor. TAKERI, büyüleyici dış tasarımının altında i-stop rölantide durdurma sistemine ve altı vitesli SKYACTIVE-Drive otomatik şanzımana sahip olan Mazda’nın yeni yüksek verimli SKYACTIV-D dizel motoruna sahiptir. 

TAKERI, Mazda’nın karakteristik Zoom-Zoom performansından ödün vermeden en iyi enerji verimliliğini hedeflemektedir ve i-ELOOP ile donatılan ilk araçtır. “Akıllı Enerji Döngüsü”nün kısaltması olan şirketin ilk rejeneratif fren sistemi, yavaşlama esnasında kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren ve bu enerjiyi elektrikli bir çift katmanlı kapasitörde depolayan eşsiz bir çözüm kullanır. Üretilen güç, aracın elektrikli bileşenlerini çalıştırmak için kullanılır ve bu sayede motor yükü azalır ve yakıt tasarrufu %10’a kadar artar. Bu durum, Mazda TAKERI’nin performanstan veya konfordan ödün vermeden elde edilen mükemmel yakıt tasarrufuna katkı sağlar.

Mazda CX-5

Yepyeni CX-5, Mazda’nın yeni “KODO – Canlı Hareket” tasarım temasına sahip olan ve ayrıca motorları, şanzımanları, gövde ve şasileri ile tamamen SKYACTIV TEKNOLOJİSİ kullanılarak üretilen ilk üretim modelidir. Bu sayede, CX-5 mükemmel bir performans, hızlı tepki veren ve öngörülebilen araç hâkimiyetinin yanında yüksek kaliteli sürüş ve sıra dışı bir güvenlik sağlar. Sınıfının lideri yakıt tasarrufu ve CO2 oranları, CX-5’in tutumlu SKYACTIV motorları (hepsi i-stop’a sahip) ve yakıt tasarrufu sağlayan SKYACTIV şanzımanları ile birlikte sıra dışı hafif ve aerodinamik tasarımı sayesindedir.

Mazda MX-5 Özel Üretim Bahar 2012

Yeni MX-5 Özel Üretim Bahar 2012’ye krom ön far eklemeler, dış tasarımda ızgara şeklinde çevre ve sis lambası kenarları ve iç tasarımda “Havana Kahverengisi” renginde özel deri döşeme de dahil bir dizi özellik ile birlikte yüksek kalitede dokunuşlar yapılmıştır. Sadece Avrupa’da mevcut olan Mazda’nın efsanevi üstü açık aracının en son versiyonu yumuşak tavan veya açılır kapanır sert tavan** ve dört gövde rengi seçeneği sunar:

Kristal Beyazı İnci, Metropolitan Grisi ve Parlak Siyah ile birlikte bu modele özel olan Işıltılı Siyah. Artırılmış ses bağlantısına ek olarak, Özel Üretim Bahar 2012 entegre navigasyon sistemine sahip ilk MX-5 olacak.

Mazda, 82. Cenevre Uluslararası Motor Show’da mevcut modellerin yanı sıra şirketin yeni SKYACTIV TEKNOLOJİLERİNİ de tanıtacak. Basın günleri 6-7 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan fuar 8-18 Mart tarihlerinde halka açık kalacaktır.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir